Sosnowiec był grzeczny przez 12 miesięcy, dlatego też coś znalazł pod choinką

Poleć znajomym
 

Sosnowiec był grzeczny przez 12 miesięcy, dlatego też coś znalazł pod choinką

Kolejne ogromne środki płyną do Sosnowca! Urząd Marszałkowski w Katowicach opublikował listę wniosków, które otrzymały dofinansowanie. Dokumenty złożone przez sosnowieckich urzędników uzyskały najwyższą ocenę spośród wszystkich wniosków.

Miasto otrzymało 21,7 mln zł na II etap budowy i rozbudowy małych węzłów przesiadkowych i łączących je ścieżek rowerowych.

Cały projekt wyceniany jest na 26,5 mln zł. – To dla nas ważna wiadomość i potwierdzenie, że ciężka praca jest wynagradzana. Dzięki tym funduszom uda nam się wyremontować pięć kolejnych przejść podziemnych, wybudować 12 stacji rowerowych i kilka kilometrów dróg rowerowych. To najlepszy prezent na święta! – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

W ostatnich dwóch latach w Sosnowcu przebudowano blisko połowę ze wszystkich przejść podziemnych: 3 Maja (obok Poczty Głównej), 3 Maja/Parkowa/CWK (przy „Ślimaku”), Gabriela Narutowicza – ul. Szkolna (przy ściance wspinaczkowej „Poziom 450”), Gabriela Narutowicza – ul. 3 Maja (przy „Okrąglaku”), Piłsudskiego – ul. Jastrzębiej (obok Egzotarium), 3 Maja (letnia pływalnia „Sielec”), Piłsudskiego-Grabowa (przy nowym rondzie). – W ramach drugiego etapu przebudujemy trzy ogromne przejścia podziemne. Pierwsze znajduje się w rejonie Placu Ćwierka i popularnych „plastrów miodu” (ul. 3 Maja na skrzyżowaniu z ul. Piłsudskiego ) oraz przejście po drugiej stronie wiaduktu kolejowego czyli na skrzyżowaniu ul. Piłsudskiego z ul. Sobieskiego - wylicza prezydent Chęciński.  Trzecie wytypowane do remontu przejście znajduje się pod rondem Gierka/Zagłębia Dąbrowskiego (ul. Ostrogórska, Sienkiewicza, 1 Maja, Małachowskiego, kolejne znajduje się przy Parku Sieleckim (3 Maja), a piąte na skrzyżowaniu ul. Piłsudskiego, al. Mireckiego i ul. Starej (Rondo Czesława Uznańskiego). Zakres prac w poszczególnych przejściach podziemnych różni się od siebie i zależy od możliwości architektonicznych. Wszystkie przejścia będą objęte nadzorem kamer monitoringu miejskiego, a także zostaną wyposażone w urządzenia  umożliwiające osobom niepełnosprawnym korzystanie z przejścia. W dwóch z nich pojawią się nowe toalety publiczne (Park Sielecki i rondo Gierka/Zagłębia Dąbrowskiego).

W ramach pozyskanego dofinansowania rozbudowany zostanie Sosnowiecki Rower Miejski - do obecnych 9 stacji, w których jest 130 rowerów, dołączy 12 kolejnych ze 130 rowerami. Nowe stacje powstaną:

- przy ul. 3 Maja, rejon przejścia podziemnego przy Parku Sieleckim
-  przy ul. Gospodarczej, w rejonie parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny
-  przy ulicy Orlej, w rejonie skrzyżowania z ulicą Nowopogońską i Staropogońską
-  przy ulicy Będzińskiej, w rejonie Wydziału Nauk o Ziemi
-  przy ulicy Mościckiego w rejonie budynku Urzędu Miejskiego, alternatywnie przy dworcu autobusowym
-  przy ulicy Blachnickiego, w rejonie skrzyżowania z ulicą Braci Mieroszewskich
-  przy ulicy 3 Maja w rejonie Dworca PKP
-  ul. Andersa, w rejonie skrzyżowania z ulicą 11 Listopada
-  ul. Piłsudskiego, w rejonie skrzyżowania z ulicą Sobieskiego
-  ul. Braci Mieroszewskich, w rejonie skrzyżowania z ulicą Dmowskiego
-  przy ul. Kresowej w okolicy Stadionu Ludowego
-  Rondo im. Jana Pawła II, w rejonie skrzyżowania ul. 11 Listopada z ul. Zaruskiego

Miasto pozyskało również fundusze na budowę ok. 4 km dróg rowerowych.

 

Dofinansowanie zostało przyznane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego 2014-2020. Oś Priorytetowa: IV Efektywność energetyczna, odnawialne źródła energii i gospodarka niskoemisyjna. Działanie/Poddziałanie: 4.5.1. Niskoemisyjny transport miejski oraz efektywne oświetlenie - ZIT

powrót
  • 26
  • czerwca 2019Środa
Imieniny: Jeremiasz, Edburga, Paweł, Zdziwoj, Jan
Pogoda:
  • 34oCTeraz
  • 23oCJutro
  • 21oCPojutrze
Nabór do szkół ponadgimnazjalnych 2019/2020
Od 1 stycznia 2019 segregowanie odpadów po nowemu
Walka ze smogiemŚKUP
Sosnowiecki System Informacji Przestrzennej