Muzeum w Pałacu Schoena prezentuje swoje zbiory

Poleć znajomym
 

Muzeum w Pałacu Schoena prezentuje swoje zbiory

W sosnowieckim Muzeum w Pałacu Schoena oglądać można wystawę, na ktorej zaprezentowane zostały zbiory  Muzeum. Muzeum – czym jest dla lokalnej społeczności  i jakie pełni funkcje? Jak oddziałuje na zastany krajobraz kulturowy?

To pytania, które zadają sobie specjaliści, naukowcy i badacze zajmujący się muzeami, ale także pracownicy tych placówek. Nie możemy i my nie pochylić się nad tymi kwestiami w roku jubileuszu 35-lecia Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu. Misją instytucji jest zachowanie dla przyszłych pokoleń, zakorzenionego w tradycji Zagłębia Dąbrowskiego, dziedzictwa kulturowego Sosnowca, a także budowanie więzi jego mieszkańców wokół wspólnych wartości.

Przygotowana wystawa jest głosem w tej dyskusji. Zdecydowano się zaprezentować  specjalną kolekcję. Oczywiście niekoniecznie najbardziej „topową”, ale ważną i reprezentatywną dla Muzeum. Kolekcja to słowo klucz, wytrych do zrozumienia ekspozycji, która siłą rzeczy koncentruje się na mieście i jego mieszkańcach. To opowieść o Muzeum, o jego roli w zachowaniu i promocji lokalnego dziedzictwa.Ekspozycja pokazuje różnorodne zabytki z zakresu archeologii, historii i kultury miasta, a także sztukę i związanych z regionem artystów, wybrane skarby skrywane w muzealnych magazynach.

Zaczynamy od pradziejów. Dwanaście sezonów badawczych w Zagórzu, a także innych dzielnicach Sosnowcu pozwoliło nam pozyskać zabytki dokumentujące najstarsze dzieje miasta.

Pamiątki historyczne: mapy, plany, dokumenty zakładowe i urzędowe, dyplomy cechowe, pocztówki, sztandary i mundury, tableau pracownicze, a także szczególna perełka w zbiorach  – judaika, pozwolą prześledzić rozwój gospodarczy i społeczny miasta, jego wielokulturową przeszłość. Obraz mieszkańców utrwalony w fotograficznym atelier dokumentują liczne zdjęcia z ważnych uroczystości rodzinnych i codziennego życia sosnowiczan. Pejzaż industrialny Sosnowca, odtworzony w sposób symboliczny w jednej z sal wystawowych, uzupełniają prace sosnowieckich artystów, odzwierciedlające jego atmosferę i wyjątkowość.

Nie sposób opowiadać o Muzeum i mieście bez podkreślenia roli artystów z nim związanych. W „Galerii Zakładowej” pokazano grafiki Mariana Maliny, Wandy Zbyszewskiej, Stanisława Gawrona, „Galerii Sztuki Współczesnej” prace najwybitniejszych polskich artystów z sosnowieckim rodowodem m.in.: Janiny Kraupe, Jadwigi Maziarskiej, Andrzeja S. Kowalskiego, Jakuba Zima.

 

powrót
  • 22
  • września 2020Wtorek
Imieniny: Daria, Maurycy, Tomasz, Ignacy, Joachim
Pogoda:
  • 22oCTeraz
  • 22oCJutro
  • 21oCPojutrze
OZE dla mieszkańców
Od 1 stycznia 2019 segregowanie odpadów po nowemu
Zostaw 1% w SosowcuŚKUP