Partnerstwo miast, jako forma współpracy międzynarodowej, istnieje w Europie Zachodniej od końca lat 40. XX w. Obecnie stało się bardzo popularne w Unii Europejskiej. Również Sosnowiec bierze czynny udział w budowaniu relacji partnerskich z innymi miastami. Zaowocowało to dotychczas podpisaniem umów partnerskich z miastami Suceava z Rumunii (2003 r.), Les Mureaux z Francji (2004 r.), Komárom z Węgier (2005 r.), Roubaix z Francji (2006 r.) oraz Wspólnotą Miejską Casablanca Maârif z Maroka (2008 r.), Idar-Oberstein z Niemiec (2011), Dergacze z Ukrainy (2011). W 2012 roku umowę partnerską Sosnowiec podpisał także z nadmorską miejscowością Dziwnów, a w 2022 roku – z Krynicą-Zdrój.
Sosnowiec prowadzi również intensywną współpracę z różnymi miastami europejskimi w ramach międzynarodowych projektów:
Program URBACT: https://www.sosnowiec.pl/projekty-urbact/
Polsko-Ukraińska Rada Wymiany Młodzieży: https://www.sosnowiec.pl/2023/07/inwestycje-dofinansowane-z-budzetu-panstwa/projekt-wymiany-mlodziezy-obcy-czy-inny/
Partnerstwo miast pozwala wymienić doświadczenie administracyjne, gospodarcze, kulturalne i sportowo-turystyczne. Poprzez bezpośrednie kontakty różnych grup zawodowych i społecznych zbliża do siebie lokalne społeczności, buduje nowe więzi międzynarodowe. Współpraca z miastami partnerskimi przede wszystkim ma za zadanie służyć mieszkańcom Sosnowca. Nawiązanie kontaktów na szczeblu oficjalnym zawsze przekłada się na współpracę obywatelską na polu kultury, sztuki, sportu, gospodarki i edukacji.