Złote Maski dla ludzi Teatru Zagłębia

Poleć znajomym
 

Złote Maski dla ludzi Teatru Zagłębia

Na scenie Teatru Śląskiego w Katowicach odbyła się doroczna uroczystość wręczenia nagród artystom z województwa śląskiego za osiągnięcia teatralne ubiegłego sezonu. W gronie nagrodzonych nie zabrakło twórców związanych z Teatrem Zagłębia.

Prestiżowa nagroda trafiła w ręce Justyny Łagowskiej za reżyserię spektaklu „Opowieść wigilijna” Szymona Adamczaka wg opowiadania Karola Dickensa oraz Igi Słupskiej i Szymona Szewczyka za scenografię i kostiumy do spektaklu „Między ustami a brzegiem pucharu” Martyny Wawrzyniak w reżyserii Remigiusza Brzyka.

Nagrodę za całokształt twórczości odebrał z kolei znakomity aktor Wojciech Leśniak.

Ponadto wśród nominowanych znaleźli się także Agnieszka Kwietniewska za udział w spektaklu „Dead Girls Wanted” Jolanty Janiczak i Grzegorza Stępniaka w reżyserii Wiktora Rubina w kategorii Aktorstwo za rolę kobiecą w spektaklach dramatycznych oraz Agnieszka Bieńkowska za rolę Doryny w spektaklu „Tartuffe” Moliera w reżyserii Rudolfa Zioło w kategorii Aktorstwo za rolę drugoplanową.

Nagroda Teatralna Złota Maska przyznawana jest za szczególne osiągnięcia artystyczne w zakresie sztuki teatralnej. W tegorocznej 52. Edycji Złotych Masek wśród nominowanych znalazły się przedstawienia, których premiery miały miejsce w teatrach województwa śląskiego w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2019 roku.

Nagroda ta ma długą tradycję; od 1967 r. Złotymi Maskami nagradzały artystów teatru regionalne media oraz wojewodowie czterech województw - katowickiego, bielskiego, częstochowskiego i opolskiego. Od 1999 roku opiekę nad nagrodą przejęło Województwo Śląskie. Współuczestnictwo mediów w przyznawaniu Złotych Masek polega na ufundowaniu nagrody, wydelegowaniu przedstawicieli do składu komisji oceniającej spektakle, a także na popularyzacji dorobku nominowanych i laureatów Złotych Masek.

Złote Maski przyznaje Zarząd Województwa Śląskiego na podstawie propozycji komisji złożonej z przedstawicieli fundatorów. Ocenie podlegają spektakle premierowe zrealizowane na terenie województwa śląskiego w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia roku poprzedzającego przyznanie nagrody.

Uroczystość wręczenia Złotych Masek organizowana jest wspólnie z Województwem Opolskim, które także przyznaje podobne nagrody na podstawie własnego regulaminu.

powrót
  • 30
  • października 2020Piątek
Imieniny: Zenobia, Przemysław, Gerarda, German, Klaudiusz
Pogoda:
  • 8oCTeraz
  • 10oCJutro
  • 9oCPojutrze
OZE dla mieszkańców
Od 1 stycznia 2019 segregowanie odpadów po nowemu
Zostaw 1% w SosowcuŚKUP