Tężnie w Sosnowcu

Poleć znajomym
 

Tężnie w Sosnowcu

Sosnowiec także będzie miał tężnie. Jedna stanie w parku im. Jacka Kuronia w Kazimierzu Górniczym druga w Zagórzu w rejonie parku Kępa.

Pierwsza z konstrukcji z tarniną i solanką powstanie w rejonie parku Kępa w Zagórzu. Ma to być trzymetrowa konstrukcja z drewnianych, szkieletowych ścian, obłożonych gałęziami tarniny. – Obie inwestycje powstaną w systemie zaprojektuj i wybuduj, są to projekty, które wygrały w ubiegłorocznej edycji budżetu obywatelskiego. Tężnie mają być gotowe w ciągu pięciu miesięcy od momentu podpisania umowy z miastem – podkreśla Joanna Grabarczyk, z Wydziału Kultury i Promocji UM, którego referat odpowiada za sprawy związane z budżetem obywatelskim.

W parku Kępa przy okazji powstania tężni stanie również zadaszona pergola oraz ławki. Całość będzie podświetlona.

Z kolei w parku w Kazimierzu tężnia będzie się mieścić w rejonie dawnego placu zabaw, obok nieczynnej fontanny z rybką. Tam również w planach jest posadowienie pergoli i elementów małej architektury.

W planach jest także remont asfaltowej alejki prowadzącej do mini zoo oraz odmalowanie „rybki”. Jednocześnie przybędzie kolejnych atrakcji w znajdującym się w parku ogrodzie jordanowskim, który wzbogaci się o park trampolin.

Tężnie solankowe, inaczej gradiernie, to drewniane budowle pokryte gałązkami tarniny, które pierwotnie służyły do zagęszczania solanki w toku produkcji soli konsumpcyjnej i leczniczej. Pierwsze tężnie produkcyjne powstały już w XVII wieku. Z czasem jednak zauważono, że powietrze wokół nich nasycone jest aerozolem z solanki, powstającym wskutek jej obciekania przez elementy gradierni i naturalnego odparowywania. Inhalacje tak bogatym w mikroelementy powietrzem zaczęto stosować w różnego typu kuracjach.

powrót
  • 7
  • lipca 2020Wtorek
Imieniny: Benedykt, Pompejusz, Sędzisława, German, Antoni
Pogoda:
  • 14oCTeraz
  • 18oCJutro
  • 20oCPojutrze
Wybory Prezydenckie 2020
OZE dla mieszkańców
Od 1 stycznia 2019 segregowanie odpadów po nowemu
Zostaw 1% w SosowcuŚKUP