Trwa przebudowa skrzyżowania ulic Ostrogórskiej i Jagiellońskiej - będą objazdy i komunikacja zastępcza

Poleć znajomym
 

Trwa przebudowa skrzyżowania ulic Ostrogórskiej i Jagiellońskiej - będą objazdy i komunikacja zastępcza

Rondo zamiast tradycyjnego skrzyżowania - to największe zmiany jakie zobaczymy po trwającej już przebudowie skrzyżowania ulic Ostrogórskiej i Jagiellońskiej. To będzie ekspresowa inwestycja, ponieważ wykonawca ma czas tylko do grudnia 2019 roku. Umowę z wykonawcą, firmą Berger Bau podpisano 5 sierpnia w Urzędzie Miejskim. Od 22 sierpnia skrzyżowanie jest zamknięte dla ruchu.

Ulica Ostrogórska to główna arteria, którą wybierają kierowcy poruszający się pomiędzy Sosnowcem a Mysłowicami oraz osiedlem Naftowa. – W godzinach szczytu przejeżdża tędy ponad 1100 samochodów na godzinę. Obecna sygnalizacja świetlna oraz układ drogi sprawiają, że coraz trudniej tędy przejechać. Teraz w miejsce skrzyżowania w kształcie litery „T”, pojawi się rondo z trzema wlotami – wyjaśnia Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Oprócz samego skrzyżowania przebudową objęty zostanie blisko 400-metrowy odcinek ulicy Ostrogórskiej (kilkadziesiąt metrów przed rondem i cały odcinek do przejazdu kolejowego). Poprawi się również bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów, ponieważ przejścia i przejazdy dla rowerów będą dodatkowo oświetlone i wyposażone w tzw. azyle, które uspokoją ruch samochodowy.

Umowę podpisali Michał Sarańczak, dyrektor oddziału firmy Berger Bau w Chrzanowie oraz Jeremiasz Świerzawski, zastępca prezydenta Sosnowca.
 

W ramach przebudowy wybudowany zostanie fragment drogi rowerowej, która połączy Bulwar Czarnej Przemszy z ulicą Jagiellońską. - Z kolei w rejonie ogródków działkowych powstanie kilkadziesiąt miejsc parkingowych, aby działkowcy mogli bezpiecznie zostawić swoje samochody. Kilka kolejnych miejsc postojowych przybędzie po drugiej stronie ulicy. Nowością będzie również zatoczka do kontroli drogowych, która powstanie na wniosek policji – dodaje Jeremiasz Świerzawski, zastępca prezydenta miasta odpowiedzialny m.in.: za miejskie inwesytcje.

Przebudowana zostanie również sieć urządzeń infrastruktury technicznej kolidującej z planowanym przedsięwzięciem:
- sieci kanalizacji deszczowej,
- sieci elektrycznych,
- oświetlenia ulicznego,
- sieci teletechnicznych,
- sieci wodociągowej,
- sieci gazowej.

Cała inwestycja, na którą wykonawca firma Berger Bau udzieli 7-letniej gwarancji, jest warta 5,4 mln zł. Miasto otrzymało 2,4 mln zł dofinansowania z rezerwy subwencji ogólnej Ministra Finansów. Ze względu na tempo prac, skrzyżowanie ulic Ostrogórskiej i Jagiellońskiej będzie całkowicie wyłączone z użytkowania, a ruch samochodowy będzie poprowadzony objazdem, głownie z wykorzystaniem ulicy Naftowej. – Zamknięcie skrzyżowania nastąpi 22 sierpnia, wcześniej cały teren zostanie odpowiednio oznakowany. Czasu jest niewiele, ale o termin realizacji jestem spokojny – podkreślał podczas podpisania umowy Michał Sarańczak, dyrektor oddziału firmy Berger Bau w Chrzanowie.

Komunikacja zastępcza na trasie Sosnowiec Jagiellońska, Sosnowiec Jagiellońska Kościół, Sosnowiec Kościelna, Sosnowiec Wspólna, Sosnowiec Dworzec PKP oraz Sosnowiec Dworzec PKP, Sosnowiec Kościelna, Sosnowiec Jagiellońska Kościół, Sosnowiec Jagiellońska ma zostać wprowadzona 22 sierpnia 2019 r.

Zarząd Transportu Metropolitalnego informuje, że od 22 sierpnia 2019 r. (czwartek) uruchomione będzie tymczasowe stanowisko przystanku autobusowego Sosnowiec Wspólna w kierunku ronda Ludwik. Stanowisko zlokalizowane zostanie na ulicy Sienkiewicza, przed skrzyżowaniem z ulicą Wspólną, na wysokości przejścia podziemnego.

Przystanek obsługiwany będzie przez linię autobusową nr 835 jadącą w kierunku Maczek  (Sosnowiec) oraz komunikację zastępczą, oznaczoną jako C-J, uruchomioną na czas realizacji zadania.

Rozkład jazdy C-JW kolejnych latach planowane są dwa dalsze etapy przebudowy ulicy Ostrogórskiej: od przejazdu kolejowego do granicy z Mysłowicami (etap II) i od nowego ronda do ronda Zagłębia Dąbrowskiego (etap III).


Mapka w dużej rozdzielczości TUTAJ.

powrót
  • 10
  • sierpnia 2020Poniedziałek
Imieniny: Bernard, Amadea, Wawrzyniec, Wierzchosław, Asteria
Pogoda:
  • 26oCTeraz
  • 27oCJutro
  • 25oCPojutrze
Wybory Prezydenckie 2020
OZE dla mieszkańców
Od 1 stycznia 2019 segregowanie odpadów po nowemu
Zostaw 1% w SosowcuŚKUP