Podgląd mapy jakości powietrza w mieście i regionie TUTAJ

Informacje o jakości powietrza - wprowadzono I poziom ostrzegania - kliknij TUTAJ

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska informuje o wzrostach stężenia szkodliwych substancji w powietrzu w województwie śląskim w okresie zimowym, w tym także w Sosnowcu. Występują przekroczenia dopuszczalnych średnich stężeń pyłu zawieszonego PM10. 

Pył PM10 jest mieszaniną substancji organicznych i nieorganicznych, zawiera cząstki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów, które docierają do górnych dróg oddechowych i płuc. Może to powodować kaszel, trudności z oddychaniem i zadyszkę, szczególnie w czasie wysiłku fizycznego. Przyczyniają się do zwiększenia zagrożenia infekcjami układu oddechowego oraz występowania zaostrzeń objawów chorób alergicznych np. astmy, kataru siennego i zapalenia spojówek. Pył może zawierać także substancje toksyczne. Z obserwacji wynika, że wysokie stężenia pyłu PM10 w województwie śląskim, które nawet kilkukrotnie przekraczają średnie dobowe wartości dopuszczalne, występują głównie w miesiącach zimowych. Jest to związane z m.in. z okresem grzewczym. Wielu mieszkańców pali w piecach śmieciami i do atmosfery wydostają się trujące substancje chemiczne. Grupami ludności w szczególności narażonymi na drażniące działanie pyłu zawieszonego są: osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób serca oraz układu oddechowego, a także osoby starsze i dzieci.

Środki ostrożności, które powinny być podjęte na czas przekroczeń poziomu alarmowego:

- w przypadku poziomu 200 -€“ 300 µg/m3 stężenia dobowego PM10 unikanie przebywania na otwartej przestrzeni przez najbardziej narażone grupy ludności, a pozostałe osoby powinny unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni, w szczególności połączonego ze znacznym wysiłkiem fizycznym.
-€“ w przypadku przekroczenia poziomu 300 µg/m3 stężenia dobowego PM10 najbardziej narażone grupy osób powinny pozostać w pomieszczeniach i nie przemęczać się, pozostałe osoby powinny unikać przebywania na otwartej przestrzeni.

  • 26
  • stycznia 2021Wtorek
Imieniny: Paula, Skarbimir, Leon, Tymoteusz, Tytus
Pogoda:
  • -2oCTeraz
  • -0oCJutro
  • -1oCPojutrze
OZE dla mieszkańców
Od 1 stycznia 2019 segregowanie odpadów po nowemu
Zostaw 1% w SosowcuŚKUP