Zagłębie Turystyki

 

Zagłębie Dąbrowskie to region na południu Polski, leżący w obszarze administracyjnym województwa śląskiego na historycznych terenach Małopolski.  Termin "zagłębie"  wprowadził do słownika w połowie XIX wieku Józef Cieszkowski. Z czasem pojęcie stało się nazwą regionu.
 

 Mapa przedstawiająca subregion zagłębiowski NUTS 3

 

 

Rewolucja przemysłowa XIX wieku, sytuacja geopolityczna regionu, budowa linii kolejowej łączącej Warszawę z Wiedniem przyczyniły się do rozwoju gospodarczego Zagłębia. Dzisiaj w Zagłębiu przemysł ciężki zastąpiły inne gałęzie gospodarki: branże samochodowe, elektroniczne, budowlane, handel i usługi zastąpiły zlikwidowane kopalnie i huty.
Historia Zagłębia Dąbrowskiego, a właściwie jego poszczególnych regionów jest fascynująca i warta zgłębienia. Cały region obfituje w liczne zabytki. Średniowieczne zamki, kościoły, dworki szlacheckie czy pałace przemysłowców, to często oryginalna mieszanka stylów architektonicznych, a jednocześnie niezapomniana lekcja historii.
Zagłębie Dąbrowskie to również tereny zielone, piesze i rowerowe szlaki turystyczne. Miejsc do aktywnego wypoczynku nie brakuje w naszym regionie.
Zapraszamy do odkrywania Zagłębia i jego eksploatacji. Tym razem turystycznej…

 

Miasta i Gminy "Zagłębia Turystyki"

 

Będzin

Będzin leży w północno-wschodniej części województwa śląskiego, nad rzeką Czarna Przemsza, na Wyżynie Śląskiej. Jest miastem powiatowym o bogatej historii. Należy do najstarszych miast Małopolski i województwa śląskiego.

Czytaj więcej

Czeladź

Czeladź, to najstarsze miasto Zagłębia i jedno z najstarszych w Polsce, którego początki sięgają średniowiecza. Czeladź leży w północno-wschodniej części województwa śląskiego.

Czytaj więcej

Dąbrowa Górnicza

Dąbrowa Górnicza ze względu na swoją powierzchnię oraz zróżnicowanie terenu od wielkich zbiorowisk leśnych, przez jeziora po pustynię oferuje szeroką gamę aktywności turystycznych oraz rekreacyjnych.

Czytaj więcej

Jaworzno

Jaworzno ma prawa miejskie od 1901 roku. Początki jego historii sięgają jednak przełomu XII i XIII wieku.

Czytaj więcej

Olkusz

Wiele wskazuje na to, że Olkusz może się szczycić wielokulturową i wielonarodową historią, początki której sięgają... starożytności.

Czytaj więcej

Powiat Będziński

Powiat Będziński często określany jest jako „Serce Zagłębia”. Ziemia będzińska to region wyjątkowy pod względem walorów kulturowych, historycznych, turystycznych, krajobrazowych oraz przyrodniczych. Jest to nie tylko ciekawe i piękne miejsce do wypoczynku, ale również do zamieszkania.  

Czytaj więcej

Bobrowniki

W nader malowniczej okolicy, wśród wzgórz sięgających 350 metrów wysokości, na północny zachód od Będzina usadowiła się nad lewym brzegiem Brynicy i po obu stronach strumienia Jaworznik (dopływ Brynicy), aż po północny obszar powiatu tarnogórskiego.

Czytaj więcej

Mierzęcice

Gmina Mierzęcice jest położona w centralnej części Wyżyny Śląskiej w odległości 20 km w linii prostej na północ od Będzina i 35 km od Katowic.

Czytaj więcej

Psary

Gmina Psary stanowi zielone przedmieście aglomeracji górnośląskiej. Położona jest jedyne 20 min. od centrum Katowic i 15 min. od lotniska w Pyrzowicach.

