Inauguracja Roku Kulturalnego za nami

Poleć znajomym
 

Inauguracja Roku Kulturalnego za nami

Koncert inaugurujący rok kulturalny 2018/2019 za nami. Wieczorem w sosnowieckiej Muzie wystąpił Mateusz Ziółko. Podczas uroczystości wręczone zostały Nagrody Miasta Sosnowca za Rok 2017 w dziedzinie kultury. Oddano także hołd wybitnym osobistościom kultury, które odeszły w ostatnich miesiącach...

Nagrody Miasta Sosnowca w dziedzinie kultury przyznawane są od 1991 roku Laureaci otrzymują okolicznościowy dyplom, statuetkę i nagrodę pieniężną. Autorem projektu statuetek jest sosnowiecki artysta plastyk Andrzej Czarnota. Prezydent Miasta przyznaje nagrody: Nagrodę Artystyczną Miasta Sosnowca (która może być przyznawana w dwóch kategoriach za całokształt twórczości i za najlepsze osiągnięcia w danym roku) oraz Nagrodę Miasta Sosnowca za Upowszechnianie Kultury. Za 2017 r. zostały przyznane następujące nagrody:

- dla Pani Joanny Bratko - Lityńskiej za upowszechnianie i ochronę kultury

- dla Pana Zbigniewa Tepera za upowszechnianie i ochronę kultury

GALERIA ZDJĘĆ Z INAUGURACJI ROKU KULTURALNEGO - KLIKNIJ

Informacje o nagrodzonych

Nagroda miasta Sosnowca za upowszechnianie i ochronę kultury: Joanna Bratko-Lityńska zgłoszona przez Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu, urodzona w 1967 r. w Katowicach zamieszkała w Sosnowcu.

Joanna Bratko - Lityńska jest pasjonatką fotografii, inicjatorką i organizatorką wielu przedsięwzięć artystycznych w Sosnowcu, propagatorką aktywnego wypoczynku w regionie, entuzjastką kajakarstwa, ale przede wszystkim sosnowiczanką. Od wielu lat jest kreatorką życia kulturalnego w mieście. W roku 2006 r. została członkiem Stowarzyszenia Miłośników Fotografii w Sosnowcu i aktywnie uczestniczy w życiu Stowarzyszenia, a od 2011 roku pełni funkcję Prezesa. Organizuje wszystkie przedsięwzięcia artystyczne i kulturalne stowarzyszenia z wielką pasją i zaangażowaniem: cykliczne plenery fotograficzne, spotkania z wybitnymi fotografikami i artystami, warsztaty twórcze i wystawy. Integruje lokalne środowisko miłośników fotografii zarówno tychz ugruntowaną pozycją zawodową, jak również młodych zaczynających przygodę z fotografią, agituje nowych członków.

 Jej wielką miłością jest Sosnowiec i Zagłębie Dąbrowskie - mieszka i pracuje w Sosnowcu. Jego spuścizna kulturowa i współczesność, które stara się ocalić od zapomnienia i utrwalić w pracach swoich i kolegów. Stowarzyszenie, którego jest Prezesem promuje kulturowe dziedzictwo miasta i regionu, akcentując jego industrialną przeszłość, dokumentuje w fotograficznym zapisie dynamiczne zmiany okresu restrukturyzacji i rejestruje obecny krajobraz Zagłębia należy do wiodących stowarzyszeń  w regionie. Joanna Bratko-Lityńska wzięła udział w ponad siedemdziesięciu wystawach zbiorowych Stowarzyszenia oraz kilkudziesięciu pokonkursowych i poplenerowych w całym kraju. Stworzyła dwie wystawy indywidualne. Obecnie pracuje nad kolejną.

Nagroda miasta Sosnowca za upowszechnianie i ochronę kultury: Zbigniew Teper zgłoszony przez Prezydenta Miasta Sosnowca Arkadiusza Chęcińskiego urodzony w 1960 r. w Zawierciu zamieszkały w Sosnowcu.

