Umowa na dokumentację drogi ekspresowej podpisana!

Poleć znajomym
 

Umowa na dokumentację drogi ekspresowej podpisana!

Firma Complex Projekt będzie odpowiedzialna za opracowanie dokumentacji dotyczącej połączenia sosnowieckiego odcinka trasy S1 (tzw. Wschodniej Obwodnicy GOP) z terenami inwestycyjnymi po dawnej kopalni piasku Maczki-Bór oraz z obszarem Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w dzielnicy Dańdówka. Katowicka firma na wykonanie dokumentacji będzie miała 15 miesięcy.

Sosnowiecki urząd wartość zamówienia oszacował na blisko 3 mln zł, Complex Projekt zaproponował, że wykona zadanie za kwotę 1,3 mln zł. – To dla miasta bardzo ważne zadanie, które powinno być wykonane 10 lat temu, w czasie budowy fragmentu drogi do terenów inwestycyjnych Sosnowiecko-Dąbrowskiej Podstrefy KSSE. Nie wiem, dlaczego poprzedni zarząd miasta nie dopilnował tej sprawy - wyjaśnia Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Dokumentacja zamawiana przez urząd podzielona jest na dwie części. Projekt obejmuje budowę częściowo bezkolizyjnego węzła na drodze S1, wraz z jej przebudową, i poszerzeniem na długości ok. 1,1 km, a także budowę drogi o długości ok. 1,7 km (w tym skrzyżowania z łącznikiem do istniejącej drogi na terenach inwestycyjnych). – To efekt porozumienia jakie zawarliśmy z GDDKiA. Po wykonaniu dokumentacji jej część przekażemy GDDKiA – tłumaczy Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Na etapie budowy sosnowiecki samorząd będzie odpowiedzialny za realizacje węzła, wiaduktu i połączeń z drogami lokalnymi. Z kolei GDDKiA wykona przebudowę S1 wraz z poszerzeniem o pasy wjazdu i zjazdu do węzła. Budowa połączenia pozwoli na wyprowadzenie ruchu ciężkich pojazdów z Sosnowca, które w tej chwili by dojechać do dużych zakładów muszą przejechać przez pół miasta. Z kolei sosnowiczanie zyskają połączenie z trasą S1 .

Władzom Sosnowca zależy, aby budowa węzła była skoordynowana z inną inwestycją Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, czyli remontem ok. 5 kilometrów S1. W ramach tego zadania zostanie zmodernizowana trasa na odcinku od ulicy Lenartowicza do wysokości granicy z Mysłowicami. Projekt zakłada również budowę dwóch rond w ciągu ulicy Lenartowicza, co pozwoli na zlikwidowanie niebezpiecznych skrzyżowań.

powrót
  • 23
  • maja 2018Środa
Imieniny: Dezydery, Iwona, Symeon, Michał, Emilia
Pogoda:
  • 23oCTeraz
  • 18oCJutro
  • 21oCPojutrze
Sosnowiec Dla Niepodległości
Walka ze smogiem
Nabór do szkół ponadgimnazjalnych 2018/2019ŚKUP
Sosnowiecki System Informacji Przestrzennej