Stacherski. Niecierpliwe serce - wyjątkowa publikacja o żołnierzu AK już w sprzedaży

Poleć znajomym
 

Stacherski. Niecierpliwe serce - wyjątkowa publikacja o żołnierzu AK już w sprzedaży

W Sosnowieckim Centrum Sztuki oraz Centrum Informacji Miejskiej można już kupić nową ksiażkę autorstwa Magdaleny Boczkowskiej "Stacherski.Niecierpliwe serce". Pozycja ta zaintersesuje nie tylko pasjonatów historii. Wacław Stacherski pseud. "Uważny", "Dymitr" i Nowina – w czasie II wojny światowej działacz AK Zagłębia Dąbrowskiego, poeta. Pochodził z rodziny o patriotycznych tradycjach. Uczył się w latach 1926-1934 w Gimnazjum im. Bolesława Prusa w Sosnowcu.

Brał udział w kampanii wrześniowej. Był działaczem Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej. W 1942 został komendantem inspektoratu Armii Krajowej w Katowicach. Został aresztowany 20 marca 1944 roku przez gestapo. W maju 1944 został przewieziony do obozu koncentracyjnego  Auschwitz-Birkenau, gdzie został zamordowany. Jego symboliczny grób znajduje się na cmentarzu w Sosnowcu.

Magdalena Boczkowska znakomicie rozgrywa fabularnie i badawczo biografię Wacława Stacherskiego. Rezygnuje z typowo akademickiej narracji, wybierając styl eseistyczny. Momentami gra nawet z konwencją reportażu historycznego. Jednocześnie, mimo tych literackich zabiegów, ani na moment nie wychodzi z roli badaczki. [...] Poprzez umiejętne połączenie narracji z pogranicza eseju naukowego i reportażu biograficznego książka ta ma duże szanse przekroczyć odbiór ograniczony tylko do pasjonatów tego typu historii. Autorka dzięki swoim badaniom nad Stacherskim pokazuje, jak intrygujące i pasjonujące historie działy się poza centrum, a także jak wiele z nich w pewnym sensie jest ciągle żywych, domaga się dopowiedzenia, uporządkowania, opowiedzenia. To praca niezwykle ważna – i z perspektywy literaturoznawstwa i badań nad kulturą, i z perspektywy pewnego rodzaju archeologii pamięci - pisze dr. hab. Bernadetta Darska.

powrót
  • 28
  • lutego 2021Niedziela
Imieniny: Ludomir, Roman, Falibog, Gaja, Makary
Pogoda:
  • 3oCTeraz
  • 4oCJutro
  • 6oCPojutrze
OZE dla mieszkańców
Zostaw 1% w SosowcuŚKUP