Odebrali Złote Maski

Poleć znajomym
 

21 marca b.r. w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej odbyła się uroczystość wręczenia Złotych Masek – najważniejsze nagród teatralnych przyznawanych w naszym regionie.  Miło nam poinformować, że spektakl „Łysa śpiewaczka” Eugene’a Ionesco, który miał swoją premierę w Teatrze Zagłębia w październiku ubiegłego roku został nagrodzony dwukrotnie. Złotą Maskę za najlepszą rolę żeńską w tym spektaklu otrzymała Beata Deutschman za rolę Pani Smith, natomiast Grzegorz Kempinsky otrzymał Złotą Maskę za reżyserię „Łysej śpiewaczki”.

 

 

Wśród nominowanych do Złotej Maski znalazł się Zbigniew Leraczyk za rolę Pana Smitha w spektaklu „Łysa śpiewaczka” Eugene Ionesco oraz za rolę Stomila w spektaklu „Tango” Sławomira Mrożka w reżyserii Bogdana Cioska, a także Jerzy Kalina za scenografię do tego spektaklu.
 

W pozostałych kategoriach triumfowali:
Aktorstwo – rola męska: Zbigniew Abrahamowicz za rolę Zeze w spektaklu „Moje drzewko pomarańczowe" Jose Mauro Vasconcelosa w reżyserii Roberta Talarczyka w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.
Rola w teatrach lalkowych: Marta Popławska za rolę tytułową w spektaklu „Joanna d'Arc" Jean Anouilha, Friedricha Schillera, Paula Claudela i George Bernarda Shawa w reżyserii Karela Brožka w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora „Ateneum" w Katowicach.
Reżyseria - przyznano dwie Złote Maski: prócz Grzegorza Kempinsky’ego nagrodę otrzymał także Attila Keresztes za reżyserię spektaklu „Iwona księżniczka Burgunda" Witolda Gombrowicza w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach.
Scenografia: Eva Farkašová za scenografię do spektaklu „Tristan i Izolda" Marty Guśniowskiej wg Josepha Bediera w reżyserii Petra Nosálka oraz za lalki i kostiumy do spektaklu „Podróże Guliwera" Jonathana Swifta w reżyserii Mariána Pecko w Teatrze Lalek Banialuka w Bielsku-Białej.
Nagroda specjalna: Jakub Lewandowski za choreografię do spektaklu „Hotel Nowy Świat" Justyny Tomskiej w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.
Spektakl dla dzieci: „Pan Twardowski" Waldemara Wolańskiego w reżyserii autora w Teatrze Dzieci Zagłębia im. J. Dormana w Będzinie.

 

 


 

powrót
  • 23
  • kwietnia 2018Poniedziałek
Imieniny: Adalbert, Wojciech, Gerard, Helena, Jerzy
Waluty:
USD 3,3881 +0,56%
EUR 4,1724 +0,14%
CHF 3,4827 +0,14%
GBP 4,7660 -0,23%
Giełda:
WIG 60144.37 -0,80%
WIG20 2298.2 -1,14%
mWIG40 4633.61 -0,17%
sWIG80 14099.58 -0,19%