„Kazimierz Od Nowa – rekultywacja terenów pogórniczych w gminie Sosnowiec”
Wartość całkowita projektu: 91 899 384,36 zł
Dofinansowanie UE: 70 139 321,80 zł
Okres realizacji projektu: 2023.08.16 – 2027.12.31 r.
Gmina Sosnowiec realizuje projekt pn.: „Kazimierz Od Nowa – rekultywacja terenów pogórniczych w gminie Sosnowiec”. Projekt uzyskał dofinansowanie w ramach programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027, oś priorytetowa: X. Fundusze Europejskie na transformację, działanie: FESL.10.09-Ponowne wykorzystanie terenów poprzemysłowych, zdewastowanych, zdegradowanych na cele rozwojowe regionu.
Projekt zakłada kompleksową rekultywację terenów po byłej Kopalni Węgla Kamiennego Kazimierz – Juliusz, zlokalizowanej przy ulicy Ogrodowej 1 w Sosnowcu. Głównym celem przedsięwzięcia jest przywrócenie historycznej i kulturowej wartości budynków oraz nadanie im nowych, funkcjonalnych zastosowań. W ramach inwestycji przewidziano również zagospodarowanie terenów otaczających obiekty, tak aby harmonijnie współgrały z nową infrastrukturą i spełniały współczesne potrzeby społeczności lokalnej.
Zakres projektu i planowane funkcje poszczególnych obiektów:
Kompleks BHP, obejmujący cechownię, łaźnię, lampownię oraz część biurową – zostanie przekształcony w:
Inkubator Zagłębiowskiego Parku Przedsiębiorczości,
Centrum Aktywności Społeczno-Zawodowej,
Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego,
część budynku zostanie zaadaptowana na przedszkole i żłobek, wraz z placem zabaw dla najmłodszych.
Wieża szybowa szybu K-I – po rewitalizacji pełnić będzie funkcję wieży widokowej, oferującej panoramiczny widok na miasto i okolice.
Budynek stacji ratowniczej – zostanie zaadaptowany na pomieszczenia biurowe dla organizacji pozarządowych (NGO).
Budynek maszyny wyciągowej szybu K-1 oraz stacji transformatorowo-rozdzielczej 6kV wraz z budynkiem transformatorów i rozdzielnią elektryczną 500V (B2) – zostanie wykorzystany na cele gastronomiczne.
Budynek warsztatu MD – przewidziany do adaptacji na cele gastronomiczne lub przestrzeń biznesowo-usługową i biurową.
Budynek nadszybia szybu K-I – przeznaczony do rozbiórki ze względu na jego stan techniczny i brak możliwości adaptacji.
Zagospodarowanie terenu – obejmie modernizację strefy komunikacyjnej, budowę parkingów, instalację małej architektury oraz przestrzeni rekreacyjnych, co przyczyni się do poprawy estetyki i funkcjonalności całego kompleksu.
Istotnym aspektem projektu jest ochrona i ekspozycja oryginalnych elementów architektonicznych oraz wyposażenia budynków, które są nierozerwalnie związane z historycznym założeniem architektoniczno-urbanistycznym kopalni.
Realizacja projektu przyczyni się do rewitalizacji poprzemysłowych terenów, tworząc nowoczesne, funkcjonalne przestrzenie sprzyjające rozwojowi przedsiębiorczości, edukacji oraz aktywności społecznej. Dzięki dbałości o zachowanie dziedzictwa kulturowego i historycznego, miejsce to stanie się ważnym punktem na mapie Sosnowca, łączącym przeszłość z przyszłością w sposób innowacyjny i harmonijny.