Dlaczego Sosnowiec?
Sosnowiec to drugie najbardziej zaludnione miasto Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, położone w południowej części Polski. Sąsiaduje ze stolicą województwa – Katowicami – i innymi miastami konurbacji. Miasto jest świetnie skomunikowane – przebiegają tu drogi krajowe i ekspresowe łączące Zagłębie i Śląsk z Warszawą i największymi ośrodkami metropolitalnymi w kraju. W odległości 12 km od centrum miasta przebiega autostrada A4 z Wrocławia do Krakowa. Kolejne atuty miasta to bezpośrednie połączenie kolejowe z metropoliami Polski i Europy. W niewielkiej odległości od Sosnowca zlokalizowany jest Port Lotniczy Katowice-Pyrzowice a 70 km stąd znajduje się podkrakowskie Lotnisko Balice.
Bardzo ważnym atutem komunikacyjnym Sosnowca jest jego bezpośrednie sąsiedztwo z miastem Sławków, w którym kończy się Linia Hutnicza biegnąca od granicy z Ukrainą. Dzięki temu stolica Zagłębia ma bezpośrednie połączenie kolejowo-towarowe z Chinami.
Gospodarka i biznes
Do początku lat 90. XX wieku podstawą gospodarki Sosnowca był przemysł ciężki: górnictwo i hutnictwo. Restrukturyzacja tych branż przyniosła za sobą zmianę struktury gospodarczej miasta, które nabrało charakteru handlowo-usługowo-przetwórczego. Obecna gospodarka jest wielogałęziowa, a w jej strukturze dominują małe i średnie firmy prywatne. Rozwój odnotowują centra logistyczne, przedsiębiorstwa branż: przemysłowej, spożywczej, akcesoriów samochodowych. Ze względu na atrakcyjną lokalizację, a także istnienie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i Sosnowieckiego Parku Naukowo-Technologicznego w Sosnowcu powstają zakłady będące oddziałami światowych koncernów.
Programy miejskie
„Sosnowiec łączy” to nie tylko slogan reklamowy. Łączymy ludzi w ramach różnego rodzaju projektów. Zdajemy sobie sprawę, że biznes bez ludzi nie ma sensu i racji bytu. Dlatego stworzyliśmy dla każdego zainteresowanego ofertę składającą się z trzech propozycji.
Pierwsza to Pakiet Przedsiębiorcy innowacyjny, kompleksowy program mający na celu ułatwienie rozpoczęcia działalności. Pakiet ma też zmniejszać obciążenia fiskalne, czy też ułatwić poruszanie się w sferze instytucjonalnej podczas procesu inwestycji.
Dla zainteresowanych życiem kulturalnym artystów, którzy chcą łączyć działalność gospodarczą ze sztuką, przygotowaliśmy możliwość wynajmu na preferencyjnych warunkach od miasta lokalu na prowadzenie działalności w ramach programu Lokal na Kulturę. Do konkursu może zgłosić się każdy, a o tym, komu przyznać lokal, decyduje specjalna komisja konkursowa. Wnioski analizowane są m.in. pod kątem dorobku artystycznego i twórczego kandydata.
Podobna idea przyświeca również Lokalowi na Biznes, w którym dzięki niezwykle niskiej stawce czynszu i dobrej lokalizacji biura przedsiębiorcy bez większego doświadczenia mieli szansę sprawdzić swój pomysł na biznes w praktyce. Zarówno w Lokalu na Biznes jak i tym Na Kulturę przyszli najemcy mogą liczyć na oszczędności z tytułu najmu. To nie nasze ostatnie słowo – programy te są na bieżąco aktualizowane i wzbogacane o kolejne pomysły.
Pakiet Przedsiębiorcy to kluczowy program poprawiający warunki prowadzenia firmy w Sosnowcu, który od 2015 roku ułatwia rozpoczynanie działalności, bądź też jej rozwój w naszym mieście. Od kilku lat z powodzeniem na terenie stolicy Zagłębia funkcjonują następujące pomysły:
- indywidualny opiekun inwestora – każdy przedsiębiorca, który zwróci się do miasta o pomoc w ramach załatwienia formalności urzędowych może liczyć na indywidualne wsparcie. Referat Rozwoju i Obsługi Inwestora udziela odpowiedniego doradztwa w trakcie procesu inwestycyjnego. Kontakt i pomoc osoby, która od początku do końca zajmuje się danym przypadkiem, ułatwia otrzymywanie informacji i w realny sposób przyspiesza cały proces.
