Twoje dane – Twoja sprawa

Poleć znajomym
 

Twoje dane – Twoja sprawa

Regionalne Centrum Kształcenia Ustawicznego w Sosnowcu przystąpiło w bieżącym roku szkolnym do udziału  w X jubileuszowej edycji Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Twoje dane – Twoja sprawa. Skuteczna ochrona danych osobowych. Inicjatywa edukacyjna skierowana do uczniów i nauczycieli”.

Organizatorem Programu jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Program jest realizowany nieprzerwanie od 2009 r. pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej i Rzecznika Praw Dziecka.

Celem Programu jest uświadomienie i upowszechnienie wiedzy o ochronie danych osobowych i prawie do prywatności wśród uczniów i  nauczycieli poprzez poszerzenie oferty  edukacyjnej o zajęcia lekcyjne z powyższej tematyki.

Program jest realizowany w dwóch etapach. - Najpierw wiedzę z zakresu ochrony danych osobowych i prawa do prywatności poszerzyli  Koordynatorzy Programu, którzy wzięli  udział w szkoleniu i otrzymali  materiały edukacyjne, a następnie przekażą nabytą  wiedzę pozostałym nauczycielom placówki. W drugim etapie nauczyciele podzielą się zdobytą wiedzą podczas lekcji z różnych przedmiotów, jak i podejmując się realizacji innych niestandardowych działań – tłumaczy Małgorzata Krzysztofik, koordynator programu, na co dzień pracownik Regionalnego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Sosnowcu.

W szkole opracowany został Plan działań na cały rok szkolny.  - Obejmuje on  przeprowadzenie szeregu inicjatyw i wydarzeń, w których będzie  uczestniczyć młodzież z naszej szkoły. Będziemy realizować spotkania z młodzieżą, na których udostępnimy bardzo ciekawe materiały otrzymane z UODO,  np. filmy edukacyjne uświadamiające nasze prawa z zakresu ochrony danych osobowych.  Planujemy organizację konkursu „Moje dane  - Moja sprawa /bezpieczne  e –zakupy”. Celem konkursu jest przygotowanie przez każdą klasę prezentacji multimedialnej /collage oraz ulotki   na temat  ochrony danych osobowych  oraz  zastosowania środków bezpieczeństwa podczas dokonywania zakupów  w sieci.  Szczególnie robiąc  zakupy na odległość  jesteśmy narażeni na oszustwa w Internecie – dodaje Małgorzata Krzysztofik.

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 28 stycznia w trakcie obchodów  Europejskiego Dnia  Ochrony Danych Osobowych.

- Najlepsze prace zostaną nagrodzone a następnie będą przedstawiane na spotkaniach edukacyjnych, które planujemy przeprowadzać wśród młodzieży oraz starszych mieszkańców naszego miasta. Na spotkaniach dla uczestników będą rozdawane również  ulotki opracowane przez naszych uczniów, które mamy nadzieję zwrócą uwagę na aspekty związane z bezpieczeństwem w sieci. To jedna z wielu inicjatyw, którą zamierzamy zrealizować z korzyścią dla środowiska lokalnego. Ostatnim etapem Programu jest przygotowanie raportu ewaluacyjnego dla organizatora z podjętych działań w ramach Programu – mówi Krzysztofik.

Organizacji Programu towarzyszy nowe logo, które przedstawia  dziecko w świecie pełnym nowinek technicznych – jak się powinno w nim poruszać, aby nie narazić własnych danych osobowych na utratę? 

Istotnym elementem będą uroczyste obchody Europejskiego Dnia Ochrony Danych Osobowych, który będzie obchodzony 28 stycznia 2020 roku. Szczegółowe informacje na temat Programu " Twoje dane Twoja sprawa" znajdują się na stronie Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych  organizatora Programu pod adresem www.uodo.gov.pl/tdts

- O wszystkich planowanych przez nas inicjatywach możecie dowiedzieć się Państwo wchodząc na stronę szkoły pod adresem  www.rckumed@rcku.nazwa.pl.  Na bieżąco aktualizujemy tam informacje na temat działań realizujących Program – podkreśla Małgorzata Krzysztofik.

Wszelkie pytania na temat Programu "Twoje dane Twoja sprawa"  realizowanego  w Regionalnym Centrum Kształcenia Ustawicznego w Sosnowcu proszę kierować do koordynatora Programu Pani Małgorzaty Krzysztofik  tel. 32/ 299-57-68 wew. 31

PLAN DZIAŁAŃ

W RAMACH X EDYCJI OGÓLNOPOLSKIEGO PROGRAMU "TWOJE DANE-TWOJA SPRAWA. SKUTECZNA OCHRONA DANYCH OSOBOWYCH. INICJATYWA EDUKACYJNA SKIEROWANA DO UCZNIÓW I NAUCZYCIELI"

powrót
  • 5
  • sierpnia 2020Środa
Imieniny: Nonna, Cyriak, Abel, Maria, Memiusz
Pogoda:
  • 22oCTeraz
  • 23oCJutro
  • 27oCPojutrze
Wybory Prezydenckie 2020
OZE dla mieszkańców
Od 1 stycznia 2019 segregowanie odpadów po nowemu
Zostaw 1% w SosowcuŚKUP