Sztolnia Królowa Luiza zaprasza sosnowiczan

Poleć znajomym
 

Sztolnia Królowa Luiza zaprasza sosnowiczan

W ramach wspólnych działań w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, Muzeum Górnictwa Węglowego zaprasza mieszkańców Sosnowca do odwiedzenia kompleksu obiektów poprzemysłowych: Kopalni Guido oraz Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu. Z okazji wyjątkowego jubileuszu 220-lecia Sztolni Królowa Luiza przygotowano specjalną promocję dla mieszkańców województwa. Na początku nowego 2019 roku  jubileuszowa promocja obejmuje mieszkańców Sosnowca.

Przy rezerwacji należy podać kod pocztowy miasta oraz hasło „Źródło Śląska”

W styczniu, lutym oraz marcu 2019 roku mieszkańcy Sosnowca  mogą odwiedzić sztolnię po specjalnej, promocyjnej cenie. Zwiedzania podziemnej trasy turystycznej w wysokości będzie możliwe w cenie 30zł za osobę (cena regularna 45 zł) oraz podziemnej trasy rodzinnej w wysokości 25 zł za osobę (cena regularna 35 zł) Zwiedzanie trasy rodzinnej, dostępnej już od 3 roku życia, trwa ok. 1,5h; zwiedzanie trasy turystycznej, dostępnej od 6 roku życia, to 3 godziny pełne podziemnych atrakcji.

- Pragniemy, by jak największa liczba mieszkańców Sosnowca mogła skorzystać z oferty Kompleksu Sztolni, a tym samym zapoznać się z wyjątkową historią uprzemysłowienia naszego regionu i wpływu górnictwa węgla kamiennego na rozwój naszego województwa – podkreśla Agnieszka Gawrońska, koordynatora zespołu sprzedaży i wsparcia sprzedaży Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

Muzeum Górnictwa Węglowego jest największą i najważniejszą instytucją turystyczno-kulturalną w Zabrzu i jedną z najchętniej odwiedzanych w województwie śląskim. Muzeum, obok prowadzonej działalności naukowej, badawczej, edukacyjnej i popularyzatorskiej, zarządza dwoma kompleksami obiektów poprzemysłowych:

  • Kompleksem Kopalnia Guido,
  • Kompleksem Sztolnia Królowa Luiza.

Kopalnia Guido gości turystów, na trzech poziomach zwiedzania, już od 2007 roku. Oprócz zwiedzania, organizowany jest tu szereg wydarzeń o charakterze kulturalnym, takich jak koncerty, przedstawienia teatralne, konferencje. Sztolnia Królowa Luiza natomiast, to najnowsza atrakcja Muzeum, zrewitalizowana dzięki środkom Unii Europejskiej i od 2016 roku stopniowo udostępniana dla ruchu turystycznego. Sztolnia w krótkim czasie stała się jednocześnie jednym z najchętniej odwiedzanych obiektów związanych z dziedzictwem przemysłowym w województwie śląskim.

W skład kompleksu Sztolni wchodzą zabudowania powierzchniowe i podziemne wyrobiska dawnej Kopalni Królowa Luiza i towarzyszącej jej Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej. Kopalnia Królowa Luiza, założona w końcu XVIII wieku, to jedna z najstarszych i przez lata najnowocześniejszych kopalń węgla kamiennego na Śląsku. Sztolnia natomiast, to unikatowe dzieło inżynieryjne z przełomu XVIII i XIX wieku, będące jednocześnie najdłuższą, zachowaną sztolnią w europejskim górnictwie węglowym.

W 2019 roku Sztolnia obchodzi jubileusz 220 lat istnienia i z tej okazji chcemy przybliżyć ją mieszkańcom naszego regionu. W oparciu o zachowane dziedzictwo powstały tu nowoczesne wystawy, prowadzona jest też intensywna działalność edukacyjna. Jednak kompleks Sztolnia Królowa Luiza to przede wszystkim ponad 5 kilometrów zrewitalizowanych kopalnianych podziemi, gdzie na odwiedzających czeka pokaz wielkogabarytowych maszyn górniczych (największy w Europie podziemny park maszyn górniczych!), przejażdżka kolejką górniczą Karlik, wędrówka przez pokład węgla o grubości ponad 6 metrów (prawdziwy unikat na skalę światową!), ekspozycje poświęcone różnorodnym zagadnieniom związanym z podziemnym górnictwem węglowym czy zagrożeniami w kopalniach.

Z ofertmą można się zaponzać na stronie internetowej - kliknij TUTAJ

Przy rezerwacji należy podać kod pocztowy miasta oraz hasło „Źródło Śląska”

powrót
  • 26
  • czerwca 2019Środa
Imieniny: Jeremiasz, Edburga, Paweł, Zdziwoj, Jan
Waluty:
USD 3,7376 +0,04%
EUR 4,2554 +0,04%
CHF 3,8308 +0,13%
GBP 4,7704 +0,31%
Giełda: