Przebudowa centrum miasta - umowa podpisana

Poleć znajomym
 

Przebudowa centrum miasta - umowa podpisana

Szykują się spore zmiany na placu przed dworcem kolejowym w centrum Sosnowca. W Urzędzie Miejskim została podpisana umowa pomiędzy miastem a pracownią projektową Amaya Architekci dotycząca przebudowy centrum miasta. Jest to efekt zdobycia pierwszej nagrody przez Amaya Architekci w konkursie zorganizowanym przez władze Sosnowca i Stowarzyszenie Architektów Polskich w Katowicach. W sumie na konkurs wpłynęło 38 zgłoszeń. Przez pierwszy etap przebrnęły 23 firmy.

Zakres opracowania konkursu został podzielony na strefy. Umowa dotyczy opracowania kompleksowej dokumentacji projektowej wraz z pozwoleniem na budowę dla placu przed Dworcem PKP. – W pierwszej strefie chodzi o przestrzeń pomiędzy dawnym domem handlowym „Sezam” z jednej strony i kościołem kolejowym pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa z drugiej strony, do osi ulicy 3 Maja. Drugim obszarem jest Plac Stulecia, na którym zmieni się zagospodarowanie terenu tak, by nowa przestrzeń miejska była bardziej funkcjonalna i stała się spójnym połączeniem osi pieszej z ulicą Modrzejowską w kierunku dworca kolejowego jako miejskiej dominanty – wyjaśnia Jeremiasz Świerzawski, pełnomocnik prezydenta Sosnowca ds. inwestycji.

Wykonawcy w ramach projektu muszą uwzględnić przeniesienie pomnika Jana Kiepury z Placu Stulecia, a także zadbać o aranżację całego miejsca. Przed przystąpieniem do ostatecznego projektowania wykonawca zobowiązany jest do przedstawienia koncepcji pokonkursowej. Dopiero po jej zaakceptowaniu przystąpi do projektowania.  – Na początku wakacji powinniśmy już wiedzieć jak będzie wyglądał plac po przebudowie. Zależy nam na tym, żeby architekci uwzględnili możliwość organizacji różnych imprez, mam na myśli choćby jarmark świąteczny, koncerty czy wystawy. Oczywiście chcemy, żeby była tam również część gastronomiczna – opisuje Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca. Za przygotowanie dokumentacji wraz z pozwoleniem na budowę miasto zapłaci 182 tys. zł.

Przystępując do prac projektowych wykonawca zobowiązany jest do wprowadzenia tzw. zaleceń pokonkursowych stowarzyszenia SARP w Katowicach.

powrót
  • 24
  • października 2018Środa
Imieniny: Filip, Salomon, Marcin, Pamfilia, Boleczest
Pogoda:
  • 9oCTeraz
  • 5oCJutro
  • 7oCPojutrze
Walka ze smogiemŚKUP
Sosnowiecki System Informacji Przestrzennej