3 Maja zostanie gruntownie wyremontowana

Poleć znajomym
 

3 Maja zostanie gruntownie wyremontowana

Osiem kilometrów nowego asfaltu ułożą drogowcy w ciągu ulicy 3 Maja. W czwartek 10 marca Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca podpisał umowy z wykonawcami. Remont m.in. ulicy, chodników, wiaduktu pochłonie prawie 27 mln zł i potrwa do kwietnia przyszłego roku. 

Ulica 3 Maja zostanie przebudowana na długości 8 km (w obu kierunkach), od skrzyżowania z ulicą Piłsudskiego do wiaduktu w ciągu ul. Prusa i Blachnickiego.

Kompleksowy remont

Przebudowa dotyczy całej szerokości jezdni, czyli dwóch pasów na odcinku od początku ulicy w centrum Sosnowca do wiaduktu w ciągu ulic Staszica i Narutowicza. Dalej ulica 3 Maja ma po trzy pasy ruchu w każdym z kierunków. Ten odcinek także zostanie przebudowany na całej szerokości. Wyremontowany zostanie również wiadukt nad ulicą 3 Maja w ciągu ul. Prusa i Blachnickiego – tłumaczy Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Wszędzie, poza skrzyżowaniami, jeden z wyremontowanych pasów będzie pełnił funkcję buspasa. To pierwszy tego typu projekt w Sosnowcu. Wiceprezes Eurovii Polska, przedsiębiorstwa, które będzie odpowiedzialne za przebudowę ulicy, deklaruje, że najważniejsze prace będą wykonane jeszcze w tym roku. – Nie możemy wykluczyć, że przyszła zima będzie podobna do tej, która właśnie się kończy. Dlatego wszystkie najważniejsze prace chcemy zakończyć jeszcze w tym roku. Jesteśmy w stanie to zrobić – wyjaśniał przy podpisywaniu umowy Arkadiusz Kierkiewicz, wiceprezes zarządu Eurovii Polska.

Najważniejsza inwestycja od lat

Remont dotyczy nie tylko drogi, przebudowane zostaną chodniki, parkingi, przystanki komunikacji miejskiej, a także wybudowane kolejne części ścieżek rowerowych.

Równolegle została podpisana umowa na kompleksowy remont wiaduktu w ciągu ulicy Prusa i Blachnickiego (koszt 2,4 mln zł). Za to zadanie odpowiedzialna będzie firma Nowak-Mosty z Dąbrowy Górniczej.

Remont ulicy oraz wiaduktu to najważniejsze zadania, które są częścią wielkiego projektu modernizacji infrastruktury autobusowo-tramwajowej w Sosnowcu. – Tak poważnych zadań nie było w Sosnowcu od lat. Warto podkreślić, że w tym samym czasie remontujemy 6 przejść podziemnych i dwie kładki, a także budujemy pierwszą w mieście sieć wypożyczalni rowerów. Z kolei za kilka tygodni poznamy wykonawcę, który wybuduje 17 km ścieżek rowerowych. Już teraz chciałbym przeprosić za utrudnienia – mówi Mateusz Rykała, zastępca prezydenta Sosnowca.

Ponad 190 mln na inwestycje

Cały sosnowiecki projekt modernizacji infrastruktury autobusowo-tramwajowej jest wart 67 mln, a zyskał już ok. 56 mln zł dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego 2014-2020. - Wszystkie działania miasta, do których należy również wliczyć zakup za prawie 130 mln zł niskoemisyjnych autobusów przez Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Sosnowcu, realnie wpłyną na ograniczenie problemu niskiej emisji w Sosnowcu - podsumowuje prezydent Chęciński.

powrót
  • 25
  • maja 2019Sobota
Imieniny: Magdalena, Beda, Leon, Imisława, Grzegorz
Pogoda:
  • 18oCTeraz
  • 19oCJutro
  • 21oCPojutrze
Nabór do szkół ponadgimnazjalnych 2019/2020
Od 1 stycznia 2019 segregowanie odpadów po nowemu
Walka ze smogiemŚKUP
Sosnowiecki System Informacji Przestrzennej