Rusza kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego

Poleć znajomym
 

Rusza kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego

8 milionów złotych wynosi pula Budżetu Obywatelskiego  w Sosnowcu. Tegoroczna edycja różni się od poprzednich. Zmiany spowodowane są nowelizacją ustawy o samorządzie gminnym.  Na pomysły i zadania czekamy do 17 czerwca.

Nowością Budżetu Obywatelskiego w 2019 roku jest strefa ogólnomiejska na którą przeznaczamy milion złotych. – W tej strefie czekamy na projekty, których wartość przekracza kwoty przeznaczone na konkretny rejon lub takie, które obejmują obszar większy niż jeden rejon lub znajdują się na terenie szkoły albo przedszkola – wyjaśnia Piotr Pluta, kierownik w Wydziale Kultury i Promocji Miasta.

Podobnie jak w ubiegłych latach miasto podzielone jest na 17 rejonów. Na osiedlowe pomysły przeznaczono 5 mln zł. W ramach promocji walki z niską emisją  w tym roku w ramach BO miasto wyjątkowo przekazuje 1 mln zł na indywidualne dopłaty do wymiany źródeł ciepła. W tym przypadku mieszkańcy planujący tego typu inwestycje w swoich domach będą składać wnioski do Wydziału Ekologii i Gospodarki Odpadami.

Po raz kolejny osobna pula pieniędzy (600 tys. zł.) będzie przeznaczona na inwestycje przy przedszkolach.

W dwóch poprzednich edycjach BO doskonale sprawdziły się Młodzieżowy Grant Obywatelski oraz Przedszkolny Grant Obywatelski  – Jest to bardzo fajna promocja kształtowania postaw obywatelskich wśród najmłodszych, ponieważ uczniowie szkół zgłaszają swoje pomysły, promują je wśród koleżanek i kolegów i nad nimi głosują – tłumaczy Piotr Pluta. W placówkach przedszkolnych w imieniu najmłodszych głosują rodzice.

Swoje pomysły mieszkańcy mogą zgłaszać w Wydziale Kultury i Promocji Miasta (al. Zwycięstwa 20 pok. 404) do 17 czerwca. Można to zrobić osobiście, przesyłając skan dokumentów na adres: obywatelski@um.sosnowiec.pl lub tradycyjną pocztą na adres: Urząd Miejski w Sosnowcu, Wydział Kultury i Promocji Miasta, al. Zwycięstwa 20, 41-200 Sosnowiec z dopiskiem "Budżet Obywatelski".

Jeśli ktoś  ma wątpliwości dotyczące pisania wniosków lub głosowania to postaramy się je rozwiać na jednym ze spotkań informacyjnych. Najbliższe odbędzie się 5 czerwca o godz. 17.00 w sali 319 Urzędu Miejskiego w Sosnowcu – mówi Joanna Grabarczyk z referatu promocji i konsultacji społecznych.

Urzędnicy pomogą również w wypełnieniu wniosku i sprawdzeniu formalności. Maraton pisania projektów odbędzie się 8 czerwca w Urzędzie Miejskim ( al. Zwycięstwa 20, sala 221, od godz. 9.00 do godz. 13.00).

Głosowanie nad projektami planowane jest na przełomie września i października.

Więcej szczegółów na stronie www.obywatelski.sosnowiec.pl. Tam także formularze zgłoszeniowe i potrzebne dokumenty.

powrót
  • 4
  • czerwca 2020Czwartek
Imieniny: Dacjan, Karol, Braturad, Niepełka, Karp
Pogoda:
  • 22oCTeraz
  • 17oCJutro
  • 20oCPojutrze
OZE dla mieszkańców
Od 1 stycznia 2019 segregowanie odpadów po nowemu
Zostaw 1% w SosowcuŚKUP