Jeszcze w tym roku poznamy projekt przebudowy ścisłego centrum Sosnowca. Założenie jest takie, by ruch samochodowy odbywał się pod ziemią, a górą bez konieczności przechodzenia przejściem podziemnym poruszali się mieszkańcy.
Jak to zrobić? Przed takim zadaniem staną architekci, którzy wezmą udział w konkursie ogłoszonym przez miasto Sosnowiec i katowicki oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich.
Współpraca Sosnowca z SARP to nic nowego, bo podobną procedurę zastosowano już w stolicy Zagłębia Dąbrowskiego kilka razy – chociażby przy przebudowie placu przed dworcem kolejowym Sosnowiec Główny czy budowie Zagłębiowskiego Parku Sportowego i projektowaniu nowej sceny dla Teatru Zagłębia.
– Pora przygotować dokument, który będzie pozwalał etapami, a być może całościowo zmienić gruntownie ścisłe centrum Sosnowca. Od lat mówi się, że lepszym rozwiązaniem byłoby, aby to ludzie chodzili po powierzchni ziemi, a samochody jeździły pod ziemią i na to będziemy zwracać uwagę w tym konkursie. Mieszkańcy zwracają nam uwagę, że nie mają się gdzie spotykać, dlatego chcemy zrealizować projekt, który przywróci sosnowiczanom centrum miasta – podkreśla Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.
Teren, który pod lupę będą musieli wziąć projektanci będzie dużo szerszy niż sam rejon dworca kolejowego. To ulica 3 Maja między tzw. Plastrami Miodu a popularnym Ślimakiem, a także teren między ulicą Kilińskiego a Warszawską. – Trzeba podziękować władzom miasta, że zdecydowały się na podjęcie tego tematu i to w trybie konkursowym.
Jak wynika z naszego doświadczenia, taki tryb jest najlepszy i daje szanse na udział wielu zespołów z kraju i nie tylko – zaznacza prof. Andrzej Grzybowski z katowickiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich, który będzie pełnił funkcję szefa sądu konkursowego.
– Nasze miasto i to miejsce zmieniają się od dawna, również dzięki współpracy z SARP-em. Cieszę się, że będziemy współpracować po raz kolejny, bo projekt nie będzie pomysłem jednego człowieka, a wielu ekspertów i specjalistów. Będziemy szukać pieniędzy i możliwości, by wybrany projekt jak najszybciej mógł zostać zrealizowany – dodaje Anna Jedynak-Rykała, przewodnicząca Rady Miejskiej.
Konkurs będzie miał charakter dwuetapowy. We wrześniu odbędą się preselekcje, w których spośród zgłoszonych biur architektonicznych zostaną wybrane te, które w II etapie przygotują koncepcję przebudowy centrum Sosnowca. Taki dokument trzeba będzie złożyć w listopadzie, bo konkurs ma zostać rozstrzygnięty 1 grudnia.
Zdobywca I nagrody otrzyma 50000 złotych, a biuro, które zajmie drugie miejsce – 30000 złotych. Przewidziano także trzy wyróżnienia po 20000 złotych każde. – Zwycięskie biuro otrzyma zamówienie z wolnej ręki dotyczące opracowania wielobranżowej koncepcji przebudowy, która umożliwi miastu przygotowanie do realizacji poszczególnych etapów tej inwestycji lub całość. Wartość takiego dokumentu to 500000 złotych – podsumowuje Dariusz Pieczka z Sosnowieckich Inwestycji.