Czytaj więcej

Wojkowice

Miasto Wojkowice należy do Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego i najsilniejsze powiązania funkcjonalno-przestrzenne występują z miastami: Będzin, Bytom, Piekary Śląskie, Czeladź, Sosnowiec i Katowice.Wojkowice posiadają powierzchnię 12,77 km2.  

Czytaj więcej

Siewierz

Ziemia siewierska położona jest na Wyżynie Śląskiej w północnej części województwa śląskiego, Siewierz jest ważnym węzłem drogowym.

Czytaj więcej

Sławków

Sławków jest z jednym z niewielu miast w Polsce, które może pochwalić się ponad siedemsetletnią historią otrzymania praw miejskich, które uzyskał najprawdopodobniej w 1286 r.

Czytaj więcej

Powiat Zawierciański

Powiat Zawierciański usytuowany jest w południowej Polsce, w północno-wschodniej części województwa śląskiego, w samym sercu malowniczej Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, zwanej Jurą.

Czytaj więcej

Zawiercie

Miasto Zawiercie położone jest na Wyżynie Krakowsko – Częstochowskiej nad rzeką Wartą (tu znajdują się jej źródła) w północno-wschodniej części województwa Śląskiego.Zajmuje ono 85,24 km2 powierzchni i liczy ponad 53 tys. mieszkańców.

Czytaj więcej

Irządze

Gmina Irządze leży na wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej na obszarze o dużych wartościach przyrodniczo-krajobrazowych u zlewni rzeki Pilica.

Czytaj więcej

Kroczyce

Jako początki istnienia Gminy Kroczyce uważa się pierwszą połowę XIX wieku. Jednak w swych tradycjach historycznych sięga epoki średniowiecza. Leży w zespole parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego.

Czytaj więcej

Łazy

Miasto i gmina Łazy położone są we wschodniej części województwa śląskiego w dorzeczu Wisły, w obszarze pomiędzy górnymi odcinkami Czarnej i Białej Przemszy.

Czytaj więcej

Ogrodzieniec

Gmina Ogrodzieniec znajduje się w środkowo – wschodniej części województwa śląskiego i jednocześnie w południowej części Powiatu Zawierciańskiego, w niedalekiej odległości od trzech głównych aglomeracji Polski południowej: Krakowa (60 km), Katowic (55 km) i Częstochowy (50 km).

Czytaj więcej

Pilica

Gmina Pilica o powierzchni 13889ha położona jest na Wyżynie Krakowsko – Częstochowskiej. Dużą część gminy stanowi park Krajobrazowy Orlich Gniazd.

Czytaj więcej

Włodowice

Gmina Włodowice (powiat zawierciański, województwo śląskie). Położona na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej w Zespole Jurajskich Parków Krajobrazowych.Włodowice istniały już na początku XIII wieku

Czytaj więcej

Szczekociny

Szczekociny to miasto posiadające ponad sześćsetletnią historię wpisaną w dzieje Małopolski, Kielecczyzny a obecnie Śląska.

Czytaj więcej

Poręba

Poręba jest niewielkim miastem leżącym w województwie śląskim na granicy Jury krakowsko-częstochowskiej. Powierzchnia Poręby to 40,04 km2 a liczba mieszkańców to ok. 8949.

Czytaj więcej

Żarnowiec

Gmina Żarnowiec położona jest w południowo-wschodniej części Powiatu Zawierciańskiego w Województwie Śląskim. Jest gminą typowo rolniczą.

Czytaj więcej
  • 16
  • czerwca 2019Niedziela
Imieniny: Benon, Cyryk, Ludgarda, Aneta, Budzimir
Pogoda:
  • 22oCTeraz
  • 21oCJutro
  • 21oCPojutrze
Nabór do szkół ponadgimnazjalnych 2019/2020
Od 1 stycznia 2019 segregowanie odpadów po nowemu
Walka ze smogiemŚKUP
Sosnowiecki System Informacji Przestrzennej