Najlepsza Przestrzeń Publiczna - nagrody wręczone

Poleć znajomym
 

Najlepsza Przestrzeń Publiczna - nagrody wręczone

W Muzeum Śląskim odbyła się Gala XX-lecia konkursu Najlepsza Przestrzeń Publiczna, w trakcie której zostały wręczone nagrody laureatom konkursów Architektura Roku i Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego 2019. Wśród laureatów znalazał się także Sosnowiec, a konkretnie Zagłębiowska Mediateka.

W kategorii obiekt użyteczności publicznej Jury Konkursu pod przewodnictwem prof. dr hab. inż. arch. Krzysztofa Gasidło przyznało Nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego zadaniu Termomodernizacja budynku Biblioteki Głównej MBP w Sosnowcu przy ul. Kościelnej 11.
W uzasadnieniu czytamy: Za stworzenie wielopokoleniowego miejsca spotkań mieszkańców. Miejsca które pobudza do interpretowania przestrzeni, również wokół budynku, do aktywności społecznej, kulturalnej, a nawet fizycznej. Za udane wykorzystanie budynku, za uszanowanie i eleganckie wzbogacenie jego architektury, skromnymi środkami wyrazu pomimo zasadniczej przebudowy i modernizacji, wpisujące się w kierunek „reuse” – ponownego użycia - strategii zrównoważonego rozwoju. Przykłady takiego działania już dwukrotnie zostały nagrodzone europejską nagrodą architektoniczną im. Miesa van der Rohe. Nazwa przedsięwzięcia niestety nie odzwierciedla jego skali ani znaczenia.

Mediateka wygrała także w głosowaniu internautów. Trzecie miejsce przypadło z kolei Sosnowieckiemu Szpitalowi Miejskiemu Sp. z o.o.

Nagrody odebrał Jeremiasz Świerzawski, zastępca prezydenta miasta odpowiedzialny m.in.: za inwestycje.

Ponadto w Konkursie Architektura Roku Województwa wyróżnienie w kategorii Wnętrze przyznano projektowi biura w Sosnowcu autorstwa Mateusza Górnika i Magdaleny Górnik za konsekwentne użycie i zestawienie materiałów – lakierowanej płyty OSB oraz czerni. Uwagę zwróciło dobre pozycjonowanie poznania miejsca z możliwością wglądu poprzez przegrody. Realizując awangardowe wnętrze w zwykłym biurowcu autorzy uzyskali efekt zaskoczenia i udowodnili, że nawet w tzw “zwykłych” miejscach mozna realizować własną koncepcje dobrego dizajnu.

Więcej informacji o gali - kliknij TUTAJ

Zastępca prezydenta Sosnowca Jeremiasz Świerzawski odbiera nagrody z rąk wicemarszałka województwa śląskiego, Dariusza Starzyckiego.

 

 

powrót
  • 4
  • czerwca 2020Czwartek
Imieniny: Dacjan, Karol, Braturad, Niepełka, Karp
Pogoda:
  • 23oCTeraz
  • 17oCJutro
  • 20oCPojutrze
OZE dla mieszkańców
Od 1 stycznia 2019 segregowanie odpadów po nowemu
Zostaw 1% w SosowcuŚKUP