Umowa podpisana. 45 mln na rozbudowę sosnowieckiego Szpitala Miejskiego

Poleć znajomym
 

Umowa podpisana. 45 mln na rozbudowę sosnowieckiego Szpitala Miejskiego

To niezwykle ważny dzień dla sosnowieckiej służby zdrowia. Dziś podpisano umowę na budowę nowego pawilonu szpitalnego przy ul. Zegadłowicza. W skład trzykondygnacyjnego budynku powstanie m.in. blok operacyjny i oddział intensywnej terapii. Za inwestycję odpowiada warszawska firma Warbud SA. Obiekt ma być gotowy za półtora roku. Wartość inwestycji wraz z wyposażeniem to 45 mln zł.

Pawilon nowego bloku operacyjnego będzie składał się z trzech kondygnacji o łącznej powierzchni użytkowej 3.910,00m2 (powierzchnia zabudowy 1.487,00 m2), z których pierwsza w poziomie przyziemia (1.212,00 m2) stanowić będzie zaplecze techniczne i informatyczne. Na parterze (1.241,00 m2) znajdzie się oddział intensywnej opieki medycznej i sala audiowizualna, a na pierwszym piętrze (1.268,00 m2) pełnoprofilowy blok operacyjny.

To dla mnie jeden z najważniejszych, jeśli nie najważniejszy dzień podczas mojej czteroletniej kadencji. Przed nami inwestycja, która sprawi, że nasz szpital będzie jedną z najważniejszych placówek w województwie śląskim. Blok operacyjny w nowym obiekcie szpitala będzie miał z sześć sal operacyjnych, dedykowanych dla takich dziedzin medycyny jak: chirurgia, ortopedia, urologia, ginekologia, otolaryngologia. Blok będzie spełniał najwyższe standardy medyczne, ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa pacjentów, jak również personelu medycznego – podkreśla Artur Nowak, prezes zarządu Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego Sp. zo.o.

Zaplanowano pełną digitalizację sal operacyjnych, co z jednej strony zapewni szybki dostęp do wszelkich wyników badań pacjenta, znacznie ułatwiający podejmowanie decyzji, co do dalszego postępowania z chorym, a z drugiej strony pozwoli na rejestrację bieżących zdarzeń i ich odtworzenie w przyszłości. Budynek będzie wyposażony także w nowoczesny system szybkiej łączności wewnętrznej.

- Decyzja o uruchomieniu w sosnowieckim szpitalu miejskim oddziału intensywnej opieki medycznej związana jest ze znacznym deficytem tego typu świadczeń na rynku ochrony zdrowia. Jest to oddział wymagający współpracy lekarzy wielu specjalizacji, stąd możliwość posadowienia takiego ośrodka wyłącznie w szpitalach wieloprofilowych, takich jak nasza placówka. W dwunastołóżkowym oddziale znajdą opiekę najciężej chorzy mieszkańcy Sosnowca i Zagłębia Dąbrowskiego – dodaje prezes Nowak.

W pawilonie znajdzie się również niewielka sala audiowizualna, której potrzeba utworzenia wynika z coraz szerzej współpracy szpitala z medycznymi ośrodkami uniwersyteckimi. Dla zachowania wysokiego poziomu udzielania świadczeń zdrowotnych, szpital chce szkolić i pozyskiwać nowe kardy, a także ciągle doskonalić umiejętności i wiedzę obecnych pracowników.

- To ważny dzień dla wszystkich sosnowiczan, mieszkańców Zagłębia. Zarówno mam tutaj na myśli pacjentów jak i personel szpitala. Szpitala, który cały czas jest unowocześniany, i stale podnosi jakość swoich usług, a wszystko to w trosce o pacjentów. Co warte podkreślenia całość inwestycji zostanie zrealizowana ze środków gminy Sosnowiec, a więc właściciela szpitala miejskiego. Ta inwestycja to dowód na to jak sosnowiecki samorząd dba o rozwój placówek medycznych. Mamy plan działania wobec sosnowieckiego szpitala, sosnowieckiej służby zdrowia i konsekwentnie go realizujemy. Bo tak jak samorząd powinien dbać o rozwój infrastruktury tak instytucje centralne powinny dbać o stronę medyczną, dostęp do świadczeń i działać tak aby pieniędzy na leczenie nie brakowało, co niestety nie zawsze się dzieje – mówi prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.

Miejsce budowy nowego pawilonu szpitalnego

Dla warszawskiej firmy Warbud SA, która wybuduje blok operacyjny to nie pierwsza inwestycja, której realizacją zajmą się w Sosnowcu. W naszym mieście wybudowali centra handlowe Plaza oraz Fashion House. – Od kilku lat jesteśmy wiodącą firmą realizującą inwestycje medyczne. Mamy spore doświadczenie w tym temacie, odpowiadamy m.in.: za budowę nowej siedziby Szpitala Uniwersyteckiego w Prokocimiu – powiedział Wojciech Gerber, członek zarządu firmy Warbud.

 

powrót
  • 13
  • grudnia 2019Piątek
Imieniny: Bernarda, Otylia, Edburga, Jodok, Róża
Pogoda:
  • 2oCTeraz
  • 3oCJutro
  • 7oCPojutrze
OZE dla mieszkańców
Od 1 stycznia 2019 segregowanie odpadów po nowemu
Walka ze smogiemŚKUP
Sosnowiecki System Informacji Przestrzennej