Od 4 marca rusza e-dowód

Poleć znajomym
 

Od 4 marca rusza e-dowód

Wydział Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Sosnowcu informuje, że od dzisiaj tj. 4 marca 2019 r. można złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego z wbudowanym chipem, dzięki któremu w niedalekiej przyszłosci pojawi się możliwość korzystania z nowych e-usług czy załatwiania spraw urzędowych w sposób zdalny, np.: podpisując dokumenty elektroniczne.

Dotychczasowe dokumenty nie tracą ważności tj.dowód osobisty wymieniamy dopiero, gdy kończy się jego dziesięcioletni okres ważności. Każdy, kto będzie chciał jednak wymienić stary dowód na ten z chipem, może złożyć stosowny wniosek (również przez inetrnet).Korzystanie z warstwy elektronicznej nie jest obowiązkowe .W przypadku chęci uruchomienia warstwy elektronicznej właściciel dokumentu będzie musiał nadać kod PIN. Proces wymiany dowodów będzie rozłożony na 10 lat i potrwa do 2029 r. Wymiana dotychczasowego dowodu osobistego na e-dowód będzie bezpłatna.

Wniosek o dowód z warstwą elektroniczną będzie można składać:

  1. w dowolnym urzędzie gminy, niezależnie od adresu zameldowania,
  2. przez Internet (więcej informacji na: www.obywatel.gov.pl).

Od 4 marca nieznacznie zmieni się dotychczasowy formularz wniosku. Zostanie poszerzony o możliwość wskazania nowych powodów ubiegania się o dowód osobisty oraz o sekcję z pytaniem o zgodę wnioskodawcy na zamieszczenie w dowodzie certyfikatu podpisu osobistego. Przy składaniu wniosku online warto zapoznać się wcześniej z wymogami, jakie powinno spełniać zdjęcie (załączanie niepoprawnie wykonanego zdjęcia to najczęstszy błąd).

Jako rodzic, opiekun prawny lub kurator możesz wnioskować o e-dowód dla dziecka lub podopiecznego. E-dowód posiada wszystkie dotychczasowe funkcje dowodu osobistego - potwierdza twoją tożsamość i obywatelstwo oraz uprawnia do przekraczania granic niektórych państw. Zdecyduj,czy chcesz podpis osobisty w e-dowodzie.Jeśli tak,zaznacz to we wniosku.

WAŻNE! Jeśli twój dowód osobisty jest nadal ważny - nie musisz go wymieniać.

Dodatkowe informacje, w tym jak korzystać z e-dowodu, znajdziesz na stronie  http://www.edowod.gov.pl.

powrót
  • 18
  • września 2019Środa
Imieniny: Irena, Józef, Fereol, Zachariasz, Dobrowit
Pogoda:
  • 10oCTeraz
  • 10oCJutro
  • 11oCPojutrze
WYBORY 2019 – Sprawdź, gdzie głosować
OZE dla mieszkańców
Od 1 stycznia 2019 segregowanie odpadów po nowemu
Walka ze smogiemŚKUP
Sosnowiecki System Informacji Przestrzennej