Sam decyduj o losach miasta. Ściągnij ClairCity Skylines

Poleć znajomym
 

Sam decyduj o losach miasta. Ściągnij ClairCity Skylines

Inwestycje w służbę zdrowia kosztem komunikacji publicznej lub rozwój odnawialnych źródeł energii zamiast parkingów? A może da się pogodzić wszystkie oczekiwania mieszkańców? Przed takimi dylematami stają użytkownicy nowej gry na smartfony dla Sosnowca.

W ClairCity Skylines mieszkańcy sami mogą zaprojektować przyszłość swojego miasta. Wystarczy pobrać ClairCity Skylines z Google Play (Android) lub App Store (iOS) i sprawdzić jak się zarządza miastem. Darmowa gra pozwala decydować o tym, jak powinna wyglądać przyszłość miasta przez następne 50 lat. - Chociaż gra jest formą rozrywki, służy ona celom badawczym ważnego projektu „ClairCity - zaangażowanie obywateli w działania na rzecz ograniczenia zanieczyszczenia powietrza w miastach”, finansowanego z Europejskiego Programu Ramowego w Zakresie Badań Naukowych i Innowacji „Horyzont 2020”. Wszystkie dane wykorzystane do stworzenia gry – takie jak np. skutki budowy nowych dróg czy korzyści zdrowotne wynikające z założenia większej liczby parków w mieście są prawdziwie. Gracze będą szukać sposobów na zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza i emisji dwutlenku węgla, które jednocześnie wpłyną na wzrost zadowolenia mieszkańców i poprawę stanu finansów w ich rodzinnym mieście. Wybrane przez nich strategie stworzą scenariusze na przyszłość dla Sosnowca – tłumaczy Anna Jedynak, zastępca prezydenta Sosnowca.

Gra ClairCity Skylines przypomina nieco świat Simsów, w którym użytkownik tabletu czy telefonu i niejako zarządca miasta, będzie sam podejmował decyzje i ponosił ich konsekwencje. Gracz uzyska informację, co się stanie, jeśli będzie podróżował do pracy własnym samochodem, a jaki byłby efekt, gdyby wybrał komunikację publiczną czy rower. Grając będzie śledził, co się wydarzy, jeśli będzie palił w piecu plastikowe butelki i jak jego decyzja przełoży się bezpośrednio na życie i zdrowie nie tylko jego, ale i całej rodziny. – Każda podjęta decyzja w jednej sferze życia oddziałuje na inną. Musimy się również liczyć z posiadanym budżetem, bo łatwo zbankrutować – mówi Anna Jedynak.

 „ClairCity” to ważny europejski projekt poświęcony jakości powietrza, w którym mieszkańcy Sosnowca, obok mieszkańców pięciu innych europejskich miast i regionów (Bristolu, Amsterdamu, Lubljany, Aveiro i Ligurii) biorą udział od 2016 roku. Przez cały okres trwania projektu, który zakończy się w 2020 roku, tysiące ludzi w sześciu samorządach pilotażowych za pomocą innowacyjnych narzędzi podzieli się swoimi opiniami na temat możliwości zmniejszenia poziomu zanieczyszczenia środowiska i poprawy zdrowia mieszkańców. Używając dedykowanych gier na smartfony, tablety
i komputery, mieszkańcy sami zaprojektują przyszłość swojego miasta. Informacje pozyskane od graczy zostaną wykorzystane w procesie tworzenia miejskich strategii związanych z poprawą stanu powietrza.

Głównymi celami projektu jest zbadanie związków pomiędzy zachowaniami mieszkańców a jakością powietrza i ich zdrowiem oraz podniesienie świadomości w tym zakresie. Mają w tym pomóc właśnie innowacyjne narzędzia, takie jak bezpłatna aplikacja na smartfony czy gra, a w dalszej kolejności konkursy dla szkół i inne działania informacyjne. W efekcie finalnym grupa ekspertów „skroi na miarę” każdego miasta biorącego udział w projekcie pakiet rekomendacji i strategii na temat sposobów skutecznego zarządzania jakością powietrza. Oprócz tego powstanie także uniwersalny zestaw narzędzi, który będzie mógł zostać wykorzystany przez każde europejskie miasto o liczbie ludności powyżej 50 tysięcy mieszkańców.

Wszystkie te działania są podejmowane po to, by podołać wyzwaniu i zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza w Sosnowcu oraz poprawić jakość życia mieszkańców. Na użytek samorządowców i liderów lokalnych zostanie stworzony obraz tego, jak przez kolejne lata, aż do 2050 roku, powinno zmieniać się nasze miasto.

Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie www.claircity.eu/sosnowiec/

Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w Sosnowcu? Pobierz też aplikację Vizum ze sklepu Google Play (kliknij).

powrót
  • 23
  • sierpnia 2019Piątek
Imieniny: Filip, Róża, Walerian, Benicjusz, Sulirad
Waluty:
USD 3,9371 +0,09%
EUR 4,3572 -0,20%
CHF 3,9876 -0,43%
GBP 4,8050 +0,56%
Giełda: