Budujemy dla Was. Zobacz, co zmieni się w mieście

Poleć znajomym
 

Budujemy dla Was. Zobacz, co zmieni się w mieście

Budujemy dla Was! Zapraszamy do zapoznania się z opisem najważniejszych inwestycji drogowych, które właśnie trwają oraz tymi, które niebawem się rozpoczną w naszym mieście.

Jednocześnie prosimy o cierpliwość i wyrozumiałość, gdyż bez chwilowych utrudnień poprawa jakości życia mieszkańców nie będzie możliwa.

Od poniedziałku, 9 października, ulotki Budujemy Dla Was trafią także do kierowców. Będą rozdawane na kilku sosnowieckich stacjach paliw.

Jakie inwestycje drogowe wkrótce zostaną przeprowadzone na terenie miasta?

 

MIEJSCE: Śródmieście, Środula
DO KIEDY:
Maj 2018

CO ROBIMY: Przebudowa ulicy 3 Maja

ZAKRES PRAC: Ulica zostanie przebudowana na długości 8 km (w obu kierunkach), od skrzyżowania z ulicą Piłsudskiego do wiaduktu w ciągu ulic Prusa i Blachnickiego. Przebudowa dotyczy całej szerokości jezdni, czyli dwóch pasów,  na odcinku od początku ulicy w centrum Sosnowca do wiaduktu w ciągu ulic Staszica i Narutowicza. Dalej ulica 3 Maja ma po trzy pasy ruchu w każdym z kierunków. Ten odcinek także zostanie przebudowany na całej szerokości. Wszędzie, poza skrzyżowaniami, jeden z wyremontowanych pasów będzie pełnił funkcję buspasa. Remont dotyczy nie tylko drogi, przebudowane zostaną chodniki, parkingi, przystanki komunikacji miejskiej, a także wybudowane będą kolejne części ścieżek rowerowych.

UTRUDNIENIA I PROPONOWANE OBJAZDY: Obecnie droga w kierunku Środuli jest zwężona na odcinku od „ślimaka” do wiaduktu w ciągu ulic Prusa i Blachnickiego. Z kolei w kierunku centrum Sosnowca zwężenie do jednego pasa ruchu dotyczy odcinka od kładki dla pieszych w rejonie Środuli do skrzyżowania z ulicą Skautów. Uwaga! W tej chwili nie ma możliwości przejazdu ul. 3 Maja w kierunku centrum miasta pod wiaduktem w ciągu ulic Narutowicza i Staszica, ponieważ pod samym wiaduktem drogowcy modernizują oba pasy. Na czas remontu ruch będzie kierowany z ulicy 3 Maja na wiadukt w ciągu ul Narutowicza oraz Staszica i dalej z powrotem zjazdem na ul. 3 Maja.

KOSZT: 27 mln zł

 

MIEJSCE: Stary Sosnowiec
DO KIEDY: 
Grudzień 2018

CO ROBIMY: Przebudowa torowiska tramwajowego

ZAKRES PRAC: Inwestycja dotyczy torowiska na odcinku od skrzyżowania z ulicą Sobieskiego do wiaduktu nad trasą ekspresową S86. Prace obejmują wymianę obecnych torów tramwajowych, a także wybetonowanie powierzchni torowiska, tak samo jak jest to wykonane w rejonie nowego ronda u zbiegu ulic: Grabowej, Piłsudskiego i Kierocińskiej.

UTRUDNIENIA: W czasie prac mogą wystąpić miejscowe zwężenia drogi lub czasowe wyłączenia.

KOSZT: 21 mln zł

 

MIEJSCE: Całe miasto
DO KIEDY:
Wrzesień 2018

CO ROBIMY: Wymiana lamp miejskiego oświetlenia ulicznego

ZAKRES PRAC: Na terenie Sosnowca wymienione zostaną 7694 lampy oświetlenia ulicznego. Miejsce wysłużonych opraw sodowych i rtęciowych zajmą lampy w technologii LED. To największy, z dotychczas realizowanych w Polsce, projekt wymiany oświetlenia ulicznego w jednym pakiecie.

KOSZT: 14,7 mln zł (wartość szacunkowa)

 

MIEJSCE: Całe miasto
DO KIEDY:
Grudzień 2018

CO ROBIMY: Budowa 25 km ścieżek rowerowych

ZAKRES PRAC: Na większości odcinków zachowany zostanie parametr dla drogi dwukierunkowej szerokości 2 metrów, a nawierzchnie zostaną wykonane z mas bitumicznych w kolorze czerwonym. Każda inwestycja będzie uwzględniała dobre praktyki dla budowy infrastruktury rowerowej, aby ułatwić rowerzystom podróż. Wykonanych zostanie ponad 60 przejazdów rowerowych w technologii bez krawężników, układanych w poprzek.

KOSZT: 14 mln zł (wartość szacunkowa)

 

MIEJSCE: Śródmieście
DO KIEDY:
Kwiecień 2018

CO ROBIMY: Budowa wypożyczalni rowerów

ZAKRES PRAC: W Sosnowcu powstanie sieć miejskich wypożyczalni rowerów. Będzie ich 9, każda zadaszona, a mieszkańcy wypożyczą w nich 130 rowerów (w tym 4 trójkołowe i 4 typu tandem). W siedmiu wypożyczalniach stacjonować będzie po 10 rowerów, a w dwóch po 30 sztuk. Już zapadła decyzja o poszerzeniu projektu o kolejne dzielnice.

KOSZT: 1,7 mln zł

 

MIEJSCE: Kazimierz Górniczy
DO KIEDY:
Grudzień 2017
CO ROBIMY: Kompleksowa przebudowa ulicy Armii Krajowej wraz z siecią wod-kan

ZAKRES PRAC: Powstanie zupełnie nowa droga oraz nowy most nad rzeką Bobrek, a także ścieżka rowerowa z czerwonego asfaltu (po jednej stronie jezdni) oraz chodniki po obu stronach. Zniknie problem ze stojącą na drodze wodą za sprawą kanalizacji deszczowej. Wybudowana zostanie również nowa kanalizacja wodociągowa oraz sanitarna, co pozwoli mieszkańcom na podłączenie się sieci kanalizacyjnej. 

KOSZT: 6,8 mln zł

 

MIEJSCE: Środula
DO KIEDY:
Maj 2018

CO ROBIMY: Kompleksowy remont wiaduktu w ciągu ulic Prusa i Blachnickiego

ZAKRES PRAC: Prace polegają na remoncie podpór wiaduktu, wymianę dylatacji, ułożenie nowej nawierzchni jezdni oraz wytyczenie buspasów.

UTRUDNIENIA I PROPONOWANE OBJAZDY: W pierwszej fazie remontu całkowicie zostanie wyłączona z ruchu nitka wiaduktu w kierunku ulicy Prusa, a kierowcy będą się poruszać tylko drugą częścią wiaduktu, po jednym pasie w każdym z kierunków.

Kierowcy, którzy jadą od strony centrum Sosnowca nie będą mogli na wiadukcie skręcić w lewo, w stronę ulicy Prusa. Objazd będzie prowadził w prawo ulicą Blachnickiego, a następnie w prawo wzdłuż ulicy Braci Mieroszewskich, aż do ronda Jana Pawła II, gdzie należy zawrócić. Dalej ponownie trzeba będzie jechać ulicą B. Mieroszewskich i na skrzyżowaniu z ulicą Blachnickiego skręcić w lewo, a następnie jednym, dostępnym pasem przejechać przez wiadukt nad ulicą 3 Maja.

Z kolei kierowcy, jadący od strony DK 94 w kierunku ulicy Blachnickiego, muszą na remontowanym wiadukcie skręcić w prawo w ul. Prusa, następnie zawrócić na rondzie i przejechać dostępnym pasem przez wiadukt nad ulicą 3 Maja w kierunku ulicy Blachnickiego.

KOSZT: 2,4 mln zł

 

MIEJSCE: Zagórze
DO KIEDY:
Listopad 2017
CO ROBIMY: Przebudowa ulicy Południowej i Szymanowskiego

ZAKRES PRAC: W ciągu ulicy południowej zostanie ułożona nowa nawierzchnia asfaltowa oraz zostanie wybudowany chodnik po jednej stronie drogi. Z kolei prace na ul. Szymanowskiego skupią się na remoncie odcinka od ulicy Południowej do ulicy B. Mieroszewskich.  

UTRUDNIENIA: W czasie prac mogą wystąpić miejscowe zwężenia drogi lub czasowe wyłączenia.

KOSZT: 1,8 mln zł

 

MIEJSCE: Pogoń
DO KIEDY: Grudzień 2017

CO ROBIMY: Przebudowa ulicy Gospodarczej

ZAKRES PRAC: Roboty dotyczą odcinka od skrzyżowania z ulicą Zamenhofa do ulicy Suchej. Prace obejmują budowę nowej drogi wraz z chodnikami, ścieżką rowerową i miejscami parkingowymi.

UTRUDNIENIA: Ruch odbywa się wahadłowo. Na miejscu została zainstalowana sygnalizacja świetlna.

KOSZT: 1,8 mln zł

 

MIEJSCE: Niwka
DO KIEDY:
Październik 2017

CO ROBIMY: Rewitalizacja ulicy Śliwki

ZAKRES PRAC: Prace dotyczą wymiany nawierzchni na odcinku od ulicy Wojska Polskiego do Przedszkola Miejskiego nr 20.

UTRUDNIENIA: W czasie prac mogą wystąpić miejscowe zwężenia drogi lub czasowe wyłączenia.

KOSZT: 650 tys. zł

 

MIEJSCE: Osiedle Naftowa
DO KIEDY:
Listopad 2017

CO ROBIMY: Przebudowa ulicy Willowej

ZAKRES PRAC: Zostanie wymieniony asfalt na całej długości ulicy. Ponadto wybudowana zostanie kanalizacja sanitarna, odwodnienie drogi oraz chodniki.

UTRUDNIENIA: W czasie prac mogą wystąpić miejscowe zwężenia drogi lub czasowe wyłączenia.

KOSZT: 500 tys. zł

 

MIEJSCE: Zagórze
DO KIEDY:
Października 2017

CO ROBIMY: Przebudowa ulicy Lelewela

ZAKRES PRAC: W ramach zadania drogowcy wymienią asfalt od ulicy Braci Mieroszewskich do ulicy Zapały.

UTRUDNIENIA: W czasie prac mogą wystąpić miejscowe zwężenia drogi lub czasowe wyłączenia.

KOSZT: 143 tys. zł

 

MIEJSCE: Pogoń
DO KIEDY:
Listopad 2017

CO ROBIMY: Remont DK 94

ZAKRES PRAC: Remont dotyczy łącznika pomiędzy DK86 (z kierunku Warszawy) a DK94 (kierunek Kraków), a także wszystkich zjazdów i wjazdów na DK94 w rejonie wiaduktu nad ulicą Będzińską. Wymieniona zostanie również nawierzchnia  na wlocie DK94 na granicy Sosnowca oraz Dąbrowy Górniczej, pozwalająca na wjazd kierowców na DK94 w kierunku Katowic z ulicy Alei Róż w D.G.

UTRUDNIENIA: W czasie prac mogą wystąpić miejscowe zwężenia drogi.

KOSZT: 2,3 mln zł

 

MIEJSCE: Pogoń
DO KIEDY: Połowa 2018

CO ROBIMY: Remont ulicy Zamenhofa

ZAKRES PRAC: Remont dotyczy wymiany asfaltu na ulicy Zamenhofa od ulicy Gospodarczej do ulicy Pustej wraz z dobudową miejsc postojowych.

UTRUDNIENIA: W czasie prac mogą wystąpić miejscowe zwężenia drogi lub czasowe wyłączenia.

KOSZT: 800 tys. zł (wartość szacunkowa)

 

MIEJSCE: Dańdówka, Dębowa Góra
DO KIEDY: Zadanie dwuletnie – Wrzesień 2018

CO ROBIMY: Remont ul. Andersa i 11 Listopada

ZAKRES PRAC: Remont dotyczy wymiany asfaltu na ulicy Andersa, od ronda Ludwik do skrzyżowania z ul. 11 Listopada  oraz ulicy 11 Listopada na odcinku od wiaduktu kolejowego do ronda Żołnierzy Wyklętych. Projekt obejmuje również wprowadzenie ruchu okrężnego na skrzyżowaniu ulic Andersa, 11 Listopada i Jedności. Wybudowana zostanie również trasa rowerowa oraz częściowo przebudowane chodniki. Remontem objęta będzie również ulica Andersa – boczna.

UTRUDNIENIA: W czasie prac mogą wystąpić miejscowe zwężenia drogi lub czasowe wyłączenia.

KOSZT: 3,5 mln zł (wartość szacunkowa)

 

MIEJSCE: Konstantynów

CO ROBIMY: Przebudowa torowiska, drogi, chodnika oraz wodociągu.

ZAKRES PRAC: Wspólne przedsięwzięcie Tramwajów Śląskich, Miasta oraz Sosnowieckich wodociągów polegać będzie na wymianie wyeksploatowanego torowiska na nowe oraz remont całej nawierzchni jezdni wraz z budową nowego wodociągu i chodnika.

powrót
  • 12
  • grudnia 2018Środa
Imieniny: Adelajda, Dagmara, Edburga, Suliwuj, Paramon
Pogoda:
  • 1oCTeraz
  • -1oCJutro
  • -4oCPojutrze
Od 1 stycznia 2019 segregowanie odpadów po nowemu
COP24 | Katowice
Walka ze smogiemŚKUP
Sosnowiecki System Informacji Przestrzennej