Tytuł mistrzowski w wyplataniu dla sosnowiczan

Poleć znajomym
 

Tytuł mistrzowski w wyplataniu dla sosnowiczan

Mieszkańcy naszego miasta Dobrawa Skonieczna-Gawlik i Bartosz Gawlik w sierpniu 2018 r. zdobyli srebrny medal w I Mistrzostwach w Wyplataniu, które odbyły się w Nowym Tomyślu – mieście słynącym z największego kosza wpisanego do Księgi Rekordów Guinessa. To nie pierwszy sukces sosnowiczan w wikliniarstwie bowiem rok wcześniej, za formę artystyczną pt. „Małżeństwo” otrzymali II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Plecionkarskim im. Jana Bartosiewicza. Ich przygoda z plecionkarstwem zaczęła się jednak wiele lat wcześniej bowiem oboje od 2006 roku biorą udział w Ogólnopolskich Plenerach Wikliniarskich organizowanych przez Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa w Nowym Tomyślu. Prowadzą również zajęcia, warsztaty i pokazy wikliniarskie, organizują wystawy a także badania etnograficzne związane z plecionkarstwem. Ponadto Dobrawa Skonieczna-Gawlik jest autorką artykułów związanych z historią i współczesnym obrazem plecionkarstwa polskiego publikowanych m.in. na łamach czasopisma społeczno-kulturlnego „Nowe Zagłębie”.

Sosnowieccy plecionkarze w swoich pracach, będących zazwyczaj formami artystycznymi i użytkowymi, łączą wiklinę z innymi naturalnymi materiałami tj. drewno czy tkanina lniana. Ich prace znajdują się w zbiorach Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa w Nowym Tomyślu a także w kolekcjach prywatnych.

II miejsce w I Mistrzostwach w Wyplataniu, w których udział wzięło kilkudziesięciu najlepszych plecionkarzy z całej Polski dało sosnowiczanom nominację do udziału V Jubileuszowym Międzynarodowym Konkursie Plecionkarskim O Nagrodę Grand Prix IV Światowego Festiwalu Wikliny i Plecionkarstwa Nowy Tomyśl 2019. Akces w tym wydarzeniu, które pielęgnuje tradycje plecionkarskie, sprzyja wymianie doświadczeń,  doskonaleniu umiejętności a także inspiruje do wykorzystania wyrobów plecionkarskich w aranżacji wnętrz, ogrodów i przestrzeni publicznej, zgłosiło już kilkadziesiąt państw z całego świata. Polskę reprezentować będą między innymi nasi plecionkarze z Sosnowca – już dziś życzymy powodzenia.

powrót
  • 26
  • czerwca 2019Środa
Imieniny: Jeremiasz, Edburga, Paweł, Zdziwoj, Jan
Waluty:
USD 3,7376 +0,04%
EUR 4,2554 +0,04%
CHF 3,8308 +0,13%
GBP 4,7704 +0,31%
Giełda: