Szczyt Klimatyczny w Katowicach coraz bliżej

Poleć znajomym
 

Szczyt Klimatyczny w Katowicach coraz bliżej

W dniach 3-14 grudnia 2018 roku stolica województwa będzie gospodarzem 24. sesji Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP24). To największe wydarzenie w regionie zgromadzi w Katowicach blisko 30 tys. delegatów z 196 krajów.

 

Szczyt Klimatyczny jest szansą na podjęcie ważnych tematów ekologicznych z mieszkańcami regionu. Może także zwiększyć świadomość mieszkańców w zakresie ochrony klimatu i eko-odpowiedzialnego kształtowania środowiska.  Sam teren obrad delegatów ONZ jest niedostępny dla mieszkańców województwa śląskiego, ale grudniowy kalendarz wydarzeń jest bardzo bogaty.

Trwają warsztaty edukacyjne oraz konkursy o tematyce ekologicznej. Już na przełomie listopada i grudnia młodzież z całego świata pojawi się w Katowicach, by rozmawiać o zmianach klimatycznych. Wszystko w ramach czternastej edycji Global Conference of Youth (COY14), poprzedzającej grudniowy Szczyt Klimatyczny ONZ.

COY14 to spotkanie, na którym pojawi się młodzież zaangażowana w tematy związane z ekologią i zmianami klimatycznymi. Od 29 listopada do 1 grudnia blisko 2000 uczestników w wieku 15-35 lat weźmie udział w spotkaniach, warsztatach i debatach, podczas których omawiane będą bieżące problemy i perspektywy uchronienia naturalnych zasobów naszej planety. Głównym organizatorem COY14 jest Uniwersytet Śląski, który zapewni na kampusie miejsce do przeprowadzenia wydarzenia.

Od 15 listopada działa „Ekoeksperymentarium" u zbiegu ul. Młyńskiej i Pocztowej, które jestczynne od wtorku do niedzieli w godz. 9:00 – 18:00,  godziny poranne zarezerwowane są dla uczniów szkół, którzy następnie odwiedzą „Dobry klimat". Ekoeksperymentarium to wystawa, która z perspektywy rodziny pokazuje, jak upraszczać życie, oszczędzać czas i pieniądze, a także eliminować to, co zbędne czy niezdrowe. Ilustrowana rodzina Państwa Łaskotków do 16.12 zaprasza do swojego mieszkania na katowickim Rynku - tu można praktycznie przekonać się, co zrobić, żeby wspólnie, małymi krokami, wprowadzać wielkie zmiany. To nowatorski pomysł, gdzie każdy dowiedzieć się może, jak i po co działać „eko" w mikroskali ….we własnym mieszkaniu.

Zainteresowanych tematyką klimatyczną zapraszamy przed i w trakcie COP24 na cykl warsztatów właśnie w pawilonie „Dobry klimat", usytuowanym na katowickim rynku. Dla najmłodszych atrakcje przedpołudniowe przygotują m.in. WWF, McDonalds oraz JSW i Katowickie Wodociągi. Dla dorosłych popołudniu i wieczorami wykłady o czystej wodzie, ekologii oraz zrównoważonym rozwoju. Przygotowano także poszerzone prelekcje o tym, czym jest Szczyt Klimatyczny i czego po nim można się spodziewać. Pawilon otwarty jest w godzinach 9-21. Wstęp dla wszystkich bezpłatny.

Podczas Szczytu na terenie miasta odbędzie się także wiele towarzyszących konferencji, na które wstęp, po uprzedniej rejestracji, jest wolny. Zainteresowanych ekologią i ochroną klimatu zapraszamy do hotelu Park Inn by Radisson na Europejski Kongres Gospodarczy w wersji Green, który odbywać się będzie w dniach 4-5 grudnia. 10 grudnia w katowickiej Akademii Sztuk Pięknych przy ul. Raciborskiej odbędzie się konferencja, gdzie przedstawiciele miast partnerskich i zaprzyjaźnionych Katowic będą mogli się wypowiedzieć nt. podejmowanych przez nich działań związanych z ochroną klimatu. 12 grudnia w hotelu Marriott, Polska Izba Ekologii przygotowuje całodzienną konferencję o ochronie klimatu, z bezpłatnym wstępem.

Dzień później, 13 grudnia w Centrum Kultury im. Krystyny Bochenek, o godz. 10 odbędzie się także występ przygotowany przez Uniwersytet Śląski Dzieci o tytule Save the World, na który zapraszamy nie tylko dzieci, ale i dorosłych.

Szczyt Klimatyczny zakończy się 14 grudnia. Do zakończenia Konferencji COP24 będzie funkcjonował system wypożyczalni rowerów miejskich w mieście. Stacja rowerowa z parkingu przy NOSPR została już przeniesiona na Al. Roździeńskiego na teren przy biurowcu KTW i będzie rozbudowana, także na potrzeby naszych gości.

Pełny kalendarz wydarzeń na stronie cop24.katowice.eu.

powrót
  • 25
  • maja 2019Sobota
Imieniny: Magdalena, Beda, Leon, Imisława, Grzegorz
Pogoda:
  • 18oCTeraz
  • 19oCJutro
  • 21oCPojutrze
Nabór do szkół ponadgimnazjalnych 2019/2020
Od 1 stycznia 2019 segregowanie odpadów po nowemu
Walka ze smogiemŚKUP
Sosnowiecki System Informacji Przestrzennej