Budżet obywatelski po nowemu - wypowiedz się

Poleć znajomym
 

Budżet obywatelski po nowemu - wypowiedz się

W tym roku mieszkańcy po raz czwarty wybiorą projekty dla swoich dzielnic. Jednak zanim to zrobią, przychodzi pora na konsultacje ws. zmian.

Ubiegłoroczna edycja budżetu obywatelskiego to ponad 62 tysiące głosów oddanych przez ponad 36,5 tys. mieszkańców Sosnowca. Frekwencja, która przekroczyła 18%, była jedną z najwyższych w regionie.

3 marca ruszyły konsultacje na temat kształtu IV edycji budżetu obywatelskiego. W nowej edycji chcemy wprowadzić istotne zmiany, a także sporo nowości.

Przede wszystkim powiększy się kwota. W 2017 roku do dyspozycji będzie 7,5 miliona złotych, ale to nie jedyna nowość. - Oprócz dotychczasowych stref, wprowadzamy dwa budżety dla młodych sosnowiczan - Młodzieżowy Budżet Obywatelski oraz Przedszkolny Budżet Obywatelski. Chcemy aktywizować młodych sosnowiczan i uczyć ich odpowiedzialności, bowiem to uczniowie sami zadecydują na co zostaną przeznaczone środki w ich szkołach. W przedszkolach decyzję tę podejmować będą rodzice maluchów - mówi prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński.

Na Lokalne Strefy przeznaczonych zostanie 5 mln zł. Strefa Szkolna i Przedszkolna to odpowiednio 1,4 mln i 600 tysięcy. Młodzieżowy Budżet Obywatelski to pula 400 tysięcy, a Przedszkolny 100 tysięcy złotych do równego podziału między placówki.

Chcemy również wprowadzić drobne zmiany w strefach, odpowiadając na prośby mieszkańców. Do Środuli włączona zostałaby ulica Chemiczna, a do Zagórza Południe Gwiezdna. Do strefy Sielec, Kukułek, Andersa miałaby zostać wcielona ulica Witosa, a także Legionów i Narutowicza.

Największą nowością ma być forma głosowania. W tegorocznej edycji chcemy zrezygnować z głosowania tradycyjnego, na rzecz elektronicznego. - Takie rozwiązanie wprowadziło już kilka miast, choćby ze względu na bezpieczeństwo danych osobowych zawartych w formularzach, a także szybkość ogłoszenia wyników - dodaje prezydent, Arkadiusz Chęciński. 

Zmiany w formie głosowania wynikają także z tendencji, która była widoczna w poprzednich edycjach – rośnie liczba osób głosujących drogą internetową, niezależnie od wieku, a maleje drogą tradycyjną. Oddanie głosu przez formularz internetowy jest też po prostu wygodniejsze – można to zrobić w każdym miejscu, niezależnie od pory dnia.

Nie chcemy jednak tych zmian wprowadzać bez konsultacji. Liczymy na opinie sosnowiczan. Na opinie czekamy pod adresem konsultacje@um.sosnowiec.pl, a także w Punktach Konsultacyjnych.

Zapraszamy również na spotkania – pierwsze 8 marca w Urzędzie Miejskim (al. Zwycięstwa 20, sala 221, godz. 17), a kolejne 11 marca w Miejskiej Bibliotece Publicznej (Kisielewskiego 9A, godz. 10).

 

powrót
  • 25
  • maja 2019Sobota
Imieniny: Magdalena, Beda, Leon, Imisława, Grzegorz
Pogoda:
  • 18oCTeraz
  • 19oCJutro
  • 21oCPojutrze
Nabór do szkół ponadgimnazjalnych 2019/2020
Od 1 stycznia 2019 segregowanie odpadów po nowemu
Walka ze smogiemŚKUP
Sosnowiecki System Informacji Przestrzennej