116. urodziny Jana Kiepury. Świętuj razem z nami

Poleć znajomym
 

116. urodziny Jana Kiepury. Świętuj razem z nami

Chłopak z Sosnowca 16 maja obchodziłby swoje 116. urodziny. Z tej okazji w Sosnowcu świętujemy.

Jan Kiepura był śpiewakiem operowym i operetkowym oraz aktorem. Urodził się 16 maja 1902 roku w Sosnowcu, był synem Franciszka, piekarza i Marii z domu Neuman. Od 1912 uczęszczał do 7. klasowej Męskiej Szkoły Handlowej w Sosnowcu, przemianowanej po odzyskaniu niepodległości w Gimnazjum Państwowe im. Stanisława Staszica. Brał udział w pierwszym powstaniu śląskim.

W lutym 1924 r. został przyjęty do Opery Warszawskiej jako adept. Usunięty z teatru po kilku miesiącach, osiadł w Sosnowcu, gdzie ćwiczył śpiew pod kierunkiem Ignacego Warmutha.

Debiutował na scenie operowej Lwowa (15 I 1925), a następnie w Operze Warszawskiej (11 II 1925) w Fauście Ch. Gounoda (rola główna).  Do ogromnej popularności Kiepury przyczyniły się występy estradowe oraz udział w filmach muzycznych (m.in. Neapol śpiewające miasto, Dla ciebie śpiewam, Pieśń miłości).

Zmarł 15 sierpnia 1966 roku w swojej posiadłości w Harrison pod Nowym Jorkiem. Pochowany został w Warszawie na Powązkach.

W dzień urodzin, Sosnowiec będzie świętował. 16 maja o 10 w Miejskim Klubie im. Jana Kiepury odbędzie się konkurs dla dzieci i młodzieży z sosnowieckich szkół "Jan Kiepura - Sosnowiecki Bard". O godzinie 13 wręczone zostaną nagrody.

Tradycyjnie już spotkamy się przed domem rodzinnym Jana Kiepury, przy ulicy Majowej 6, gdzie o 13.30 złożone zostaną kwiaty. O 14 za to uroczystości przeniosą się przed pomnik Jana Kiepury.

O 19 w Muzie rozpocznie się koncert w wykonaniu Śląskiej Orkiestry Kameralnej. W programie najpiękniejsze arie oraz duety wykonywane przez Jana Kiepurę i Martę Eggerth.

Urodziny Jana Kiepury to jednocześnie początek Dni Sosnowca. W trakcie wielkiego święta miasta odbędzie się wiele imprez, a wśród nich Sosnowiec Fun Festival.

powrót
  • 26
  • marca 2019Wtorek
Imieniny: Feliks, Emanuel, Emanuela, Teodor, Larysa
Pogoda:
  • 7oCTeraz
  • 3oCJutro
  • 6oCPojutrze
Nabór do szkół ponadgimnazjalnych 2019/2020
Od 1 stycznia 2019 segregowanie odpadów po nowemu
Walka ze smogiemŚKUP
Sosnowiecki System Informacji Przestrzennej