Prawie 40 nowych miejsc w sosnowieckim żłobku

Poleć znajomym
 

Prawie 40 nowych miejsc w sosnowieckim żłobku

1 stycznia 2017 roku w sosnowieckim Żłobku Miejskim przybędzie 38 nowych miejsc. Łącznie w publicznych placówkach będzie ich 278. Na terenie miasta działa również 7 żłobków niepublicznych z 206 miejscami. Pobyt w nich jest dotowany jest przez gminę w kwocie 500 zł miesięcznie na dziecko.

Nowy oddział miejskiego żłobka mieścił się będzie przy ul. Białostockiej 17 w Sosnowcu-Zagórzu. -  Na potrzeby nowego oddziału żłobka zaadaptowana została część budynku Gimnazjum nr 7. Już w pierwszej interpleacji dotyczącej powstania w Zagórzu oddziału żłobka miejskiego złożonej przeze mnie na początku 2015 wskazywałam właśnie budynek gimnazjum przy ul. Białostockiej jako najlepszą lokalizację. Cieszę się, że Zagórze wreszcie doczekało się żłobka. Od początku kadencji podkreślałam, że to jeden z moich priorytetów w pracy radnej, a zarazem autorski pomysł - podkreśla radna Wanda Olko.

Największa lista rezerwowa od kilku lat była w Oddziale nr 5, który swoim zasięgiem obejmuje Środulę, Zagórze i Klimontów. Sytuacja niedoboru miejsc żłobkowych w tym oddziale trwa od kilku lat. – To była jedna z pierwszych obietnic złożonych mieszkańcom miasta. Zagórze i Środula to ogromne dzielnice Sosnowca, z dużym deficytem miejsc w placówkach tego typu. Do nowego oddziału żłobka trafią dzieci z listy rezerwowej. Żłobek ma nowoczesne zaplecze sanitarne dla dzieci, przestronne sale do zabaw, pomieszczenia do snu, pełne zaplecze kuchenne, a także niezależne wejście z podjazdem na wózki dziecięce. Placówka ma wyodrębnioną część otoczenia szkoły, gdzie znajduje się plac zabaw – tłumaczy Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

W przyszłym roku powstanie jeszcze jeden oddział Żłobka Miejskiego. Gmina w ramach projektu „Mogę wszystko – projekt godzenia ról społecznych z zawodowymi” planuje uruchomić od września oddział żłobka dla 25 dzieci w dzielnicy wschodniej Sosnowca – Juliuszu. – Żłobek zlokalizowany będzie na parterze w budynku przy ul. Czołgistów 5. Do dyspozycji będzie również część terenu zielonego przed budynkiem z przeznaczeniem na plac zabaw dla dzieci – wyjaśnia Anna Jedynak, zastępca prezydenta Sosnowca. Koszt adaptacji wyniósł 1,2 mln złotych.

KLIKNIJ, ABY ZOBACZYĆ GALERIĘ ZDJĘĆ

Również we wrześniu 2017 roku, w ramach tego samego projektu, gmina planuje utworzenie Klubu Dziecięcego, który będzie się mieścił w lokalu przy Zespole Szkół Elektronicznych i Informatycznych przy ul. Jagiellońskiej 13. Pozwoli to na zapewnienie opieki nad dzieckiem w wieku od 1. do 3. roku życia na maksymalnie 5 godzin. Klub zapewni miejsce dla 15 dzieci i będzie pracował na 3 zmiany.

Warto podkreślić, że w ramach projektu „Mogę wszystko – projekt godzenia ról społecznych z zawodowymi” planuje się również refundację większej części wynagrodzenia dla 20 niań, zatrudnionych przez rodziców, którzy podpiszą umowy uaktywniające. W przyszłym roku zwiększy się również liczba miejsc w żłobkach niepublicznych – przybędzie 14 kolejnych miejsc.

Od momentu wejścia w życie ustawy o opiece nad dziećmi do lat trzech (2011r.), w Sosnowcu liczba miejsc żłobkowych zwiększyła się o 262 miejsca – wg stanu na 1 stycznia 2017. Natomiast w roku 2017 liczba miejsc powinna ulec zwiększeniu o kolejne 37 (25 w Żłobku Miejski – wrzesień , 12 w Żłobku Niepublicznym Tulipanów - luty/marzec).

powrót
  • 23
  • czerwca 2018Sobota
Imieniny: Józef, Wanda, Agrypina, Zenon, Albin
Pogoda:
  • 12oCTeraz
  • 13oCJutro
  • 15oCPojutrze
Sosnowiec Dla Niepodległości
Walka ze smogiem
Nabór do szkół ponadgimnazjalnych 2018/2019ŚKUP
Sosnowiecki System Informacji Przestrzennej