Sosnowiec liderem w energomodernizcji budynków

Poleć znajomym
 

Sosnowiec liderem w energomodernizcji budynków

Likwidacja blisko 1000 pieców – taki będzie efekt podłączenia do sieci centralnego ogrzewania 22 budynków na osiedlu Juliusz. Umowa pomiędzy Miejskim Zakładem Zasobów Lokalowych a Zakładem Energetyki Cieplnej w Katowicach została już podpisana.

Inwestycja warta 10 mln złotych będzie gotowa do końca listopada i  pozwoli na podłączenie do sieci ponad pół tysiąca mieszkań, tym samym mieszkańcy nie będą musieli dłużej korzystać z pieców, które mają w swoich mieszkaniach. To kontynuacja zmian w tej dzielnicy,  które zapoczątkowała wykonana w ubiegłym roku termomodernizacja budynków – Podłączenie do sieci wiąże się z demontażem pieców, które znajdują się w mieszkaniach. Za to zadanie będzie również odpowiadał MZZL. Każdy kto widział jak wyglądało to osiedle jeszcze dwa lata temu i zobaczy jak wygląda teraz, będzie bardzo mocno zdziwiony. Osiedle przeszło prawdziwą metamorfozę – wyjaśnia Joanna Sekuła, dyrektor MZZL w Sosnowcu.   

Inwestycja na Juliuszu oparta jest na partnerstwie publiczno-prywatnym – To chyba pierwszy tego typu projekt w Polsce. Nasz partner będzie odpowiadał instalację centralnego ogrzewania, ciepłej wody oraz za licznika energii wraz z automatyką umożliwiającą zarządzanie energią. Chodzi o to, aby zużycie energii w sezonie grzewczym było nie większe niż wynikające z audytów energetycznych. Gmina płaci w całości za fazę budowy instalacji - do 30 listopada br. Od 1 grudnia rozpoczyna się faza zarządzania, w której mamy ustaloną opłatę za dostępność i ew. kary dla zarządzającego wynikające z przekroczenia wartości referencyjnych – tłumaczy dyrektor MZZL.

To część działań sosnowieckiego samorządu związana z redukcją niskiej emisji. Projektem, który pozwoli na walkę z niską emisją jest ułożenie sieci ciepłowniczej przez Tauron Ciepło w ścisłym centrum Sosnowca. Prace TC, które rozpoczną się w tym miesiącu  będą skoordynowane ze zleconą przez miasto z przebudową ulicy Modrzejowskiej. Zakres prac TC obejmuje również ulice Warszawska, Targowa, Dekerta i Szklarniana i Modrzejowską.  Dobiegają końca prace związane z termomodernizacja budynku Biblioteki Głównej przy ul. Kościelnej, siedmiu budynków, w których znajdują się ośrodki pomocy społecznej, jedenastu placówek oświatowych, jak również dwóch przychodni. – Jeśli doliczymy do tego zakup nowoczesnych autobusów niskoemisyjnych w tym 35 pojazdów hybrydowych, a także modernizację miejskiego oświetlenia ulicznego to w sumie na walkę związaną z poprawą jakości powietrza wydamy w granicach 200 milionów złotych. Liczę, że efekty zobaczymy już najbliższej zimy – wyjaśnia Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

 

powrót
  • 23
  • maja 2018Środa
Imieniny: Dezydery, Iwona, Symeon, Michał, Emilia
Waluty:
EUR 4,3037 +0,53%
GBP 4,9034 +0,45%
Giełda:
WIG 57993.64 -1,73%
WIG20 2203.99 -1,99%
mWIG40 4452.56 -1,50%
sWIG80 13791.38 -1,27%
Walka ze smogiem


ŚKUP
Sosnowiecki System Informacji Przestrzennej