Wypożycz i jedź! Sosnowiec będzie miał rowery miejskie

Poleć znajomym
 

Wypożycz i jedź! Sosnowiec będzie miał rowery miejskie

Sosnowiec dołączył do miast w których za zaprojektowanie i zainstalowanie sieci wypożyczalni rowerowych będzie odpowiedzialny największy krajowy operator systemów rowerowych, firma Nextbike Polska. Infrastruktura zostanie udostępniona mieszkańcom w 2018 roku. Będzie obejmowała 9 stacji i 130 rowerów. To trzecia – po Katowicach i Gliwicach - inwestycja tego typu w województwie śląskim.

Mimo, że wypożyczalnia rowerów miejskich w Sosnowcu jeszcze nie funkcjonuje, to w systemach firmy Nextbike, które służą do zarządzania stacjami rowerowymi w innych miastach zarejestrowało się już 1500 sosnowiczan. – To pokazuje jak duże zainteresowanie jest miejskim rowerem wśród mieszkańców Sosnowca. Warto też podkreślić, że będziemy pierwszym miastem, które oprócz tandemów udostępni trójkołowe rowery dla osób niepełnosprawnych, a cała sieć wypożyczalni zostanie połączona ścieżkami rowerowymi. Będziemy też rozmawiać z władzami Katowic, by rowerzyści mogli zostawić wypożyczony w Katowicach rower w Sosnowcu i odwrotnie – wyjaśnia Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca. 

Zgodnie z umową, zamówienie powinno zostać zrealizowane do końca kwietnia 2018 roku, jednak firma Nextbike Polska zadeklarowała, że skróci ten termin o 30 dni. – Rowery publiczne powoli zaczynają opanowywać aglomerację śląsko-dąbrowską. Dotychczas byliśmy obecni tutaj tylko z „City by bike” w Katowicach, a teraz w ciągu dziesięciu dni od podpisania umowy w Gliwicach, jesteśmy w Sosnowcu, który zdecydował się na podobny ruch. W obliczu wyzwań, jakie niesie ze sobą zwiększające się natężenie ruchu ulicznego i problemów, związanych z zanieczyszczeniem powietrza, możemy tylko cieszyć się, że coraz więcej miast dostrzega atuty proekologicznej komunikacji miejskiej na każdą kieszeń – mówi Tomasz Wojtkiewicz, Prezes Nextbike Polska.

Wypożyczalnie w Sosnowcu powstaną jako element modernizacji infrastruktury autobusowo-tramwajowej, obejmującej budowę i rozbudowę małych węzłów przesiadkowych i łączących je ścieżek rowerowych. – Przebudowa przejść podziemnych już trwa, niebawem poznamy wykonawcę przebudowy ulicy 3 Maja wraz z budową buspasów oraz  firmę, która wybuduje 17 kilometrów ścieżek rowerowych. Chcemy by Sosnowiec był przyjazny wszystkim tym osobom, które wybierają komunikację zbiorową lub rower  – podkreśla Mateusz Rykała, zastępca prezydenta Sosnowca.

- To pierwszy w kraju przypadek tak zadaniowego zaprojektowania systemu rowerowego. W Sosnowcu nadrzędnym celem wdrożenia rowerów publicznych jest zwiększenie dostępu do węzłów przesiadkowych. To bardzo nowatorskie podejście na płaszczyźnie rozwiązań komunikacyjnych – tłumaczy Tomasz Wojtkiewicz.

Sosnowiec będzie już osiemnastym miastem na mapie Polski, w którym Nextbike odpowiada za dostarczenie i instalację samoobsługowego systemu rowerowego. Wszystkie sieci wypożyczalni, którymi dodatkowo firma zarządza, są kompatybilne. To znaczy, że użytkownik, który założy konto w jednym z nich, może bez dodatkowej rejestracji korzystać z wypożyczalni Nextbike w Polsce i na całym świecie. Sosnowiecka infrastruktura również jest przystosowana do tej funkcjonalności.

powrót
  • 27
  • maja 2019Poniedziałek
Imieniny: Lucjan, Magdalena, Oliwer, Radowit, Izydor
Waluty:
USD 3,8436 -0,67%
EUR 4,2989 -0,27%
CHF 3,8327 -0,04%
GBP 4,8768 -0,17%
Giełda: