Konkurs na koncepcję przebudowy centrum miasta rozstrzygnięty

Poleć znajomym
 

Konkurs na koncepcję przebudowy centrum miasta rozstrzygnięty

AMAYA ARCHITEKCI BARTOSZ MAJEWSKI zwycięzcą konkursu na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej dla zadania „Zagospodarowanie przestrzeni przed dworcem PKP - ul. 3 Maja” w Sosnowcu. Konkurs przeprowadziło Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Katowice.

Przypomnijmy, że SARP przeprowadziło także konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej dla Zagłębiowskiego Parku Sportowego. Wspomniał o tym Henryk Piątek, sekretarz zarządu SARP, który jednocześnie wyraził uznanie dla działania prezydenta Sosnowca Arkadiusza Chęcińskiego. – Wielkie słowa uznania dla prezydenta Sosnowca za to, że wybrał, po raz kolejny zresztą, właśnie tą procedurę, niełatwą procedurę konkursową, która ma za zadanie wyłonić podmiot odpowiedzialny za opracowanie koncepcji przebudowy przestrzeni przed Dworcem PKP. Dzięki temu możemy z propozycji nadesłanych na konkurs wybrać najlepszą. Mając przed sobą kilka prac mamy zupełnie inny ogląd sytuacji – podkreśla Henryk Piątek, który pełnił funkcję przewodniczącego Sądu Pracownia  AMAYA ARCHITEKCI BARTOSZ MAJEWSKI za zwycięstwo w konkursie otrzyma 15 tys. zł. W naszym mieście nie jest anonimowa. To właśnie katowicka firma opracowała koncepcję przebudowy MDK Kazimierz oraz amfiteatru w Parku w Kazimierzu.

- Śmiało mogę powiedzieć, że to jeden z najważniejszych momentów w historii naszego miasta. W 115-letniej historii Sosnowiec tak naprawdę nigdy nie doczekał się rynku z prawdziwego zdarzenia. Ulica Rynek mieści się na Modrzejowie. Wpływ na taki a nie inny stan rzeczy miały oczywiście uwarunkowania historyczne. Dziś stoimy przed szansą aby w centrum miasta powstało miejsce, które będzie przyciągać mieszkańców, w którym będą mogli złapać chwilę oddechu, zrelaksować się. Oczywiście muszą być tutaj m.in.: lokale, miejsca rozrywki, tak aby mieszkańcy mieli tutaj po co przyjeżdżać. Stąd szukamy odpowiednich rozwiązań na ożywienie centrum, na zmianę jego oblicza. W latach 70. ubiegłego stulecia mieliśmy wielką przebudowę centrum, oczywiście dzięki temu do dziś przejazd przez centrum miasta odbywa się niemal bez korków, ale przecież centra miasta nie mogą być dla samochodów, ale przede wszystkim dla ludzi. Dlatego będziemy robić wszystko aby centrum miasta w pewien sposób odzyskać dla sosnowiczan, oczywiście tak aby nie komplikować życia kierowcom. Jestem przekonany, że i jedno i drugie nam się uda – podkreśla prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński.

Rewitalizacja placu przed dworcem kolejowym w Sosnowcu zakład m.in.: przeniesienie z Placu Stulecia, czyli popularnej „Patelni” pomnika Jana Kiepury.

Wizualizacje przygotowane przez firmę AMAYA ARCHITEKCI BARTOSZ MAJEWSKI jak również przez pracowanie, które w konkursie zajęły odpowiednio drugie i trzecie miejsce przez najbliższe kilkanaście dni można oglądać w ArtKwarium - miejscu, które powstało dzięki programowi „Lokal na kulturę” przy ul. 3 Maja 1.

Wizualizacje - kliknij TUTAJ

 


 

powrót
  • 17
  • lipca 2018Wtorek
Imieniny: Januaria, Donata, Marcelina, Dzierżykraj, Konstancja
Pogoda:
  • 17oCTeraz
  • 18oCJutro
  • 18oCPojutrze
Walka ze smogiem
Nabór do szkół ponadgimnazjalnych 2018/2019ŚKUP
Sosnowiecki System Informacji Przestrzennej