BeePathNET - Pszczela ścieżka

SOSNOWIEC W PROGRAMIE BEEPATHNET - PSZCZELA ŚCIEŻKA

Sosnowiec jest jednym z czterech europejskich miast, które przystąpiło do kolejnej edycji projektu BeePathNet. Razem Bergamo (Włochy), Bansko (Bułgaria) oraz Osijek (Chorwacja) będziemy podejmować działania mające na celu ochronę pszczoły miodnej i dzikich owadów zapylających, m.in. poprzez udział w międzynarodowym projekcie BeePathNet, współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej.

Sosnowiec do swojej części projektu zaangażował wiele osób, którym dobro przyrody leży głęboko na sercu. Udało się również znaleźć osoby, którym pszczoły są bliskie i które chcą dzielić się wiedzą na temat tych pożytecznych i pięknych owadów. Sosnowiczanki i sosnowiczanie wspólnie zjednoczyli się w projekcie, by na terenie miasta powstała Pszczela Ścieżka. Wkrótce usłyszycie wiele dobrego na temat Pszczelej Ścieżki w Sosnowcu.


 

PIERWSZE DUŻE SPOTKANIE NA TEMAT PSZCZELEJ ŚCIEŻKI W SOSNOWCU ZA NAMI.

Najpierw wszyscy uczestnicy projektu wysłuchali rad Krzysztofa Poppe, zawodowego pszczelarza, działającego w stowarzyszeniu „Śląskie miody – pasieki miejskie”. Gość zaprezentował demonstracyjny mini-ul oraz produkty pszczele wytworzone w ramach współpracy stowarzyszenia z sosnowieckimi instytucjami (Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu, Teatr Zagłębia) i regionalnymi (Radio Katowice, NOSPR w Katowicach).

W trakcie degustacji sosnowieckich miodów rozmawiano o ich walorach promocyjnych dla poszczególnych instytucji i dla miasta.

Pierwsza część warsztatu była poświęcona realizacji narzędzia Urbact’owego: „Dreaming”. Uczestnicy spotkania zostali poproszeni o zwizualizowanie wymarzonej Pszczelej Ścieżki w Sosnowcu, która mogłaby w przyszłości powstać w naszym mieście, gdyby nie istniały bariery finansowe i prawne. Podczas pracy w kilkuosobowych grupach, przygotowano kilkadziesiąt propozycji, które były omawiane w drugiej części warsztatu.

Spotkanie przyniosło bardzo wiele propozycji z których najlepsze zostaną zrealizowane.


 

MAMY LOGO

Pszczela Ścieżka w Sosnowcu ma swój logotyp! Uczestnicy trzeciego spotkania Urban Local Group (ULG), które zostało zorganizowane w siedzibie Zespołu Szkół Specjalnych nr 4 w Sosnowcu przy ul. Franciszkańskiej.

Uczestnicy spotkania mieli do wyboru pięć wersji logotypu. Dwie z nich spotkały się z wyjątkowym zainteresowaniem. Ostatecznie członkowie ULG liczbą 15 głosów wskazali na poniższą propozycję.

Autorem logotypu jest Maciej Łydek z Biura Prasowego sosnowieckiego ratusza. Logo będzie wykorzystywane w komunikacji projektu oraz oznakowania miejsc i produktów związanych z Pszczelą Ścieżką w Sosnowcu.


 

TRZECIE SPOTKANIE ULG - ZNAMY PIERWSZE KONKRETY

Trzecie spotkanie ULG to nie tylko wybór logotypu Pszczelej Ścieżki w Sosnowcu. To także pierwsze decyzje dotyczące budowy Pszczelej Ścieżki i kolejne plany instytucji z terenu miasta. Oto kilka pomysłów:

  • stworzenie stałej wystawy pn.: „Historia i współczesne oblicze apiterapii” w Muzeum Medycyny i Farmacji należącym do Wydziału Farmacji Śląskiego Uniwersytetu Medycznego
  • stworzenie ogólnodostępnego punktu bibliotecznego w Wyższej Szkole Humanitas poświęconego tematyce pszczelarstwa. Dla czytelników przygotowany zostanie także punkt relaksacyjny oraz stała wystawa tematyczna
  • Hospicjum św. Tomasza do oferty swojego sklepu dobroczynnego zlokalizowanego w Plastrach Miodu wprowadzi gadżety wykonane z wosku. Rozważana jest możliwość wytłaczania logo Pszczelej Ścieżki na wykonywanych przez podopiecznych mydełkach, które również sprzedawane są w sklepie. Na terenie Hospicjum (ul. Hubala-Dobrzańskiego 131) powstanie łąka kwietna oraz kolorowe tablice informacyjne dotyczące pszczelarstwa. Będzie to uzupełnienie wystaw  przygotowywanych przez Zamek Sielecki (życie pszczoły) i Muzeum Medycyny                              i Farmacji (apiterapia)
  • Centrum Pediatrii im. Jana Pawła II przygotuje film instruktażowy dotyczący właściwego postępowania w przypadku użądlenia przez pszczołę. Na terenie szpitala zasadzone zostaną rośliny miododajne, które zostaną opisane na specjalnych tabliczkach informacyjnych oraz zainstalowane zostaną domki dla owadów
  • Pałac Schoena – Muzeum w Sosnowcu i Teatr Zagłębia poinformowały o chęci rozbudowy pasiek, które funkcjonują przy ich obiektach, natomiast Wyższa Szkoła Humanitas i Śląski Uniwersytet Medyczny (Wydział Farmacji) potwierdziły chęć założenia w 2022 roku własnych pasiek. SUM będzie wykorzystywał ule również w celach dydaktycznych podczas prowadzonych wykładów z apiterapii.

- Liczymy na to, że wszystkie te plany uda się zrealizować. Na pewno przed wszystkimi uczestnikami projektu wiele pracy ale efekt może być wspaniały – podsumowały koordynatorki ULG w Sosnowcu.


„PRZYTUL PSZCZOŁĘ – KONKURS NA PSZCZELĄ MASKOTKĘ”

Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu zaprasza dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe do udziału w konkursie plastycznym „Przytul pszczołę – konkurs na pszczelą maskotkę”. Konkurs jest organizowany przez Dział Instruktażu i Promocji w ramach udziału Biblioteki w projekcie budowy sosnowieckiej pszczelej ścieżki, która jest częścią Projektu BeePathNet Relodaded. Konkurs potrwa od 1 do 21 grudnia 2021 r. Zadanie konkursowe polega na wykonaniu maskotki pszczoły oraz nadaniu jej wymyślonego przez siebie imienia. Ogłoszenie wyników nastąpi 22 grudnia 2021 r.  Prace należy dostarczyć osobiście do Zagłębiowskiej Mediateki (ul. Kościelna 11) w godzinach jej otwarcia lub przesłać na adres pocztowy wraz z wypełnioną kartą zgłoszenia.

Regulamin konkursu dostępnyjest na stronie sosnowieckiej Mediateki - KLIKNIJ

  • 5
  • grudnia 2021Niedziela
Imieniny: Anastazy, Kryspina, Sabina, Kryspin, Gerald
Pogoda:
  • 1oCTeraz
  • 0oCJutro
  • -1oCPojutrze
OZE dla mieszkańców
Zostaw 1% w SosowcuŚKUP

BeePathNet - Pszczela Ścieżka