- zwolnienie od podatku od nieruchomości – dla przedsiębiorców, którzy zdecydują się ulokować swoje inwestycje na terenie miasta, zostało wprowadzone zwolnienie od podatku od nieruchomości do 5 lat. Dla przedsiębiorców, którzy wybudują nowe budynki, zwolnienie będzie uzależnione od przyrostu miejsc pracy lub nakładów finansowych poniesionych na inwestycje.
Uchwała w sprawie zwolnienia od podatku od nieruchomości. - niskie stawki podatku od środków transportowych – przedsiębiorcy, którzy posiadają środki transportu takie jak ciężarówki, naczepy i autobusy o masie powyżej 3,5 t uiszczają opłatę za środki transportu. Dlatego aby ułatwić prowadzenie działalności Gmina Sosnowiec obniżyła stawki tych opłat. Oszczędności z tego tytułu, w zależności od ilości posiadanych samochodów, mogą sięgać naprawdę dużych kwot, a same stawki są niższe niż w innych miastach.
Uchwała w sprawie stawek podatku od środków transportowych. - 10 groszy za ogródek gastronomiczny – 10 groszy za ogródek gastronomiczny – wychodząc naprzeciw oczekiwaniom lokalnych restauratorów, zostały ujednolicone stawki za funkcjonowanie ogródków gastronomicznych w całym mieście. Niezależnie od tego czy jest to park czy szeroki chodnik cena dzierżawy wynosi 10 groszy za metr kwadratowy dziennie. Efektem tego działania jest wzrost liczby miejsc, w których można spędzać wolne chwile. W ramach programu „SOS dla Mieszkańca i Przedsiębiorcy” obniżona stawka dzierżawy pasa drogowego pod ogródki gastronomiczne – 1 grosz za 1 m2 – będzie obowiązywała od 1 marca 2021 do końca roku 2021.
Uchwała w sprawie stawki dzierżawy pasa drogowego pod ogródki działkowe. - likwidacja opłaty targowej – w celu ułatwienia działalności małym przedsiębiorcom a w szczególności kupcom, od początku 2016 roku została na terenie miasta zniesiona dzienna opłata targowa w zakresie sprzedaży dokonywanej w miejscach do tego wyznaczonych.
Uchwała w sprawie opłaty targowej. - nowe plany zagospodarowania przestrzennego – w miejscach gdzie jest gotowy plan zagospodarowania przestrzennego, a inwestycja jest tam dopuszczona, przedsiębiorcy nie muszą występować o warunki zabudowy, co znacznie skraca proces inwestycji.
- zwolnienie z podatku od nieruchomości dla tworzących wysokopłatne miejsca pracy – przedsiębiorcy to fundament rozwoju naszego miasta. W ramach wdzięczności za zaangażowanie na jego rzecz pragniemy docenić szczególnie tych, którzy nie tylko dają zatrudnienie mieszkańcom Sosnowca i całego regionu, ale i godnie płacą swoim pracownikom. Dlatego też zwolnienie z podatku dotyczy tych przedsiębiorstw, które płacą swoim pracownikom min. 250% minimalnego wynagrodzenia.
Uchwała w sprawie zwolnienia od podatku. - zwolnienie z podatku dla nieruchomości nowo wybudowanych budynków mieszkalnych wielorodzinnych – uchwała przewiduje zwolnienie ww. budynków z podatku na okres 10 lat począwszy od roku następującego po roku, w którym ich budowa została zakończona lub rozpoczęto ich użytkowanie po 31.12.2023 r. Stawiamy tym samym na rozwój mieszkalnictwa w Sosnowcu.
Uchwała w sprawie zwolnienia od podatku od nieruchomości.