Centrum Sztuki - Zamek Sielecki zaprasza na CZAS KOBIET

Poleć znajomym
 

Centrum Sztuki - Zamek Sielecki zaprasza na CZAS KOBIET

Sosnowieckie Centrum Ssztuki - Zamek Sielecki zaprasza od 8 marca do 26 maja na CZAS KOBIET - cykl wydarzeń ukazujący kobiety i rolę jaką odegrały na przestrzeni dziejów. W ramach projektu przygotowano wystawy, koncerty i wykłady. Opowiedziana historia bohaterek, które zmieniały otaczający nas świat dotyczą praktycznie każdej sfery naszego życia. Serdecznie zapraszamy już 8 marca na dziedziniec Sosnowieckiego Centrum Sztuki, na niezwykle inspirującą wystawę  plenerową p.t."Kobiety, które zmieniały oblicze świata.Pionierki."

 

 

CZAS KOBIET

Wystawa/koncert/film/wykłady

„Czas kobiet” zbliża się dosłownie i metaforycznie. Już ponad sto lat marzec nie kojarzy się tylko z wyczekiwaniem na nadejście wiosny, ale również z pamięcią o wszystkich kobietach, które tak jak ta piękna pora roku tworzą, kreują, zmieniają i nadają piękno. W Zamku Sieleckim w tym roku wydłużymy świętowanie. By ukazać jak wyjątkowy dla świata jest kobiecy pierwiastek, przygotowaliśmy cykl marcowych wydarzeń. Wystawa, koncerty i wykłady zabiorą wszystkich w podróż po historiach wyjątkowych kobiet.

 

 

Historia to kronika ludzkiej działalności, a więc ślad  obecności mężczyzn i kobiet we wszelkich przejawach ich życia. Najbardziej spektakularne osiągnięcia ludzkości zwykło się przypisywać twórczej roli mężczyzn. Jakkolwiek to bardzo krzywdząca puenta, wiele czynników kulturowo-politycznych wpłynęło na jej powszechną akceptację. Warto pamiętać, że tak zinterpretowana historia świata, to tylko jedna z możliwych jej odsłon. Mamy nadzieje, że zmianie perspektywy postrzegania przysłuży się wystawa: „Kobiety, które zmieniały oblicze świata – Pionierki”.

Zaprezentowane zostały sylwetki trzydziestu kobiet, które dzięki determinacji i sile swojego talentu miały istotny wpływ na bieg historii.

Kuratorka: Monika Kempara

 

KONCERTY

9 marca  godz. 17.00

Mirka Szawińska Band wykonuje utwory autorskie z gatunku poezji śpiewanej przy akompaniamencie pianina i wiolonczeli.

Bilet: 20 zł

 

30 marca godz. 17.00

Grupa Czerwie gra muzykę do filmu pt.: "Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów" (1918) reż. E.Illes.

Grupa Czerwie - Niezależna polska formacja prezentująca alternatywne dźwięki z pogranicza folku, etno, sceny absurdu, teatru i filmu. Komponuje muzykę do najważniejszych niemych filmów - ikon popkultury XX wieku.

Bilety: 20 zł

 

WYKŁADY

13 marca godz. 17.00

Przemiany społeczno-polityczne, które umożliwiły kobietom walkę o ich prawa - Monika Kempara, historyk, kuratorka wystawy

27 marca  godz. 17.00

Filozofia piękna wg Heleny Rubinstein - historia rosnącej świadomości własnego ciała i jego piękna - Monika Pawlas-Polańska, historyk filozofii.

 

 

powrót
  • 27
  • maja 2019Poniedziałek
Imieniny: Lucjan, Magdalena, Oliwer, Radowit, Izydor
Pogoda:
  • 15oCTeraz
  • 22oCJutro
  • 19oCPojutrze
Nabór do szkół ponadgimnazjalnych 2019/2020
Od 1 stycznia 2019 segregowanie odpadów po nowemu
Walka ze smogiemŚKUP
Sosnowiecki System Informacji Przestrzennej