Zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnej edycji biegu Tropem Wilczym, który odbędzie się 3 marca 2024 r.
Bieg wystartuje o godzinie 12:00 sprzed budynku Urzędu Miasta przy Al. Zwycięstwa 20. Trasa biegu przebiegać będzie ulicami Sosnowca, a jego meta zlokalizowana będzie przy pomniku “Kobietom Walczącym w Szeregach Armii Krajowej”, na skrzyżowaniu ul. Orlej z ul. Nowopogońską, przy kościele Parafii pw. św. Tomasza Apostoła w Sosnowcu. Dystans biegu wynosi symboliczne 1963 metry.
Dlaczego 1963 metry? Ze względu na to, że w 21 października 1963 r. podczas obławy zginął sierżant Józef Franczak, ps. Lalek, żołnierz AK. Data jego śmierci uznawana jest za symboliczne zakończenie zbrojnego oporu przeciw komunistycznej władzy. Z kolei 1 marca 1951 r. zginął podpułkownik Łukasz Ciepliński, ps. Pług, który z przerażającym okrucieństwem był torturowany przez komunistów i zamordowany w mokotowskim więzieniu strzałem w tył głowy. W 2011 r. dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, honorującym i upamiętniającym żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.
Limit czasu biegu wynosi 30 minut. W ramach opłaty startowej, która wyniesie 25 zł każdy uczestnik zawodów będzie miał zapewniony numer startowy z agrafkami, medal, opiekę medyczną oraz posiłek regeneracyjny. W biegi może wziąć udział 250 osób. Przyjmowanie zgłoszeń w formie elektronicznej zostanie zakończone 29 lutego 2024 r. o godz. 23:59.
Bieg, oprócz popularyzacji biegania jako formy aktywności oraz promocji zdrowego trybu życia, ma także na celu oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego, działającego w latach 1944–1963 w obrębie przedwojennych granic RP oraz rozpowszechnianie wiedzy i podtrzymywanie świadomości historycznej dotyczącej Żołnierzy Wyklętych. Pierwszy Bieg Tropem Wilczym zorganizowany został w 2013 roku przez grupę pasjonatów i działaczy społecznych. Już rok później, dzięki zaangażowaniu przedstawicieli Fundacji Wolność i Demokracja wydarzenie nabrało większego rozmachu, a od 2015 roku odbywa się jako wydarzenie ogólnopolskie. Włączają się w niego również zagraniczne ośrodki, choćby Nowy Jork czy Sydney.