Zapraszamy dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe do udziału w konkursie „Rękodzieło dla natury: wspieramy pszczoły!” organizowanym przez Dział Instruktażu i Promocji Zagłębiowskiej Mediateki.
Konkurs odbywa się w ramach obchodów Światowego Dnia Pszczoły (20 maja). Mogą wziąć w nim udział wszyscy mieszkańcy miast Zagłębia Dąbrowskiego. Współorganizatorami konkursu są: Szkoła Podstawowa nr 23 oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 5 z Oddziałami Specjalnymi i Integracyjnymi w Sosnowcu. Zadanie konkursowe polega na wykonaniu dowolnego rękodzieła, najlepiej z motywem wiosennym i/lub pszczół. Prace zostaną przekazane na kiermasze odbywające się w wyżej wymienionych szkołach. Dochód zebrany z ich sprzedaży zostanie w całości przekazany na rzecz Fundacji Ratujmy Pszczoły. W konkursie zostaną przyznane nagrody w trzech kategoriach wiekowych. Prace można dostarczyć osobiście lub drogą pocztową do siedziby Zagłębiowskiej Mediateki (ul. Kościelna 11, 41-200 Sosnowiec) w dniach od 1 do 30 kwietnia 2025 wraz z kartą zgłoszenia uczestnika. Szczegóły konkursu zawarte są w regulaminie.
Regulamin konkursu plastycznego
„Rękodzieło dla natury: wspieramy pszczoły!”
Warunki uczestnictwa:
1. Uczestnikami konkursu pt. „Rękodzieło dla natury: wspieramy pszczoły!” mogą być dzieci od 6. roku życia, młodzież oraz osoby dorosłe mieszkające w miastach Zagłębia Dąbrowskiego.
2. Zasięg konkursu: lokalny.
3. Organizatorem konkursu jest Miejska Biblioteka Publiczna im. Gustawa Daniłowskiego, Dział Instruktażu i Promocji, ul. Kościelna 11, 41-200 Sosnowiec.
4. Współorganizatorami konkursu są: Szkoła Podstawowa nr 23, ul. W. Jagiełły 3, 41-219 Sosnowiec oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi i Specjalnymi, ul. Boh. Monte Cassino 46, 41-219 Sosnowiec.
5. Konkurs odbywa się z okazji obchodów Światowego Dnia Pszczoły (20 maja).
6. Konkurs rozpoczyna się 1 kwietnia 2025 r., a kończy 30 kwietnia 2025 r.
7. Udział w konkursie jest dobrowolny i bezpłatny.
Zasady konkursu:
1. Każdy uczestnik może zgłosić do konkursu jedną, samodzielnie przygotowaną pracę.
2. Prace dostarczone na konkurs muszą być pracami własnymi, które nie były wcześniej wystawiane i nagradzane.
3. Zadanie konkursowe polega na wykonaniu rękodzieła czyli samodzielnym stworzeniu lub ozdobieniu dowolnego przedmiotu, wybraną techniką plastyczną, według własnego pomysłu, który mógłby zostać przekazany na kiermasz rękodzieła. Mile widziane prace z motywem wiosennym oraz pszczół.
4. Tematyka i technika wykonania: dowolna.
5. Wybrane prace zostaną przekazane do sprzedaży podczas kiermaszu organizowanego w Szkole Podstawowej nr 23 w Sosnowcu w dniu 6 maja 2025 r. oraz podczas festynu organizowanego w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi i Specjalnymi w Sosnowcu w dniu 25 maja 2025 r. Cała kwota ze sprzedaży prac zostanie do dnia 31 maja 2025 r. przekazana na rzecz Fundacji Ratujmy Pszczoły.
6. Organizator zastrzega sobie prawo wyboru prac przekazanych na kiermasz.
7. Prace można:
· przesłać pocztą na adres: Miejska Biblioteka Publiczna im. Gustawa Daniłowskiego, Dział Instruktażu i Promocji, ul. Kościelna 11, 41-200 Sosnowiec, z dopiskiem „Rękodzieło dla natury: wspieramy pszczoły!” do dnia 30 kwietnia 2025 r. (prace dostarczone po terminie nie będą oceniane, decyduje data stempla pocztowego),
· dostarczyć osobiście do siedziby Zagłębiowskiej Mediateki, Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Gustawa Daniłowskiego, Dział Instruktażu i Promocji, ul. Kościelna 11, 41-200 Sosnowiec, do dnia 30 kwietnia 2025 r.
8. Prace przekazane na konkurs muszą zawierać kartę zgłoszenia uczestnika pełnoletniego lub w przypadku dzieci i młodzieży do 18. roku życia – kartę uczestnika niepełnoletniego.
Cele konkursu:
1. Rozwijanie pomysłowości i zdolności manualnych.
2. Zachęcenie do twórczego spędzenia wolnego czasu.
3. Rozbudzanie zainteresowania ochroną środowiska.
4. Promowanie działań ekologicznych.
Nagrody, sposób i termin realizacji wygranych:
1. Oceny prac dokona jury powołane przez Organizatora.
2. Przyznane zostaną nagrody główne za zajęcie I, II, III oraz wyróżnienia w trzech kategoriach wiekowych:
· dzieci w wieku 6-12 lat;
· młodzież w wieku 13-17 lat;
· osoby dorosłe.
3. Jury zastrzega sobie prawo przyznania mniejszej niż przewidziana liczba nagród lub przyznania nagród dodatkowych.
4. Podczas oceny prac jury będzie brało pod uwagę siłę przekazu, pomysłowość, kreatywność, zgodność z tematem, estetykę i samodzielność wykonania pracy.
5. Nagrody w konkursie będą rzeczowe.
6. Laureaci zostaną powiadomieni o wygranej telefonicznie lub mailowo do dnia 6 maja 2025 r.