Zasłużeni dla Miasta Sosnowca

Poleć znajomym
 

Zasłużeni dla Miasta Sosnowca

Podczas dzisiejszej sesji Rady Miejskiej wręczono Odznaki Zasłużony dla Miasta Sosnowca. Ten zaszczytny tytuł nadano Kazimierzowi Łydkowi (na zdjęciu) oraz pośmiertnie Wilhelmowi Zychowi. W jego imieniu wyróżnienie odebrał syn.

Kazimierz Łydek odebrał tytuł za wspieranie, motywowanie i dawanie szans mieszkańcom i instytucjom naszego miasta.

Jego droga zawodowa rozpoczęła się po ukończeniu studiów na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Najpierw Zakład Budowy Maszyn i Urządzeń Hutniczych w Sosnowcu, potem Fabryka Łożysk Tocznych Prema-Milmet. To tam, w 1991 roku, obejmuje stanowisko Dyrektora Produkcji, a w latach 1995- 1996 jako Członek Zarządu uczestniczy w procesie prywatyzacji zakładu. Ostatecznie w 1996 roku część produkcji łożysk zakładu  FŁT Prema-Milmet  przejmuje The Timken Company światowy lider produkcji łożysk stożkowych, obejmując początkowo stanowisko Dyrektora Produkcji a od 2000 roku stanowisko Członka Zarządu - Dyrektora Generalnego Timken Polska Sp z o.o., gdzie pracuje nieprzerwanie do marca 2020 roku.

Kazimierz Łydek odebrał Odznakę Zasłużony dla Miasta Sosnowca od prezydenta Sosnowca, Arkadiusza Chęcińskiego

Praca zawodowa pozwoliła mu aktywnie uczestniczyć w działalności amerykańskiej Fundacji Rodziny Timken.  To dzięki jego zaangażowaniu sosnowieckie projekty wygrywały z innymi z całego świata. Tylko dzięki jego osobistemu wsparciu i umiejętnym przekonaniu władz Fundacji Timken w USA na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat do Sosnowca trafiło kilkadziesiąt milionów dolarów. Potężne sumy zasiliły fundacje, sosnowieckie szpitale, szkoły, hospicjum i niemal wszystkie instytucje kultury. Potrafił dostrzegać potencjał, dawał szansę na rozwój talentów i wspierał tych, którzy tej pomocy najbardziej potrzebowali.  

Kapituła Odznaki Zasłużony dla Miasta Sosnowca postanowiła także pośmiertnie nadać ten zaszczytny tytuł Wilhelmowi Zychowi - Człowiekowi, który na zawsze pozostanie w naszych wspomnieniach i na kartach historii naszego miasta.

Wilhelm Zych urodził się w 1942 roku w Gorlicach. Ukończył Akademie Górniczo-Hutniczą w Krakowie zostając magistrem inżynierem metalurgiem. Gdy skończył studia pracował w Hucie Metali Nieżelaznych w Katowicach Szopienicach na stanowiskach kierowniczych. Później był dyrektorem w Fabryce Przewodów Energetycznych w Będzinie. Był także prywatnym przedsiębiorcą w branży motoryzacyjnej. Od lat prowadził centrum motoryzacyjne przy ul. Gospodarczej w Sosnowcu.

Wielokrotnie pełnił funkcję radnego w Sosnowcu. Był zastępcą prezydenta miasta, a także przewodniczącym Rady Miejskiej. Z lokalnej polityki odszedł w 2018 roku gdy nie ubiegał się już o mandat radnego.

Wyróżnienie dla Wilhelma Zycha odebrał jego syn. Obok Ewa Szota, przewodnicząca Rady Miejskiej w Sosnowcu

Przez całe życie udzielał się społecznie. Udzielał się społecznie przez całe życie. Pełnił funkcję prezesa Koła SITPH przy Hucie Metali Nieżelaznych w Katowicach oraz funkcję w-ce Prezesa Fundacji im. Jana Kiepury w Sosnowcu. Był współzałożycielem Stowarzyszenia Kupców Polskich w Sosnowcu, tam pełnił kilka razy funkcję prezesa. Zasiadał także m.in.:. w Sejmiku Gospodarczym województwa śląskiego czy radzie Krajowej Izby Gospodarczej.

- To On uczył nas samorządu. Jego śmierć to niepowetowana strata dla nas wszystkich, dla całego Sosnowca. Odszedł człowiek wyjątkowy, będący dla nas inspiracją i wzorem poświęcenia służbie publicznej. Spokojny i wyważony, doświadczony samorządowiec, który potrafił znaleźć międzypokoleniowy most. Jednoczył, a nie dzielił szukając najlepszych rozwiązań. Zawsze wspierał swoimi radami. Uśmiechnięty i życzliwy, otwarty na potrzeby pokrzywdzonych przez los. Prawdziwy społecznik. Człowiek, który pozostanie w naszych wspomnieniach na zawsze – wspominał zmarłego Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

 

powrót
  • 30
  • października 2020Piątek
Imieniny: Zenobia, Przemysław, Gerarda, German, Klaudiusz
Pogoda:
  • 8oCTeraz
  • 10oCJutro
  • 9oCPojutrze
OZE dla mieszkańców
Od 1 stycznia 2019 segregowanie odpadów po nowemu
Zostaw 1% w SosowcuŚKUP