SmogoBus kontra „kopciuchy”

Poleć znajomym
 

SmogoBus kontra „kopciuchy”

Sezon grzewczy dobiega końca, co nie oznacza końca walki z „kopciuchami”. W Sosnowcu startuje akcja informacyjna na temat możliwości uzyskania dofinansowania na wymianę m.in.: pieca. Aby dotrzeć do większej liczby mieszkańców w trasę wyjedzie SmogoBus.

Od środy 24 lutego do właścicieli domów jednorodzinnych będą roznoszone ulotki, w sumie będzie ich 10 tysięcy. Specjalny informator zawiera wiadomości o możliwych do pozyskania dofinansowaniach na wymianę starego pieca. – Mieszkańcy mają z czego wybierać. Po raz pierwszy będą mogli skorzystać z programu „Stop Smog”, nadal działa miejski program dofinansowujący wymianę pieca oraz program „Czyste powietrze” – podkreśla Michał Zastrzeżyński, zastępca prezydenta Sosnowca.

Program „Stop Smog” adresowany jest do najmniej zamożnych mieszkańców Sosnowca. Można w ten sposób pozyskać nawet 53 tys. zł. przy zaledwie 5% wkładzie własnym na wymianę pieca oraz docieplenie budynku. Z miejskich funduszy na wymianę kotła można pozyskać nawet 8 tys. zł. Trzecią możliwością pozyskania wsparcia jest program „Czyste Powietrze”. – Chciałbym podkreślić, że czasu na wymianę starych, ponad 10-letnich pieców jest już naprawdę niewiele. Termin upływa z końcem 2021 roku – zaznacza prezydent Zastrzeżyński.

To nie wszystko. Z ulotki mieszkańcy dowiedzą się również o możliwości pozyskania dofinansowania na usunięcie azbestu, przyłączenie się do kanalizacji oraz skorzystania z programu „Podlej deszczem”.

Aby dotrzeć do jak największej liczby mieszkańców w miasto wyjedzie specjalny SmogoBus. W każdy piątek marca oraz 9 i 16 kwietnia w SmogoBusie będą czekali urzędnicy, którzy odpowiedzą na wszystkie pytania związane z dotacjami, a także pomogą wypełnić wniosek. Hybrydowy autobus odwiedzi te części miasta, w których domy jednorodzinne stanowią najpopularniejszą zabudowę i te miejsca, gdzie problem smogu jest największy.

SMOGOBUS: Tu uzyskasz informację o dofinansowaniach:

 5 marca (piątek) – Porąbka Dom Gromadzki (ul. Zagórska 3),

12 marca (piątek) –  Klimontów (ul. Hubala-Dobrzańskiego 99 - parking naprzeciwko basenu)

19 marca (piątek) – Ostrowy Górnicze, przy Szkole Podstawowej nr 33 (ul. Starzyńskiego 41).

26 marca (piątek) – Maczki. Przy Szkole Podstawowej nr 37 (ul. Skwerowa 21),

9 kwietnia (piątek) – Stary Sosnowiec, przy Szkole Podstawowej nr SP27 (ul. Grabowa 2),

16 kwietnia (piątek) – Jęzor, przy Szkole Podstawowej nr 21 (ul. Zawodzie 34).

We wszystkich miejscach SmogoBus będzie dostępny w godz. 12.00-17.00.

Szczegółowych informacji odnośnie dofinansowań udziela

Wydział Ekologii i Gospodarki Odpadami

Al. Zwycięstwa 20

tel. 32 296 05 79

powrót
  • 28
  • lutego 2021Niedziela
Imieniny: Ludomir, Roman, Falibog, Gaja, Makary
Pogoda:
  • 3oCTeraz
  • 4oCJutro
  • 6oCPojutrze
OZE dla mieszkańców
Zostaw 1% w SosowcuŚKUP