Inwestuj w Sosnowcu! Naprawdę warto!

Biznesowy krajobraz miasta

Sosnowiec zalicza się dziś do największych ośrodków gospodarczych w Polsce. Jego dynamiczny rozwój przypadł na wiek XIX, kiedy w okolicy odkryto bogate złoża minerałów, przede wszystkim węgla kamiennego, piasku, kamienia i glinek ogniotrwałych. O przemysłowej rozbudowie Sosnowca zdecydował również łatwy dostęp miasta do wody - okoliczne rzeki to Czarna i Biała Przemsza, Brynica oraz Bobrek.

Na obecny kształt miasta wpłynął najbardziej początek lat 90. XX wieku, który przyniósł ze sobą powstanie silnego samorządu gminnego, restrukturyzację gospodarki, prywatyzację przedsiębiorstw, a także intensywny rozwój handlu i usług. W ciągu ostatnich lat miasto przeobraziło się z ośrodka przemysłowego, z przeważającą rolą przemysłu górniczego i ciężkiego, w centrum o charakterze handlowo-usługowo-przetwórczym. Obecna gospodarka miasta jest wielogałęziowa, a w jej strukturze dominują małe i średnie firmy prywatne. Lokalne przedsiębiorstwa ciągle dostosowują swoje technologie do potrzeb rynku i światowych standardów. Wiele z nich wprowadziło już system zapewniania jakości zgodny z międzynarodowymi normami jakości ISO 9000, część firm posiada certyfikat ISO 14 000. Dbałość o poziom prowadzonej działalności dostrzegalna jest we wszystkich aspektach funkcjonowania miasta, czego dowodem jest fakt, że również Urząd Miejski w Sosnowcu otrzymał w 2002 roku certyfikat jakości ISO 9001:2000, przyznany mu za wdrożenie systemu zarządzania jakością w zakresie wykonywanych zadań na rzecz społeczności lokalnej.

Ciągle rośnie prestiż miasta na tle innych ośrodków w regioni: od 1 stycznia 1999 roku na mocy ustawy z dnia 5 czerwca 1998 roku Sosnowiec jest znowu powiatem grodzkim.

W XXI. stulecie Sosnowiec wkroczył z nastawieniem na gruntowną zmianę swego oblicza. Wizytówką miasta stało się przebudowane centrum wraz z dworcem PKP. Dzięki tej - największej jak dotychczas - gminnej inwestycji stolica Zagłębia może poszczycić się jednym z najpiękniejszych i najnowocześniejszych śródmieść w Polsce.

Obok wieloletnich tradycji gospodarczych, dobrze wyszkolonych pracowników, korzystnego położenia geograficznego i sprawnego systemu komunikacji, niewątpliwym atutem miasta jest przedsiębiorczość i kreatywność jego mieszkańców. Obecnie coraz więcej spośród nich podejmuje własną działalność gospodarczą - w mieście działała ponad 24 tysiące podmiotów gospodarczych. Dane statystyczne dotyczące rynku pracy pokazują, że ponad 51% zatrudnionych stanowią tu pracownicy sektora usługowego, około 48% jest zaangażowanych w sektorze przetwórczym, a tylko 1% ogółu pracowników przypada na sektor surowcowy, obejmujący również górnictwo, niegdyś dominujące w mieście.

Szczególnie intensywnie rozwijają się przedsiębiorstwa branż: elektrotechnicz-nej, maszynowej, spożywczej i akcesoriów samochodowych.

W Sosnowcu działa ponad 160 firm  z kapitałem zagranicznym m.in.: liczący się producenci z USA i Unii Europejskiej, tacy jak: TIMKEN POLSKA Sp. z o.o., FOSTER WHEELER ENERGIA POLSKA Sp. z o.o., AUTOMOTIVE LIGTING POLSKA Sp. z o.o., MAGNETI MARELLI EXHAUST SYSTEM Polska Sp. z o.o., HERAEUS ELECTRO-NITE Polska Sp. z o.o., REMONDIS Sp. z o.o.

W przeżywającej okres intensywnego rozwoju branży usługowej istotną rolę odgrywają bankowość, handel, transport i gastronomia, umiejscowione głownie w sektorze prywatnym. Zalicza się do niej również stacje benzynowe koncernów ARAL, SHELL, STATOIL i BRITISH PETROLEUM, duże centra handlowe: PLAZA, AUCHAN, CARREFOUR, CASTORAMA, LEROY MERLIN, PLEJADA, DECATHLON, PLAZA, Fashion House Outlet Centr,e a także firma MACRO CASH and CARRY. Filie swoich przedsiębiorstw zdecydowały się też otworzyć w Sosnowcu firmy takie jak: CEBI-Poland Sp. z o.o.,  PROLOGIS Poland Sp. z o.o., PROSPER S.A., Śląskie Centrum Logistyczne, KOLPORTER Expo czy MERCEDES- BENZ SOSNOWIEC Sp. z o.o. Ostatnia z tych firm posiada w Sosnowcu największy salon MERCEDES-BENZ w województwie. Oferowane są w nim wszystkie modele pojazdów osobowych, dostawczych i ciężarowych MERCEDES-BENZ. Znajduje się tu ekspozycja ponad stu pojazdów i jedyny na południu Polski Smart Center.

W Sosnowcu działa Podstrefa Sosnowiecko-Dąbrowska Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Możliwości, jakie oferuje ona inwestorom, doceniły - poza już wymienionymi - uznane firmy krajowe i zagraniczne, BITRON Poland , Hörman Polska  GRUPA KAPITAŁOWA DUDA, ERGOM Poland ,GEIGER Technik Polska, POLSKAPRESSE, PKC Group, FERROLI POLAND, GIMPLAST, PROCESS-ELECTRONIC, CATERPILLAR, SEGU POLSKA ORAZ FERROLI POLAND.

 

  • 19
  • listopada 2017Niedziela
Imieniny: Elżbieta, Paweł, Seweryn, Mironiega, Salomea
Waluty:
Giełda:


ŚKUP
Sosnowiecki System Informacji Przestrzennej