"Rozmowy i Obrazy" w MUZIE i Energetycznym Centrum Kultury

Poleć znajomym
 

Od 3 - 31 grudnia w Energetycznym Centrum Kultury oraz w Galerii MUZA obejrzeć będzie można wystawę "Rozmowy i Obrazy". Zapraszamy na wernisaż 5 grudnia 2019 r. o godzinie 18:00 do Auli Miejskiego Klubu im. Jana Kiepury - Energetyczne Centrum Kultury, ul. Będzińska 65 w Sosnowcu. Wstęp wolny. To wystawa podsumowująca działania Grupy Plastycznej RELACJE w roku 2019.

Wybierz krzesło i usiądź przed obrazem, poddając się jego działaniu. Niech zabierze Cię w podróż cudowną, pełną tajemniczych pejzaży. Nocy, poranków, scen nie nazwanych, szalonych abstrakcji, zamaszystych gestów i cichych pociągnięć pędzla. Niektóre obrazy mówią szeptem, to gwałtownie krzyczą. Nie uciekaj, tylko patrz na znaki, kolorowe płaszczyzny ręką malarza rozedrgane. Zanurz się w sen, który obrazy ożywi. Poruszą się linie, plamy impastem nałożone, drzewa na wietrze, ptaki lecące nad chmurą, księżyc. Krople deszczu spływają po twarzy i łzy ze wzruszenia obrazem. Myśli próbują wydostać się z obszaru milczenia, otworzyć na komunikację ze światem zewnętrznym. Artyści mają szczególną trudność, gdyż nie zawsze udaje  im się środkami komunikacji takimi jak słowa, dzwięki, obrazy trafić do odbiorcy. A poruszają w tych afirmacjach dialogu ze światem wartości nie tylko uniwersalne, ale też ponadczasowe. Dobrze spojrzeć i wpatrzeć się w artystę jak tworzy. To jego "być" w rozmowie z obrazem zadziwia nas. Ujrzymy, jak cała determinacja budzi i rozświetla myślenie. Rozmowa twórcy, jaką tajemnicę skrywa obraz którą chce uwolnić, poznać niekończącym się korowodem pytań i myśli, które do momentu procesu twórczego były nieczytelne. Czy to ten kolor, tonacja, forma, rytmy? O czym chcę mówić poprzez harmonię, a może dysonans ? Z tych dylematów wyłania się pewien niepokój z którego powstaje nowe. To nowe, które wprowadza nas w obszar poznania. Członkowie Grupy Plastycznej Relacje doświadczają takich napięć płynących z pytań, które sobie stawiają podczas tworzenia. Spróbujmy zmierzyć się z tymi pytaniami i odpowiedziami, a może zobaczymy świat w swym pięknie inny.

Z gratulacjami dla  Grupy Plastycznej Relacje jej opiekun artystyczny,  artysta malarz Czesław Gałużny

Wystawa prezentowana jest w Galerii MUZA, ul. Warszawska 2 oraz w holu Energetycznego Centrum Kultury, ul. Będzińska 65 w Sosnowcu .

Oprawa muzyczna: Andrzej Czekajski.Wstęp wolny.

powrót
  • 5
  • sierpnia 2020Środa
Imieniny: Nonna, Cyriak, Abel, Maria, Memiusz
Pogoda:
  • 22oCTeraz
  • 23oCJutro
  • 27oCPojutrze
Wybory Prezydenckie 2020
OZE dla mieszkańców
Od 1 stycznia 2019 segregowanie odpadów po nowemu
Zostaw 1% w SosowcuŚKUP