Zbigniew Teper mieszkający od wielu lat w Sosnowcu poeta, autor tekstów piosenek, kompozytor, muzyk, człowiek do którego przylgnęło określenie „Bard z Zagłębia”. Niedawno zasłynął prawykonaniem wiersza „Sosnowce” autorstwa Władysława Ludwika Anczyca, niezwykle szczegółowo opisującego Powstanie Styczniowe w Sosnowcu. Do tej piosenki powstał teledysk. Ostatnio ukazała się autorska płyta Zbigniewa Tepera pt. „Magiel czasu”. Krążek zawiera 13 autorskich piosenek. W maju 2016 r. w wydanej w formie e-book „Antologii polskiej poezji współczesnej” w Rumunii, według wyboru i w tłumaczeniu Valeriu Butulescu, znalazło się również miejsce dla poezji Zbigniewa Tepera. W marcu 2016 r. ukazała się jego autorska płyta „Magiel czasu”, która jest podsumowaniem dotychczasowych przemyśleń w aranżacjach

Nominowany do tytułu osobowość roku 2017 w plebiscycie Dziennika Zachodniego za pokazywanie, że kultura regionalna może się podobać, że poezja czy piosenka zagłębiowska może twórczo rozwijać i wzbogacać mieszkańców oraz za organizowanie artystycznych projektów w Zagłębiu.

 

Odeszli od nas...

Zbigniew Studencki

Założyciel i pierwszy dyrektor Muzeum Miejskiego w Sosnowcu, które prowadził przez 30 lat. Był historykiem, pełnił również funkcję Starszego Kustosza Muzeum. Bardzo oddany swojej pracy, której poświęcił znaczną część swojego życia. Znawca dziejów Zagłębia Dąbrowskiego i popularyzator regionu, autor i współautor kilkudziesięciu publikacji i artykułów, redaktor naczelny „Rocznika Sosnowieckiego”. W 2010 r. Zbigniew Studencki został uhonorowany m.in. Złotą Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego oraz Odznaką Honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej.

Bernard Krawczyk

Był legendą śląskiego teatru i filmu. Wspaniały aktor i niespotykanie życzliwy człowiek. Aktorstwa uczył się m.in. u Gustawa Holoubka, który w latach 50. był dyrektorem Teatru Śląskiego. Do pracy zapraszali go dyrektorzy teatrów z Łodzi, Wrocławia i Warszawy, jednak nie zdecydował się na wyjazd – całe dorosłe życie był związany emocjonalnie ze Śląskiem. Grał na deskach Teatru Śląskiego w Katowicach i Teatru Zagłębia w Sosnowcu (w latach 1972–1982). Współpracował też z Gliwickim Teatrem Muzycznym. Występował na scenach innych teatrów w regionie m.in. w Teatrze Nowym w Zabrzu czy Teatrze Polskim w Bielsku-Białej. Za swoje występy wielokrotnie był nagradzany Złotymi Maskami. W sumie otrzymał ich aż cztery oraz dwie Srebrne.

Elżbieta Laskiewicz  

Od ponad 38 lat była związana etatowo z Teatrem Zagłębia w Sosnowcu gdzie zadebiutowała w przedstawieniu „Czarne skrzydła” w reżyserii Zbigniewa Bogdańskiego. Samodzielnie prowadziła Teatr „Bart”, w którym zrealizowała wiele pozycji teatralnych. Od wielu lat jako wolontariuszka współpracowała z wieloma organizacjami, m.in. ze Stowarzyszeniem Wspierania Organizacji Pozarządowych „MOST”, Stowarzyszeniem „Istota”, Hospicjum w Mysłowicach, Duszpasterstwem Akademickim Diecezji Sosnowieckiej. Czynnie wspierała i promowała budowę Hospicjum Sosnowieckiego im. św. Tomasza Apostoła. W 1991 roku przebywała w Toronto w Kanadzie, gdzie współpracowała z Teatrem Polonijnym „Smyk” biorąc  udział w realizacji filmu pt. „Ministerstwo Wielkiej Nocy” w reżyserii Johana Kern – Wronikowskiego na potrzeby 10 kanału TV.

 

powrót
  • 26
  • kwietnia 2019Piątek
Imieniny: Marcelin, Klarencjusz, Spycimir, Klet, Marzena
Pogoda:
  • 25oCTeraz
  • 11oCJutro
  • 10oCPojutrze
Nabór do szkół ponadgimnazjalnych 2019/2020
Od 1 stycznia 2019 segregowanie odpadów po nowemu
Walka ze smogiemŚKUP
Sosnowiecki System Informacji Przestrzennej