Rafał Sznajder nie żyje. Pogrzeb w najbliższą środę

Rafał Sznajder nie żyje. Pogrzeb w najbliższą środę

Z wielkim smutkiem i ogromnym żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci znakomitego szablisty, trzykrotnego olimpijczyka, czterokrotnego medalisty Mistrzostw Świata, Rafała Sznajdera.

 

Będzinianin, przez lata bronił barw sosnowieckiego klubu szermierczego

W 2003 roku wraz z kolegami z MOSiR Sosnowiec sięgnął po Klubowy Puchar Europy

Był członkiem zarządu Polskiego Związku Szermierczego, wiceprezesem Towarzystwa Miłośników Szermierki w Sosnowcu, sędzią międzynarodowym


Rodzinie i Najbliższym wyrazy głębokiego współczucia
składają
Władze Samorządowe Sosnowca


Uroczystości pogrzebowe odbędą się w środę, 23 kwietnia o godz. 14.00 w kościele p.w. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Będzinie


 

 

 

- Był opiekunem naszego klubu, rozjemcą, pasjonatem, którego miłość do szermierki przekazywana była kolejnym pokoleniom młodych sportowców. Człowiekowi o wielkim sercu, wspaniałemu szabliście, wiernemu kompanowi oraz towarzyszowi niezliczonych walk, oddajemy hołd i składamy najgłębsze wyrazy współczucia jego najbliższym. Niech jego dusza znajdzie ukojenie i niech spoczywa w pokoju - powiedziała Beata Rak, prezes Towarzystwa Miłośników Szermierki "Zagłębie" w Sosnowcu.

 

 

Rafał Sznajder

Urodził się w 1972r w Będzinie. Sportowe wzorce czerpał od ojca – piłkarza. Początkowo marzył o karierze hokeisty. Za namową kolegi w wieku 14 lat trafił jednak do sekcji szermierczej „Zagłębia”, w którym podstaw fechtunku nauczał go Jerzy Wandzioch. Pierwszy znaczący sukces – wicemistrzostwo Polski młodzieżowców w 1990r osiągnął w okresie organizacyjnej zapaści górniczego klubu. W swych wspomnieniach zawodnik podaje, iż w owym czasie jedynym sparing-partnerem był dla niego trener. Przeciwności z jakimi przyszło się zmierzać jedynie wzmocniły osobowość wybitnego sportowca przyczyniając się do pełnej eksplozji jego talentu. Tryumfalny marsz po medale Mistrzostw Świata, Europy, Polski i Puchar Europy zapoczątkowany został startem w Igrzyskach Olimpijskich w Atlancie. Siódme miejsce wywalczone w tej najważniejszej dla każdego sportowca imprezie otwarło pasmo wielkich sukcesów. Medalowy dorobek mistrza, w trwającej 21 lat karierze to:
• Klubowy Puchar Europy
• Złoto ME w drużynie
• Srebro MŚ i ME w drużynie
• 3-krotny brąz MŚ (w tym 2-krotnie indywidualnie i jednokrotnie w drużynie)
• 4-krotne złoto MP (w tym 3-krotne indywidualnie)
• 5-krotne srebro MP (w tym 3-krotne indywidualne)
• 6-krotny brąz MP (w tym 4-krotnie indywidualne)
• Srebro MP młodzieżowców indywidualnie
• Brąz MP młodzieżowców indywidualnie

Udział w Olimpiadach: Atlanta 1996, Sydney 2000, Ateny 2004, Londyn 2012 (sędzia) Oficjalne zakończenie wspaniałej zawodniczej kariery nastąpiło podczas Pucharu Świata Młodzieżowców w sosnowieckiej Hali Widowiskowo- Sportowej w dn. 13 października 2007. Wzruszony mistrz szczególne słowa uznania kierował do trenera Andrzeja Bila za ogromny wkład w kształtowaniu jego sportowej drogi.

Wybitne osiągnięcia zawodnika zyskały uznanie władz miejskich, co znalazło wyraz w 3-krotnym przyznaniu Rafałowi tytułu najwybitniejszego sportowca roku (1996,1998, 2000).

Po zakończeniu kariery Rafał pracował zawodowo poza dziedziną sportu. Pełnił jednak wiele funkcji w strukturach organizacji szermierczych (arbiter i członek zarządu Polskiego Związku Szermierczego, wiceprezes Towarzystwa Miłośników Szermierki w Sosnowcu).

Źródło: sportowezaglebie