Nastęne "kopciuchy" do likwidacji

Poleć znajomym
 

Nastęne

Kolejne miejskie budynki zmienią swój wygląd, a zarazem system grzewczy. Miejskie Zakład Zasobów Lokalowych w Sosnowcu podpisał umowę na termomodernizację budynków przy Szczecińskiej 1, Wierzbowej 3 i Sobieskiego 18 (na zdjęciu).

Warto podkreślić, że pod odmienianym przez wszystkie przypadki pojęciem "termomodernizacja" kryje się coś więcej.  - To element szerszej inwestycji, za którą będzie odpowiedzialna sosnowiecka firma Budoprimex. Prace ruszą lada moment - informuje Rafał Łydek, dyrektor Miejskiego Zakładu Zasobów Lokalowych w Sosnowcu.

Inwestycja podzielona jest na dwa etapy.  Pierwszy obejmuje prace przy budynkach na Szczecińskiej i Wierzbowej . - Wykonawca ma cztery miesiące na przeprowadzenie termomodernizacji budynku, tak więc na wiosnę zyskają one całkowicie nowy wygląd. Po zakończeniu okresu grzewczego, a więc po 31 maja 2022 ruszą z kolei prace związane z instalacją gazową i ogrzewaniem - dodaje Jeremiasz Złotecki, zastępca dyrektora ds. techniczno-eksploatacyjnych Miejskiego Zakładu Zasobów Lokalowych w Sosnowcu.

Druga część inwestycji to budynek przy ulicy Sobieskiego. Tutaj również termomodernizacja zakończy się w marcu, a w czerwcu rozpocznie się proces przyłączenia do sieci ciepłowniczej. Prace potrwają pięć miesięcy.

- Cieszę się, że pozbywamy się kolejnych „kopciuchów”  w mieście. Do tego budynki zostaną ocieplone, a więc utraty ciepła będą niższe, nie wspominając już o walorach estetycznych - mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Przedstawiciele władz miasta, MZZL-u oraz wykonawcy po podpisaniu umowy

W sumie zniknie 26 nieekologicznych źródeł ciepła. Ponadto w budynkach wyremontowane zostaną klatki schodowe, wymienione zostaną drzwi i okna. Koszt obu części to prawie 1,3 mln złotych.

To jednak nie koniec. Miejski Zakład Zasobów Lokalowych w Sosnowcu stara się o dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zgodnie z założeniami po otrzymaniu funduszy w 17 budynkach przeprowadzona zostanie termomodernizacja i wymiana źródła ciepła.

Warto dodać, że poprzedni duży projekt Miejskiego Zakładu Zasobów Lokalowych w Sosnowcu przyczynił się do likwidacji 154 kopciuchów w 6 budynkach.

powrót
  • 5
  • grudnia 2021Niedziela
Imieniny: Anastazy, Kryspina, Sabina, Kryspin, Gerald
Pogoda:
  • 1oCTeraz
  • 0oCJutro
  • -1oCPojutrze
OZE dla mieszkańców
Zostaw 1% w SosowcuŚKUP

BeePathNet - Pszczela Ścieżka