Uczniowie z gimnazjum nr 9 przywitali zagranicznych gości

Poleć znajomym
 

Uczniowie z gimnazjum nr 9 przywitali zagranicznych gości

4 maja w Sali Sesyjnej sosnowieckiego Urzędu Miasta odbyło się uroczyste powitanie gości programu Erasmus+.

Głównym celem projektu "Lessons for present, lessons for future" jest uświadomienie młodzieży niebezpieczeństwa, jakie niesie ze sobą bezkrytyczne podążanie za tendencjami totalitarnymi lub ruchami radykalnymi. Poprzez poznanie historii XX-wiecznej Europy: II Wojny Światowej, Holokaustu, Hiszpańskiej Wojny Domowej, obozów koncentracyjnych uczniowie powinni rozpoznać zbliżające się zagrożenie.

 

Erazmus  w Sosnowcu 1


W ramach realizacji projektu do Gimnazjum nr 9 im. Jana Pawła II w Sosnowcu przyjechali uczniowie i nauczyciele z siedmiu europejskich państw. Przedstawiciele szkół z Finlandii, Litwy, Słowacji, Turcji, Grecji, Włoch i Hiszpanii zostali serdecznie powitani przez społeczność gimnazjum. Prezentacji dokonała koordynatorka projektu, Joanna Janas-Sajdak. Głos zabrali - Prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński, który podkreślił wagę projektu koncentrującego się na historii II Wojny Światowej i Holokaustu, a także dyrektor Gimnazjum nr 9, Tomasz Janus. Przemówienie głównego koordynatora projektu, Dario Martineza Montesinos z Hiszpanii skupiło się na docenieniu faktu, że w tym historycznym projekcie bierze udział szkoła z kraju, który został najbardziej dotknięty zbrodniami i skutkami II Wojny Światowej.

 

Erazmus  w Sosnowcu 3


Kolejnym punktem programu było przedstawienie w języku angielskim prezentacji "Sosnowiec w czasie II Wojny Światowej", którą samodzielnie przygotowali uczniowie gimnazjum. Dużą pomocą podczas pracy projektowej służyli świadkowie historii, Halina Skalbmierska oraz Jan Maszczyk, również obecni podczas powitania młodzieży z europejskich krajów.
Zakończeniem uroczystości był spacer po Sosnowcu. Artur Ptasiński w fascynujący sposób opowiedział o historii i współczesności miasta oraz oprowadził gości po miejscach związanych z II Wojną Światową.
W planach projektu są także wycieczki do Krakowa, ze szczególnym uwzględnieniem śladów żydowskiej społeczności miasta, także do obozu zagłady Auschwiz-Birkenau.

 

Erazmus  w Sosnowcu 5

powrót
  • 27
  • maja 2019Poniedziałek
Imieniny: Lucjan, Magdalena, Oliwer, Radowit, Izydor
Waluty:
USD 3,8436 -0,67%
EUR 4,2989 -0,27%
CHF 3,8327 -0,04%
GBP 4,8768 -0,17%
Giełda: