Elektryczne autobusy w Sosnowcu

Poleć znajomym
 

Elektryczne autobusy w Sosnowcu

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Sosnowcu oraz polski producent Solaris Bus&Coach podpisały 12 czerwca 2017 r. umowę na dostawę trzech autobusów bateryjnych. Ponadto przed końcem czerwca tego roku pojedzie do Sosnowca ostatnia partia nowych Solarisów Urbino 12, które są częścią zamówienia na 24 nowe Solarisy Urbino 12 spełniające restrykcyjną normę emisji spalin Euro 6. W rezultacie liczba „jamników” wzrośnie w naszym mieście do 110 pojazdów.

Solarisy Urbino 12 electric to nowoczesne i niezawodne autobusy miejskie, które poruszają się po ulicach kilkudziesięciu europejskich miast. Do grona miast stawiających na pojazdy bateryjne dołączył także Sosnowiec.

- Pojazdy te będą w pełni bezemisyjne, bardzo ciche, a dzięki temu zapewnią wysoki komfort jazdy zarówno podróżującym, jak i kierowcy. Trzy nowe Solarisy Urbino 12 electric będą pierwszymi autobusami elektrycznymi w Sosnowcu. Warto dodać, że autobusy te jeździć będą po ulicach miast Zagłębia oklejone hasłem „…czyste niebo nad Zagłębiem!”. Elektryczne Solarisy przyczynią się tym samym do obniżenia zanieczyszczeń powietrza na terenie aglomeracji – podkreślał podczas podpisania umowy Marek Pikuła, prezes zarządu PKM Sosnowiec.

Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca już zapowiedział, że na trzech „elektrykach” się nie skończy. - Będziemy szukać środków na zakup kolejnych nowoczesnych autobusów. Wydaje się, że pójście w kierunku rozwiązań elektrycznych w transporcie to przyszłość. Jest to jeden z elementów, który pomoże nam w walce ze smogiem – powiedział prezydent.

Bateryjne pojazdy dla Sosnowca wyposażone zostaną w silnik centralny oraz osprzęt elektryczny polskiego producenta firmy Medcom z funkcją odzysku energii elektrycznej podczas hamowania. - Baterie o pojemności 200 kWh ładowane będą za pomocą złącza Plug-in ładowarkami dwuzakresowymi o mocy 80 kW i 40 kW. Autobusy przystosowane zostaną również do wyposażenia ich w przyszłości w ładowanie pantografowe, dzięki czemu baterie będą mogły zostać doładowane także podczas trasy w mieście – informował Zbigniew Palenica, członek zarządu Solaris Bus&Coach

Przyjemną podróż w każdych warunkach pogodowych zapewni w Solarisach wydajna klimatyzacja, która jest w pełni zautomatyzowana, a dzięki temperaturze mierzonej wewnątrz pojazdu zostaje ona na bieżąco dostosowana do potrzeb podróżujących. Całość oświetlenia wewnętrznego i zewnętrznego wykonana zostanie w przyjaznej środowisku technologii LED. Tak jak poprzednie Solarisy dla Sosnowca, tak i te wyposażone zostaną w alkolock, z którego kierowca zobowiązany jest skorzystać przed uruchomieniem pojazdu. Jest to dodatkowe wyposażenie zwiększające bezpieczeństwo na drogach. Elektryczne Solarisy jako pierwsze w Sosnowcu wyposażone zostaną w specjalnie oznakowaną przestrzeń dla wózków inwalidzkich oraz dziecięcych.

- Nowy Solaris Urbino 12 electric został nagrodzony tytułem “Bus of the Year 2017”. Do tej pory Solaris Bus & Coach sprzedał ponad 1500 pojazdów wyposażonych w napęd elektryczny. Napędzane energią elektryczna Urbino oprócz Polski jeżdżą także w: Austrii, Czechach, Finlandii, Hiszpanii, Niemczech, Norwegii, Szwecji i Włoszech – dodał Palenica.

Przy okazji podpisania umowy PKM zaprezentował na placu przed Urzędem Miejskim w Sosnowcu kilka nowych pojazdów ze soje floty. Po raz pierwszy zaprezentowały się hybrydowe autobusy marki Volvo, a także nowy autobus marki Mercedes. W sumie w ramach kontraktu sosnowiecki PKM kupił 35 autobusów z napędem hybrydowym za kwotę 72 mln zł.

Dla porównania jak na przestrzeni lat zmienia się tabor autobusowy w mieście mieszkańcy mogli także obejrzeć zabytkowe już autobusy marki Ikarus i Jelcz.

powrót
  • 23
  • lipca 2019Wtorek
Imieniny: Bogna, Apolinary, Apolinaria
Pogoda:
  • 19oCTeraz
  • 16oCJutro
  • 22oCPojutrze
Nabór do szkół ponadgimnazjalnych 2019/2020
Od 1 stycznia 2019 segregowanie odpadów po nowemu
Walka ze smogiemŚKUP
Sosnowiecki System Informacji Przestrzennej