Czwartek, 3 września 2015 r.  |   rozmiar czcionki: A A A  
   

NEWSLETTER

NA SKRÓTY

 
Biuletyn Informacji Publicznej

Sosnowiec łączy

Egzotarium w Sosnowcu

ul. Piłsudskiego 116, 41-200 Sosnowiec
Tel. (32) 299-64-45
Czynne codziennie z wyjątkiem poniedziałków
w godz. 10.00-18.00 (miesiące letnie) oraz 10.00-17.00 (miesiące zimowe)


Ceny biletów wstępu:
normalny - 3 zł, ulgowy - 2 zł.
Dzieci do 3 lat - wstęp bezpłatny

 

Obiekt Egzotarium zlokalizowany jest na terenie parku miejskiego im. Leona Kruczkowskiego, po wschodniej stronie ul. Kresowej.

Usytuowany jest wśród drzew przy głównej alejce prowadzącej od ul. Piłsudskiego w Sosnowcu w kierunku rzeki Brynicy. Teren jest wydzielony i ogrodzony, z widoczną szklarnią palmiarni od strony wejścia z alejki.

Od 1935 roku w Sosnowcu istniały ogrody miejskie i ogrodnictwo botaniczne z pięknymi okazami roślin egzotycznych. Uległy one zniszczeniu w okresie okupacji.

 

W 1954 roku rozpoczęto w tym rejonie budowę Palmiarni i Akwarium dla miasta Sosnowca. Budowę zakończono w 1956 roku i przekazano do użytku jako placówkę dydaktyczną.

 

Obecnie część botaniczna Egzotarium obejmuje ponad 80 gatunków roślin z różnych stref klimatycznych i geograficznych świata. Należą do różnych grup ekologicznych i reprezentują określone formacje roślinne: pustynne i półpustynne, tropiki amerykańskie i azjatyckie, formacje ciepłego klimatu śródziemnomorskiego, wysp oceanicznych i inne.

 

Stała ekspozycja zwierząt w Egzotarium obejmuje głównie ryby i gady. Szczególnie cenna jest kolekcja egzotycznych ryb akwariowych, obejmująca około 40 gatunków. Najbardziej atrakcyjna jest tu kolekcja pielęgnic.

 

Faunę gadów reprezentuje około 15 gatunków, w tym: krokodyl nilowy, boa tęczowy, pyton tygrysi i siatkowy oraz 6 gatunków żółwi.

 

Kolekcja ptaków jest niewielka i obejmuje kilkanaście gatunków głównie papug.

 

Oprócz wymienionych grup zwierząt w Egzotarium są również ssaki, takie jak np.: małpa kapucynka, koczkodan zielony oraz gryzonie: chomik syberyjski, świnki morskie, króliki miniaturki, myszoskoczki, wiewiórki, pieski preriowe, tchórzofretki, szynszyle.

 

W Egzotarium brak jest pomieszczeń, które można by zaadaptować do eksponowania dużych ssaków w formie żywych eksponatów.

 

Grupę oceanicznych stawonogów (kraby, langusty) szkarłupni (jeżowce, rozgwiazdy), niektórych ryb oceanicznych (ryba młot, ryba piła i inne), a także koralowców (fragmenty szkieletów korali z raf koralowych) wyeksponowano w szklanych gablotach w postaci preparatów.

 

Pomimo, że brak w Egzotarium szeregu przedstawicieli z innych większych grup systematycznych zwierząt, liczba eksponowanych zwierząt jest na tyle znaczna i zróżnicowana pod względem systematycznym, że umożliwia zwłaszcza dzieciom i młodzieży szkolnej poznanie wielu interesujących gatunków, ukazujących różnorodność form zwierząt na świecie.

 

Egzotarium odwiedza rocznie około 25 tys. osób.