Miały być, ale ich nie ma - prezydent apeluje do ministra w sprawie szczepionek

Poleć znajomym
 

Miały być, ale ich nie ma - prezydent apeluje do ministra w sprawie szczepionek

Szczepionki, a w zasadzie ich brak, a także brak systemowego działania i informacji na temat wprowadzanych ograniczeń w związku z trwającą pandemią koronawirusa były tematami dzisiejszego briefingu prasowego prezydenta Sosnowca.

Zaniepokojony obecną sytuacją Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca wystosował w tej sprawie list do ministra zdrowia, Adama Niedzielskiego. Poniżej prezentujemy jego fragmenty.

(...) Wychodząc naprzeciw powyższym zaleceniom i oczekiwaniom, nasze miasto zagwarantowało w tegorocznym budżecie czterokrotnie więcej środków finansowych, niż w roku poprzednim, na szczepienie naszych mieszkańców. Niestety, z informacji przekazywanych nam przez podmioty lecznicze wynika, iż pomimo wcześniejszych rezerwacji zamówień w hurtowniach farmaceutycznych nie otrzymają one wystarczającej liczby szczepionek przeciwko grypie, a tym samym nie będą w stanie zaszczepić wszystkich chętnych. Trudności ze zdobyciem nieodpłatnych szczepionek mają także mieszkańcy 75+, dla których Ministerstwo Zdrowia od 1 września wprowadziło bezpłatny program szczepień. (...)

(...) Jako samorząd wprowadziliśmy program darmowych szczepień dla seniorów, zamawiając 4000 dawek, a otrzymaliśmy do tej pory jedynie 1500. W niektórych miejscach, w kilka godzin po otwarciu przychodni, szczepionki już były niedostępne.(...)

O trudnej sytuacji podczas briefingu mówiła także Małgorzata Macek, dyrektor Zakładu Lecznictwa Ambulatoryjnego w Sosnowcu. - Zainteresowanie szczepieniami jest ogromne. Cóż z tego, skoro tych szczepionek nie ma. Pacjenci mają pretensje do nas, ale to nie nasza wina. Mamy listy chętnych, jesteśmy gotowi zaszczepić wszystkich chętnych, ale niestety nie możemy tego zrobić na pełną skalę - przekazała dyrektor Macek.

- Mamy sprzeczne informacje, które wpływają na postawy społeczne. Z jednej strony słyszeliśmy o tym, że wirus jest w odwrocie, teraz widzimy jak gwałtownie rosną przypadki zakażeń. Rządzący sami sieją zamęt, stąd rozluźnienie społeczeństwa w przestrzeganiu zasad. Już we wrześniu jako poseł interweniowałem w sejmie, w ministerstwie w sprawie szczepionek. Uspokajano nas, że szczepionki będą, ale jak widać skończyło się na słowach - podkreślał Mateusz Bochenek, poseł na Sejm RP.

- Jako samorząd jesteśmy przygotowani do szczepienia wszystkich chętnych, podkreślam chętnych mieszkańców miasta. Problem polega nam tym, że mówimy o brakujących szczepionkach dla seniorów, a przecież chcemy zaszczepić także m.in.: nauczycieli. Pytanie brzmi już nie kiedy, a czym - nie kryje wzburzenia prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński.

W spotkaniu z dziennikarzami wzięła udział także Anna Jedynak, pełnomocnik prezydenta odpowiedzialna m.in.: za ochronę zdrowia.

Treść listu dostępna TUTAJ.

powrót
  • 23
  • października 2020Piątek
Imieniny: Seweryn, Giedymin, Małogost, Marlena, Ignacy
Pogoda:
  • 12oCTeraz
  • 12oCJutro
  • 13oCPojutrze
OZE dla mieszkańców
Od 1 stycznia 2019 segregowanie odpadów po nowemu
Zostaw 1% w SosowcuŚKUP