Sobota, 5 września 2015 r.  |   rozmiar czcionki: A A A  
   

NEWSLETTER

NA SKRÓTY

 
Biuletyn Informacji Publicznej

Sosnowiec łączy

GŁÓWNY DWORZEC KOLEJOWY


| kategoria: Zabytki Sosnowca   drukuj poleć
loading..
 
GŁÓWNY DWORZEC KOLEJOWY

Główny Dworzec Kolejowy w Sosnowcu powstał w wyniku planu wytyczenia trasy kolei warszawsko- wiedeńskiej. Wzniesiony został w 1859 roku w stylu neoklasycystycznym. Część trasy kolejowej z Ząbkowic do Sosnowca budowana była przez Towarzystwo Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej. Na zlecenie tego towarzystwa budynek Dworca Głównego zaprojektował architekt z Włoch, Enrico Marconi. Jest on również autorem Dworca Kolejowego w Maczkach. Projekt Dworca Głównego z niewielkimi przeróbkami, wzorowany był na wcześniej zrealizowanym projekcie gmachu Dworca Wiedeńskiego w Warszawie.

 

Budowa Dworca Głównego w Sosnowcu zapoczątkowała rozwój tego miasta. Fasada budynku w większości przetrwała niezmieniona. Rozbudowie uległa dzisiejsza hala główna dworca, a w latach 70-tych XX wieku wyburzono część budynku od strony północno- wschodniej, gdzie w latach 60-tych mieściła się sala gimnastyczna. W tym miejscu stoi obecnie budynek centrum obliczeniowego PKP. Zaburzono tym samym historyczny układ kompozycyjny dworca i stojącego obok kościółka kolejowego.

W wyglądzie dworca dominują formy klasycystyczne.

 

Dworzec Główny został również ujęty w projekcie ostatniej przebudowie dzielnicy centrum, inwestycji zaplanowanej na lata 1997-2002. W    pierwszym etapie Przebudowy Centrum Sosnowca zmodernizowano budynek dworca, adaptując w tym czasie pomieszczenia w lewym skrzydle budynku na potrzeby pasażerów. W drugim etapie wykonano pasaż handlowy łączący osiedle Kilińskiego ze strefą ulicy Modrzejowskiej, biegnący pod główną halą dworca kolejowego. Uporządkowano równocześnie teren wokół dworca i kościółka kolejowego.

 

Jak widać całość tej współczesnej inwestycji z ogromnym szacunkiem odniosła się do obiektów zabytkowych, znajdujących się w jej obrębie. Dzięki temu Dworzec Główny Sosnowca jest godną tego miasta wizytówką.
 

41-200 Sosnowiec

ul. 3 Maja 16