"Szczepimy, bo myślimy" - Jesteś za? Podpisz!

Poleć znajomym
 

Od przyszłego roku Sosnowiec zamierza wprowadzić do kryterium naboru do żłobka miejskiego zaświadczenia potwierdzającego obowiązkowe szczepienia u dziecka. - Być może sprawa rozstrzygnie się wcześniej gdy uda się przeforsować zmiany w ustawie o co walczy m.in. Obywatelska Inicjatywa Ustawodawcza „Szczepimy, bo myślimy” – podkreśla prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński.

- Naszym założeniem jest stworzenie podstaw prawnych do tego, by samorządy w Polsce mogły dodatkowo punktować zaszczepienie dziecka, jako kryterium przy ocenie przyjęcia do publicznych żłobków oraz przedszkoli - tak o swojej działaności mówią Robert Wagner i Marcin Kostka, autorzy Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej „Szczepimy, bo myślimy”.

- Naszym celem nie jest wprowadzenie obowiązku szczepień, gdyż taki w Polsce już istnieje i wynika to bezpośrednio z przepisów prawa. Przesłanką do nałożenia obowiązku szczepień był art. 5 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Sam pomysł wprowadzenia obligatoryjnych szczepień ochronnych jest jednak starszy. Pierwsze szczepienia obowiązkowe zostały wprowadzone w latach 60., natomiast obecna ustawa wywodzi się bezpośrednio z Programu Szczepień Ochronnych, który powstał w 1994 r. Zgodnie z tą ustawą, osoby przebywające na terenie naszego kraju zobowiązane są, na zasadach określonych w ustawie, do poddawania się: badaniom sanitarno-epidemiologicznym, hospitalizacji, przyjmowaniu leków, oddawania materiału biologicznego do badań oraz szczepieniom ochronnym - dodają autorzy Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej „Szczepimy, bo myślimy”.

Oficjalnego poparcia inicjatywie udzieliły następujące podmioty:

Naczelna Izba Lekarska / Naczelna Rada Lekarska
www.nil.org.pl

Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych
www.nipip.pl

Komisja Wyższego Szkolnictwa Medycznego Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej
http://www.kwsm.psrp.org.pl/

Jesteś za? Podpisz!

W Sosnowcu pod petycją można się podpisać w oddziale Śląskiej Izby Lekarskiej przy ul. Szpaków 11. Więcej informacji można uzyskać pod nr. tel. +48 32 363 17 03 oraz na stronie Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej „Szczepimy, bo myślimy”
Można również wydrukować listę do zbierania podpisów - kliknij TUTAJ
 
 
powrót
  • 27
  • maja 2019Poniedziałek
Imieniny: Lucjan, Magdalena, Oliwer, Radowit, Izydor
Pogoda:
  • 15oCTeraz
  • 22oCJutro
  • 19oCPojutrze
Nabór do szkół ponadgimnazjalnych 2019/2020
Od 1 stycznia 2019 segregowanie odpadów po nowemu
Walka ze smogiemŚKUP
Sosnowiecki System Informacji Przestrzennej