Prezydent Sosnowca zaniepokojony cenami energii

Poleć znajomym
 

Prezydent Sosnowca zaniepokojony cenami energii

1 kwietnia przed Urzędem Miejskim w Sosnowcu odbył się briefing prasowy podczas którego prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński poruszył problem wzrostu cen energii.

 Kwestia zapewnienia Polakom dostaw energii elektrycznej na akceptowalnym poziomie cenowym, została potraktowana w Ministerstwie Energii priorytetowo – czytamy w dwóch różnych pismach Ministerstwa Energii. Dziękuję za jasną i klarowną obietnicę złożoną. Chciałbym jednak zapytać pana ministra kiedy doczekamy się realizacji tych obietnic? Mamy początek kwietnia, a nadal nie widać obniżek na naszych rachunkach – powiedział podczas spotkania z dziennikarzami prezydent Sosnowca.

Pomimo wartej 15 mln zł inwestycji miasta w wymianę lamp oświetlenia ulicznego i redukcji zużycia energii, rachunki, które płaci gmina Sosnowiec są wyższe. - Porównując dwa analogiczne okresy 1 stycznia - 15 lutego 2018 i 1 stycznia – 15 lutego 2019 roku, zużycie energii spadło o blisko 24%. Jakież było nasze zaskoczenie, gdy mimo to rachunek wzrósł z 564 tysięcy złotych do 658 tys. zł. To prawie 17 %! – podkreśla Arkadiusz Chęciński.

Obniżenie stawki do ceny obowiązującej w dniu 1 czerwca 2018 roku mogłoby przynieść oszczędności dla wszystkich jednostek i spółek miejskich rzędu 7 milionów złotych. O tym, że obietnice dane mieszkańcom oraz samorządom nie zostaną zrealizowane świadczy nowelizacja ustawy z „subtelną zmianą”. - Z ustawy z dnia 21 lutego 2019 r. zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw, która weszła w życie 20 marca 2019 roku, zniknęła data mówiąca o obowiązku zmniejszenia cen do dnia 1 kwietnia 2019 r. Znalazł się za to zapis, mówiący o tym, że to minister właściwy do spraw energii określi, w drodze rozporządzenia, sposób wyznaczania obowiązujących w dniu 30 czerwca 2018 r. cen i stawek opłat za energię elektryczną dla odbiorców końcowych, a przedsiębiorstwa energetyczne będą miały 30 dni na wprowadzenie zmian. W mojej ocenie zmiana została wprowadzona po to, by ministerstwo mogło maksymalnie wydłużyć wprowadzenie rozporządzenia określającego datę powrotu do cen z 30 czerwca 2018 roku. Być może zamierzenie jest jeszcze bardziej daleko idące i w zamyśle chodzi o to, by nie wracać do poprzednich cen energii – zastanawia się prezydent Chęciński.

- Chciałem zatem zapytać Pana Ministra, kiedy pojawi się rozporządzenie w tej sprawie, a jednocześnie kiedy nastąpi wywiązanie się ze złożonych przez Mateusza Morawieckiego, prezesa Rady Ministrów oraz współpracowników, danych nam obietnic – dodaje prezydent.

Obejrzyj materiał telewizyjny

 

powrót
  • 24
  • kwietnia 2019Środa
Imieniny: Fidelis, Erwin, Horacy, Egbert, Grzegorz
Pogoda:
  • 13oCTeraz
  • 18oCJutro
  • 16oCPojutrze
Nabór do szkół ponadgimnazjalnych 2019/2020
Od 1 stycznia 2019 segregowanie odpadów po nowemu
Walka ze smogiemŚKUP
Sosnowiecki System Informacji Przestrzennej